Polak potrafi, czyli jak oszust próbował rozmnożyć banknoty w olsztyńskim NBP

Polak potrafi, czyli jak oszust próbował rozmnożyć banknoty w olsztyńskim NBP
Olsztyński oddział NBP, w którym oszust próbował pomnożyć banknoty
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

''Pomysłowy'' 30-latek zniszczył 200-złotowe banknoty, następnie posklejał i próbował wymienić na nowe 50 tysięcy złotych w olsztyńskim oddziale NBP. Pracownicy banku nie dali się nabrać 30-latkowi z neseserem pełnym poniszczonych banknotów.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NBP bank zobowiązany jest wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Te ustalenia postanowił wykorzystać 30-letni Łukasz R., który przyszedł do olsztyńskiego oddziału NBP przy al. Piłsudskiego z teczką pełną 200-złotowych banknotów. Mężczyzna przyznał, że pieniądze zostały przypadkowo zniszczone. Chciał, by bank wymienił mu 250 banknotów o nominale 200 złotych na nowe. Tak chciał uzyskać 50 tysięcy złotych.

Posklejane, poniszczone banknoty trzymały wzór jednak seria i znaki były nie do rozpoznania. Prośba 30-latka wzbudziła czujność pracowników banku. Zniszczenia nie wyglądały bowiem na przypadkowe. Sprawą zajęła się warszawska prokuratura. Jak ustalili śledczy 30-latek manipulował uszkodzeniami przy banknotach tak, by zwiększyć ich ilość i... zarobić.

To, ile prawdziwych banknotów pociął 30-latek śledczy wciąż ustalają.

- Postępowanie jest w toku. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy - informuje nas Michał Dziekański, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Łukasz R. usłyszał zarzut przerobienia banknotów oraz puszczenia ich w obieg w olsztyńskim banku.

 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • kuyghyft 2016-12-10 11:00:17 46.112.*.*
    JAk puścił w obieg? Przecież chciał jed wycofać raczej z obiegu, skoro chciał je wymienić. Coś sie nie klei w rtykule z kolei.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
  • ujythrd 2016-12-10 10:58:18 46.112.*.*
    Nic mu nie zrobią. I wypłacą mu tą kase, bo wszystko jest zdodne z prawem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2