Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Polityka i futbol

Piłka nożna jest elementem polityki państw, regionów oraz miast. Najlepszym tego przykładem jest Bayern Monachium i władze Bawarii dla których Bayern jest oczkiem w głowie. Podobnie jest w Madrycie i Barcelonie.

Futbol jest również elementem strategii marketingowej wielkich koncernów. Mój były klub VFL Wolfsburg ma oparcie w Volkswagenie, dla którego futbol jest elementem polityki marketingowej. Wszystkie powyżej podane przykłady mają wspólny mianownik ogromnego piętna władz miast, regionów oraz koncernów w życie klubów. Olsztyn i jego Stomil nie dopracowały się modelu współpracy na linii ratusz- klub. Przykładem tego był pomysł z zaproszeniem na ostatni meczu Stomilu w Olsztynie kandydata na urząd prezydenta, będącego w opozycji dla wszystkich sił politycznych w Olsztynie. Akcja niczym niczym powiedzenie- konia kują żaba nogę podstawia. Taki wyraz poparcia klubu dla jakiejkolwiek opcji politycznej po prostu jest nieodpowiedzialnym zachowaniem zarządu.

Poważne zmiany organizacyjne, praca z dziećmi i młodzieżą i rozsądna polityka sportowa dotycząca pierwszej drużyny pozwolą Stomilowi ułożyć sobie współpracę z każdą opcją polityczną i z wieloma podmiotami biznesu. Stawianie „za pięć dwunasta” na jakiegokolwiek kandydata w wyborach lokalnych to więcej niż błąd, to głupota. To nie kluby kreują politykę państw, regionów, miast i koncernów. Kluby są tylko i aż elementem polityki w/w podmiotów, która to polityka jest skuteczna ich siłą organizacyjną i sportową.

Tak słabo zorganizowany klub jak Stomil powinien zająć się pracą z dziećmi i młodzieżą, a nie kreowaniem polityki miasta Olsztyna. Niechybnie idzie kolejna zima i dużo czasu do przemyśleń- Quo vadis Stomil? Piąte miejsce na zapleczu Ekstraklasy, ale też kompromitacja rezerw w IV lidze i słaba gra juniorów oraz brak bazy szkoleniowej oraz jakości w szkoleniu dzieci w klubie nie napawa optymizmem. Uważam, że do momentu budowy bazy tj. stadionu i boisk treningowych w Olsztynie Stomil powinien prowadzić bardzo rozsądną politykę w zatrudnianiu zawodników, a większy procent wydatków przeznaczać na etaty dla trenerów i ich szkolenia. Z młodych piłkarzy udany sezon w Stomilu zaliczył tylko Dawid Szymonowicz. Reszta młodzieży po prostu nie jest przygotowana do gry na poziomie profesjonalnym, co nie znaczy, że trzeba zaraz ściągać do tak biednego regionu pół tuzina piłkarzy spoza UE.

Tutaj winę ponoszą także poprzednie zarządy Stomilu, które swoją wiarę w poziom sportowy wychowanków oparły na dobrych wynikach w rozgrywkach juniorskich na poziomie krajowym. Poziom tych rozgrywek powoli dźwiga się z totalnej zapaści, ale był i jest za niski, aby piłkarze kończący wiek juniora mogli swobodnie grać na poziomie 1 ligi. Co gorsza piłkarze, którzy walczyli o medale MP juniorów nie radzą sobie w 4 lidze... Potrzebna jest radykalna zmiana w systemie szkolenia, w doborze kadr trenerskich i... nakładach zarządu Stomilu na te cele. Tego nie zrobią ludzie, którzy miast pracy stosują numery cyrkowe „stawianie na politycznego konia”

Powiem więcej, że w takim stanie faktycznym opisanym powyżej gospodarz miasta, który utrzymuje z pieniędzy podatników Stomil powinien jednak postawić jakieś warunki zarządowi Stomilu ponieważ ceną za środek tabeli 1 ligi dzisiaj będą wielkie koszta utrzymania zespołu za lat kilka, kiedy wychowanków na dobrym poziomie sportowym Stomil będzie mieć jeszcze mniej... Pewnie ktoś powie- mamy wolny rynek, swobodny przepływ usług. To prawda, ale mamy też kolejne pokolenie działaczy, którzy nie potrafią i nie chcą zrozumieć, że Stomil tylko doskonałą pracą z dziećmi i młodzieżą może stać się trwałym i silnym podmiotem na mapie futbolu w Polsce.

Licencjonowany menedżer piłkarski,
footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne
mail: biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000
http://footballidea.pl/pracuj-z-teamem,13.html

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • OKS 2014-12-03 10:25:08 217.72.*.*
  a mi szkoda ze zawsze ling do jego wypocin na http://stomil.olsztyn.pl/ w rubryce "informacje z innych zrodel". Przeciez to nie sa informacje...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • ave STOMIL 2014-12-01 22:53:15 81.190.*.*
  daj juz pan spokoj z tymi madrosciami albo pan pokaz jak to powinno wygladac ta wspolpraca
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Co ja Pacze i pacze. 2014-12-01 19:56:38 37.249.*.*
  Panie "menadżerze" widzę ,że usilnie chce Pan siać dziwną propagandę na udostępnionym dla Pana części tego portalu. Po pierwsze, z moich wiadomości wynika że to nie zarząd zaprasza polityków na stadion lecz oni sami się wpraszają przed wyborami na tanią promocję swojej osoby. Szkoda ,ze wymienia Pan tylko jednego kandydata, ponieważ jak z górnej trybuny zauważyłem byli prawie wszyscy. Nie jest w interesie klubu lecz kandydata - przyszłego prezydenta aby zdobyć wizerunek u kibica i to nie klub i zarząd ma się podlizywać władzy lecz władza po przez przemyślane decyzje i inwestycje w obiekty sportowe. Ma Pan racje w tym jak powinna wyglądać relacja między klubem a władzą , tylko nie Pan o tym będzie decydował, gdyż od dłuższego czasu sieje Pan wrogą propagandę w stosunku do Stomilu , wiem ,że Pan Bogusz nawet chciał dać Panu zakaz stadionowy i by się nie pomylił, bo takiego wroga nie ma w promieniu 400 km od Olsztyna. Ja wiem ,że Pana marzenia a może nawet ambicje sięgają więcej niż Pan potrafi tylko brak Panu partnerów lub ludzi których by Pan przekonał do tych mrzonek jakimi Pan żyje . Nie wiem czy Pan startował na sołtysa w Dorotowie bo myślę ,że też by miał Pan mało zwolenników. Obrażając wielu ludzi sportu nigdy nie będzie dla Pana szacunku z ich strony , przykładem jest to ,że krytykując i pouczając innych sam Pan nic nie osiągnął no może to ,że w 2002 roku jako trener Stomilu postarał się Pan o jego upadek gdzie z mozołem do dnia dzisiejszego Pana błędy są odbudowywane zaczynając od pana Jarguza , Miklasa ,Poryckiego ,Angielczyka, na którym Pan wieszał psy razem z kolegą pismakiem z TVP na forach internetowych. Tak się Pan fajnie wypowiada o szkoleniu młodzieży i o organizacji takich szkoleń a kogo z przeciętnych piłkarzy Pan wyszkolił, nikt go nie zna . Dlaczego nie znajduje Pan uznania w kraju jako wielki szkoleniowiec i działacz? Otacza Pan się ludźmi kontrowersyjnymi i źle widzianymi w olsztyńskich strukturach piłkarskich, więc niech Pan da spokój i nie przeszkadza ludziom niejednokrotnie pracującym społecznie i z sercem aby dalej kontynuowali swoja pracę i przy pomocy władz tego miasta jak również zaakceptowanego przez kibiców nowego prezesa z którym jak wiem grał Pan w piłkę. Chyba że jest to dla Pana problem, że pański dawny kolega jest na tym stanowisku. Jest taka złota zasada, której powinien Pan przestrzegać- nie pomagać ,nie przeszkadzać i wszystko będzie ok. Na zakończenie mam prośbę prośbę , niech Pan nie usuwa tego postu na demokratycznym portalu .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0