W tym roku środki na Olsztyński Budżet Obywatelski wzrosły niemal dwukrotnie

W tym roku środki na Olsztyński Budżet Obywatelski wzrosły niemal dwukrotnie
Konferencja prasowa z udziałem Łukasza Łukaszewskiego i Pawła Papke
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Od 10 dni można składać wnioski do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Papke i radny Łukasz Łukaszewski zachęcają olsztynian do składania i głosowania na projekty.

Dzięki ustawie środki na OBO zwiększyły się z ok. 3,7 mln zł do 6,4 mln zł. Z tej puli 2 mln zostaną wydane na realizację projektów ogólnomiejskich, a 4,4 mln zł na projekty osiedlowe.

Są to bardzo duże kwoty, gdzie będzie można zrealizować naprawdę sporo fajnych i ciekawych pomysłów – dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.

Od 20 lipca do 4 września trwa składanie wniosków. Weryfikacja formalna nastąpi od 27 lipca do 30 września. Tego samego dnia zostanie ogłoszona lista zawierająca projekty do głosowania. Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 15 października. Istotne jest to, że zmieniła się forma głosowania. Od tej edycji każdy mieszkaniec może oddać głos na trzy projekty ogólnomiejskie i trzy projekty osiedlowe.

W zeszłym roku było już tylko 41 tys. osób, które głosowały. Im więcej osób zgłasza projekty, im więcej głosuje, tym są one bardziej obywatelskie – przyznał Łukasz Łukaszewski.

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji OBO zaszło kilka zmian, m.in. większe i bardziej ludne osiedla dostaną więcej pieniędzy na projekty osiedlowe, np. os. Jaroty dostanie 295 tys. zł, natomiast Kortowo 160 tys. zł.

Projekty podzielono na miękkie, czyli np. organizacja festiwalu czy twarde – inwestycyjne. Ponadto głosować będą mogły osoby niepełnoletnie, muszą tylko wypełnić wniosek podpisany przez rodziców/opiekunów.

We wtorek (30 lipca) spojrzeliśmy na listę tegorocznych projektów. Na chwilę obecną dostępne są dwa osiedlowe: oświetlenie i stworzenie miejsc parkingowych na podwórku między ul. Limanowskiego i Żeromskiego na os. Zatorze oraz dokończenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z budową miejsc postojowych na os. Podgrodzie.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Kudo 2019-07-31 09:19:38 188.147.*.*
  Papkę to ten lamus co uprawiał pedalska siatkówkę ? Nic dziwnego że Olsztyn jest taka wioska
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • skasowany post 2019-07-31 09:18:36 217.99.*.*
  To, że środki na OBO wzrosły dwukrotnie to żadna łaska, tylko wpływ Ustawy o samorządzie gminnym, który nakazuje aby fundusz obo był co najmniej równy 0,5% wydatków (ubiegłorocznych) Gminy. Martwić się trzeba, że OBO nie jest realizowane zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Olsztyna, które wyraźnie mówi "W ramach OBO realizowane są wyłącznie projekty, które są możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku." Na marginesie zapytam: Czy Pan Papke potrafi wymienić ubiegłoroczne, zwycięskie projekty miejskie OBO bez korzystania ze ściągawki?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Aktywistka 2019-07-30 16:07:13 5.173.*.*
  Cytat: ,,W zeszłym roku było już tylko 41 tys. osób, które głosowały. Im więcej osób zgłasza projekty, im więcej głosuje, tym są one bardziej obywatelskie". Na pewno obywatelskim był ten projekt w którym przez pół miasta do prywatnych domków na wyspie miała być doprowadzona droga. Przez wiele miesięcy Ratusz upierał się że wszystko jest OK. A chyba nie wszystko było w porządku? Czy w tym roku też takie kwiatki będą?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • Babcia 2019-07-30 15:59:27 5.173.*.*
  A kim jest ten Pan w niebieskiej koszuli? Chyba z PO? Czy już trwa kampania wyborcza?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4