Podróż z Olsztyna do Ełku krótsza o 50 minut. Wkrótce modernizacja linii kolejowej

Podróż z Olsztyna do Ełku krótsza o 50 minut. Wkrótce modernizacja linii kolejowej
Wkrótce rozpocznie się modernizacja linii kolejowej do Ełku
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

PKP PLK wkrótce rozpocznie modernizację linii kolejowej na trasie Ełk-Korsze. Podróż pociągiem z Olsztyna do Ełku może się skrócić nawet o 50 minut. Pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy modernizacji linii kolejowej na trasie Ełk-Korsze.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w trakcie przygotowania dokumentacji zwiększyły zakres projektu modernizacji linii Ełk – Korsze. W efekcie pozwoli to zaoferować mieszkańcom i turystom jeszcze lepsze i bardziej komfortowe kolejowe podróże mazurskim szlakiem. Inwestycja usprawni przejazdy aglomeracyjne i międzywojewódzkie. Trasa zapewni m.in. sprawne połączenie Trójmiasta przez Olsztyn do Białegostoku – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace będą prowadzone etapami. Realizacja projektu „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk-Korsze wraz z elektryfikacją” rozpocznie się od Ełku. Prace będą prowadzone w kierunku Giżycka. Remont na tym etapie przewidziano na lata 2021-2023. Kolejne etapy projektu będą realizowane w ramach przyszłej perspektywy finansowej w latach 2021-2027. Projekt ubiega się o współfinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Cały projekt zakłada modernizację ok. 100-kilometrowej trasy Ełk – Korsze, która zostanie przystosowana do jazdy pociągów z dwukrotnie większą niż dzisiaj prędkością – z 80 km/h do 160 km/h. Pozwoli to skrócić podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko o ok. 50 minut. Czas przejazdu po pracach wyniesie poniżej 2 godz. Szybszą i sprawniejszą podróż zapewni planowana elektryfikacja całej trasy. Nie będzie konieczności zmiany lokomotywy z elektrycznej na spalinową, co również przełoży się na szybszy czas przejazdu koleją. Wzrośnie przepustowość trasy, co oznacza, że po torze będzie mogło jeździć więcej pociągów w tym samym czasie – informuje Martyn Janduła rzecznik prasowy PKP PLK.

W ramach prac wyremontowane zostaną perony, na których pojawią się nowe ławki, wiaty, informację pasażerską, energooszczędne oświetlenie. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyższe, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie wygodniejsze.

Przebudowy doczekają się stacje: Stare Juchy, Wydminy, Giżycko, Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze oraz 7 przystanków Woszczele, Siedliska, Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn i Linkowo.

W ramach inwestycji wymienione będą tory oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowane zostaną też przepusty, wiadukty i mosty.

Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • buba 2020-06-07 23:06:46 88.156.*.*
    Zrobili by drugi tor od Korsz do Ełku, to jeszcze bardziej by zwiększyło przepustowość. I tak mają zamknąć tę linię na czas robót.
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Tamara Twardodupcewa 2020-06-06 10:32:16 83.9.*.*
    A podróż z Działdowa do Olsztyna dłuższa o 20 minut, mimo iż miała być krótsza o 15 minut. Lepiej niech tej trasy się nie tykają jak mają coś spie****
    Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna