Powiązany z giełdą BitMarket Marcin A. złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Powiązany z giełdą BitMarket Marcin A. złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Marcin A. złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Według naszych informacji może chodzić o osobę powiązaną ze spółką Kvadratco
Fot. Pixabay

Marcin A. to osoba, która przewija się w niemal każdej wiadomości dotyczącej giełdy BitMarket. 12 września usłyszał zarzuty dotyczące m.in. wprowadzenia w błąd klientów giełdy i decyzją prokuratora został aresztowany na 3 miesiące. Co ciekawe, sam złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Kogo ono dotyczy?

Marcin A. to biznesmen z Olsztyna. Wraz z Tobiaszem N. w 2015 roku stali się właścicielami giełdy BitMarket, która została zakupiona od Michała Plebana.

Śledczy przyjrzeli się działalności BitMarketu od 2015 roku do chwili zamknięcia giełdy w lipcu 2019 roku. W artykule pt. „Jeden z właścicieli giełdy BitMarket usłyszał zarzut oszustwa na 100 mln zł” pisaliśmy, że Marcinowi A. grozi do 10 lat więzienia.

Na dziś, tj. 12 września 2019 r. w Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach zaplanowano czynności procesowe z udziałem Marcina A. – współwłaściciela spółki – operatora giełdy BitMarket. W szczególności został mu ogłoszony zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że od maja 2015 r. do 7 lipca 2019 r. w Olsztynie i innych miejscowościach, poprzez sieć Internet działając w imieniu spółek z siedzibą w Londynie i na Seszelach wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, na giełdzie wymiany walut wirtualnych prowadzonej pod domeną bitmarket.pl, wprowadzając w błąd 525 jej użytkowników doprowadził ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości 22.661.288 złotych. Czyn ten kwalifikowany jest z art. 286 par. 1 k.k. w zw. z art. 294 par.1 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk.

– możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym przez Prokuraturę Krajową.

Zastanawia zwrot użyty w komunikacie: działając w imieniu spółek z siedzibą w Londynie i na Seszelach wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami. Kim są te osoby?

Z nieoficjalnych informacji wiemy także, że Marcin A. złożył do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach zawiadomienie... o możliwości popełnienia przestępstwa.

Potwierdzam, że MA złożył zawiadomienie – nie podam szczegółów ze względu na dobro śledztwa – powiedział w rozmowie z nami Ryszard Tomkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o kogoś powiązanego ze spółką Kvadratco. O kogo? Tego jak dotąd nie ustaliliśmy. W latach 2015-2017 dyrektorem operacyjnym giełdy był Mariusz S., który zachęcił Tobiasza N. do dealu z Plebanem. Jednym z dyrektorów spółki był Przemysław Zbutowicz, który pełnił tę funkcję od 1 września 2018 roku do 12 czerwca 2019 roku. Przewija się także postać Damiana Kobryńskiego, który także pełnił funkcję dyrektora od 17 marca 2015 do 1 października 2016. No i nie można zapomnieć o Robercie Bochenku, który w maju stał się właścicielem Kvadratco. Nazwiska te pochodzą z oficjalnego rejestru spółki.

Oprócz MA dotychczas nie postawiono innym osobom zarzutu – dodaje prokurator Tomkiewicz.

Niedawno świat mediów obiegła informacja jakoby Marcin A. był posiadaczem 250 bitcoinów, jednakże prokuratura temu zaprzecza.

Nie potwierdzam posiadania przez MA 250 bitcoinów – przyznaje Ryszard Tomkiewicz.

Próbujemy skontaktować się z osobami mającymi związek ze spółką Kvadratco.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2019-11-07 19:42:38 83.6.*.*
    A skąd prokurator jest taki pewien, że Pan A. nie posiada wspomnianych 250 bitcoinów? Ciekawi mnie to.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0