Polacy nie gęsi, nie tylko swój język znają

Polacy coraz chętniej uczą się języków obcych, przy czym najczęściej stawiają na szkoły publiczne. Zwiększa się jednak liczba osób, które poznają języki samodzielnie, korzystając z internetu, pomocy naukowych i edukacyjnych programów naukowych.

Z roku na rok zwiększa się znajomość języków obcych.  Wielu Polaków wyjeżdża za granicę na wakacje czy do pracy, a tam porozumienie się z mieszkańcami kraju jest niezbędne. Stale zmniejsza się także średnia wieku osób rozpoczynających naukę słownictwa innego narodu.

Wielu Polaków za najskuteczniejszą metodę nauki języka polskiego uważa pracę w małej grupie, ze stałym wsparciem nauczyciela. Co czwarty uczestnik ankiety, przeprowadzanej przez ESKK, stwierdził, że najlepsze efekty osiąga się podczas samodzielnej nauki w domu. Ponad 50% badanych przyznało, że najchętniej uczą się z podręczników, około 20% preferuje naukę z edukacyjnymi programami komputerowymi. 16% ankietowanych korzystało z materiałów, przeznaczonych do samodzielnej nauki. Popularny staje się także e – lerning.

Dzięki polskiemu systemowi oświaty Polacy znają coraz więcej języków. Z danych Eurostartu wynika, że najbardziej rozpowszechniony jest angielski. Za nim znajdują się kolejno: język niemiecki, francuski, hiszpański i włoski. Co drugi Polak, który zna język obcy, przyznaje, że poznał go właśnie w szkole, a  co czwarty deklaruje, że nauczył się go samodzielnie. Wyjątek stanowi język włoski, ankietowani przyznali, że uczyli się go głównie samodzielnie.

Polacy coraz chętniej korzystają także z dodatkowych pomocy dydaktycznych. Dużą popularnością cieszą się filmy w oryginalnej wersji językowej, a także telewizja. W ten sposób dokształca się co piąta ankietowana osoba. Znalazło się także wielu zwolenników czytania literatury w oryginale, stanowili oni 16% badanych. Kolejnym sposobem, preferowanym przez Polaków, jest nauka języka przez internet. Około 14%  uczestników ankiety przyznało się do tego sposobu nauki.

Badania przeprowadzono na grupie 8699 uczestników Olimpiady Językowej, organizowanej przez ESKK.

Źródło: Badania przeprowadzone przez ESKK

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Fan Arsenalu 2009-11-06 19:34:47
  Trzeba też używać w życiu codziennym. W telefonie zawsze mam menu w języku angielskim, w bankomacie wybieram język angielski, w grach komputerowych nigdy nie wybieram polskiej wersji językowej, tylko angielską. Niby niewiele, ale zawsze jest stały kontakt z językiem. Dodatkowo oczywiście internet, filmy w oryginalnej wersji językowej (jak zbyt trudne to czasem włączam napisy, he he) i dzięki temu coś można potrenować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Msren 2009-11-06 08:42:27
  Jestem tego samego zdania. Angielskiego nauczył mnie znajomy ze stanów... musiałam się przełamać i mówić po angielsku, skoro chciałam się z nim dogadać. Żadna szkoła nie przygotuje nas do płynnego posługiwania się językiem jeśli nie będziemy mieli możliwości codziennego mówienia, czy pisania w tym języku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • droop 2009-11-05 11:26:55
  Najlepszą metodą nauczenia się języka, jest kontakt z innymi w tym języku, dlatego albo wyjazd do innego kraju, albo po prostu poznawanie ludzi przez internet udzielając się na różnych społecznościówkach. Ja szczerze mowiac zadnego języka nie nauczyłem się używać w szkole, a potrafie mowic w 4rech językach :D problem z nauką języków w szkołach jest taki, że nauczyciele za dużo stawiają na gramatykę itd. Aby poznać język trzeba w nim rozmawiać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0