Dziś jest: 12.04.2024
Imieniny: Juliusza, Lubosława
Data dodania: 2024-02-22 16:00
Ostatnia aktualizacja 2024-02-23 10:50

Redakcja

Poznaliśmy lokalnych mistrzów ortografii

Poznaliśmy lokalnych mistrzów ortografii
Wiemy, dla kogo ortografia nie ma tajemnic. W bibliotece Planeta 11 przeprowadzono dyktando
Fot. UM Olsztyn

Dla nich polszczyzna nie ma najmniejszych tajemnic. Za nami kolejna odsłona planetarnego dyktanda.

reklama

Tradycyjnie już w bibliotece Planeta 11 nie tylko olsztynianie wzięli udział w dwudniowych zmaganiach z ortografią. Wydarzenie odbywa się przy okazji obchodzonego 21 lutego Dniu Języka Ojczystego.

Z niełatwymi zasadami języka polskiego zmagali się zarówno dorośli, jak i dzieci.

Wśród najmłodszych najlepiej poradziły dwie Natalie z Olsztyna. W kategorii do lat 9 zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 30, a w kategorii 10-12 lat - Szkoły Podstawowej nr 6. Autorką tegorocznego dyktanda dla dzieci była polonistka Martyna Turowska, natomiast czytała je specjalistka od etykiety i savoir vivre’u Iwona Bogdan.

Dla dorosłych tekst dyktanda przygotował znany olsztyński pisarz, Paweł Jaszczuk, a przeczytała go aktorka Teatru Jaracza Małgorzata Rydzyńska. Najlepiej poradził sobie z nim pan Arkadiusz, który aby wziąć udział w dyktandzie przyjechał do Olsztyna z Warszawy.

- W tym roku postanowiliśmy wyróżnić również uczennicę II LO, Barbarę, która na swoim koncie miała już zwycięstwo w poprzednich edycjach planetarnego dyktanda dla dzieci - informuje kierownik Planety 11, Jacek Smółka.

Opiekę językoznawczą nad wydarzeniem sprawowała dr Katarzyna Witkowska z katedry filologii polskiej i logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Magda. 2024-02-22 17:31:21 46.205.*.*
    A nie ma tu mowy o nuczycielce rysunków z wójtowa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl