Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Fruwające świnie

Nie tylko Stomil Olsztyn, ale i wiele klubów w Polsce próbuje profesjonalizować swoje struktury. Niestety, rzeczywistości nie da się oszukać, chociaż wielu próbuje. Jesteśmy w Europie krajem piłkarskiej trzeciej kategorii - tak ocenia nasz kraj FIFA w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży i podobnie wygląda efekt końcowy szkolenia, czyli nasza liga.

Jednak czym niższa liga, tym... gorzej to wygląda. Przyczyną tego stanu rzeczy jest profesjonalizm fasadowy, czyli profesjonalizm pozorny.

Niestety ludzie w Olsztynie, nie mający pojęcia o profesjonalnej piłce nożnej, próbują wszystkim udowodnić, że wystarczy założyć spółkę akcyjną i Klub, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, będzie profesjonalny.

Nie!

Będzie... klubem działającym w formie spółki prawa handlowego i formalnie będzie spełniał warunki do gry w lidze zawodowej, zapisane w Ustawie o Sporcie.

I tylko tyle!

Ale nic nie zmieni faktu, że Klub, który nie ma skautingu, który nie ma systemu szkolenia, który nie ma trenerów szkolących dzieci i młodzież na godnych etatach o pracę- trenerów odpowiednio wyselekcjonowanych i uposażonych w wiedzę, który nie ma bazy szkoleniowej, który nie ma rozwiniętego biura, który nie ma rozwiniętego marketingu, który nie ma zapewnionego finansowania jest po prostu klubem nieprofesjonalnym, choćby w nazwie miał S.A.

Tak samo jak zwierzę, które ma skrzydła, chodzi jak kaczka, kwacze jak kaczka, pływa jak kaczka, fruwa jak kaczka, ma dziób jak kaczka jest najprawdopodobniej kaczką.

Żeby jednak ten stan rzeczy zmienić, potrzeba jest szczerej woli zmian, długoletniej współpracy różnych podmiotów mających realny wpływ na futbol w Olsztynie i nasycenie treścią zadań statutowych Klubu przez ludzi, którzy zabrali się za robotę i formalnie oraz prawnie odpowiadają za to.

Stomilowi Olsztyn powinno zacząć zależeć, aby piłka nożna była w Klubie w centrum działań organizacyjnych na wysokim, europejskim poziomie.

I właśnie tej szczerości w działaniu, na drodze do profesjonalizacji Klubu i piłki nożnej, brakuje Stomilowi Olsztyn.

Brak jest w Klubie treści programowych, związanych realnie ze współczesną piłką nożną.

Brakuje faktycznych, długofalowych działań.

Stomil od lat nie potrafi zbudować wokół siebie atmosfery zaufania, zatem nie wzbudza zaufania rynku.

Dlaczego?

Ponieważ klub, co ma struktury nieprofesjonalne, kadry nieprofesjonalne, pustkę programową nie jest najprawdopodobniej klubem profesjonalnym...

Nie wystarczy tania propaganda.

Nie wystarczy nawet, że dziennikarz, w dobrej wierze pochwali Klub lub działacza Klubu, jak rodzic chwali dziecko specjalnej troski.

Nie wystarczy, że działacz pochwali się dziennikarzowi swoimi sukcesami- to takie tanie...

Nie wystarczy zadowolenie kibiców, z wygranych i zremisowanych kilku spotkań- to ich dobre prawo, ale euforia szybko mija, a rzeczywistość... skrzeczy.

Potrzebne są stałe, zespołowe, powtarzalne, realne i nowoczesne mechanizmy profesjonalne, a nie działania, które są okazjonalne, trącą fałszem i są wzajemnym oszukiwaniem się, według zasady- Stomil chce oszukać Miasto, a Miasto Stomil, ale to nie szkodzi, ponieważ i tak nikt nikomu nie ufa.

Dlatego też, jak Stomil Olsztyn zacznie budzić zaufanie, zbuduje struktury profesjonalne, to stanie się klubem profesjonalnym, ponieważ klub, który posiada struktury profesjonalne jest... najprawdopodobniej klubem profesjonalnym.

Idąc dalej tym tropem- czym jest Grupa Robocza ds. Stomilu S.A. powołana przez Samorząd i Klub?

Grupa, w której nie ma specjalistów od piłki profesjonalnej, nie powinna zajmować się sprawami piłki profesjonalnej- logiczne?

Zatem Grupa ds. Stomilu, w której nie ma fachowców od profesjonalnej piłki nożnej, najprawdopodobniej... Bingo!

Dlatego też nie zdziwię się, jak jutro przeczytam w prasie, że Stomil Olsztyn jest S.A.

Grupa ds. Stomilu S.A. uzna po prostu, że to coś, co ma racice, krótki ogonek, chrumka jak świnka jest... oczywiście kaczką.

Czyż jednak świnia nie jest świnią, a kaczka kaczką?

A może w Olsztynie fruwają świnie?

 

Licencjonowany menedżer piłkarski,
footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne
mail:
biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000
http://footballidea.pl/pracuj-z-teamem,13.html

Źródło: Własne

Komentarze (41)

Dodaj swój komentarz

 • Piotr Tyszkiewicz 2015-02-19 22:06:58 83.12.*.*
  Nowy prezes powinien być elementem szerszego planu. Personalia są ważne, ale bez porozumienia, programu, profesjonalizmu, współdziałania etc. nic z tego nie będzie...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Stomil2 2015-02-19 14:29:58 88.156.*.*
  Panie Piotrze Stomil nie ma już prezesa. Może pan spróbuje teraz swoich sił? ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Piwko 2015-02-16 22:25:51 213.158.*.*
  No cóż , wszyscy Panowie jesteście zaangażowani zbyt uczuciowo w sprawy Stomilu. W tym klubie nie będzie dobrze bo nie ma życzliwej atmosfery dla jego działania. Rownież jak wiemy gdy stół ma cztery nogi jest stabilny, a gdy utnie sie jedna nadal będzie stał, ale gdy ma jedna nogę...Tak jest ze sponsorami lub ich brakiem. Lata działalności wskazały ,ze podmiot ten nie był zarządzany właściwie i sprawnie. Czy teraz jest dla niego właściwy czas?Czy oprocz kilku fanatyków wykrzykujacych hasła na trybunie jest ktoś komu zależy na losie tego tworu? Czy nie należy ogłosić upadłości i zacząć od początku po raz kolejny? Jaka jest wiarygodność tego klubu w sferach biznesowych i w społeczeństwie Olsztyna?Nie ma poparcia dla nieudaczników i dla nietransparentnych podmiotów szczególnie w rejonach niezbyt zasobnych naszego kraju.Zastanowmy sie co lepsze dla tego zasłużonego klubu i nie dajmy ponieść sie emocjom tylko bądźmy pragmatyczni.I pomyślmy jacy potencjalni inwestorzy wejdą teraz do Stomilu?Zadni!!! To oczywista prawda na teraz.Panie Piotrze trochę inwencji w odpowiedziach,a nie ten sam lamusowski ton.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • syn taty 2015-02-16 20:02:49 77.113.*.*
  Szostek , Tyszkiewicz -Bagińska trójca która zbawi Stomil i jak Pan Piotr to skomentuje????
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • tata 2015-02-16 15:27:01 89.228.*.*
  Mój syn ma 10 lat i ma talent(tak mówią) czy pan ,panie Piotrze w imię rozwoju talentów może mu pomóc rozwijać się? i ile mnie to będzie kosztowało?,w Olsztynie mówią że 200zł za jeden trening ,więc jak na nasze realia to chyba stawka lekko wygórowana....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • poka poka 2015-02-16 11:44:43 217.153.*.*
  Brawo panie Piotrze! To jest właśnie sedno sprawy. Stomil nie budzi zaufania. Po każdym audycie okazuje się, że "poprzedni" zarząd narobił długów, są nieprawidłowości, ale winnych w sumie to nie ma. Pieniądze się "rozpłynęły". Kolejne zarządy klubu to zbiory nieudaczników. Być może i mają dobre chęci, być może są wśród nich pojedynczy fachowcy, ale ogólnie to obraz chaosu, nędzy i rozpaczy. Był czas kiedy Stomil pałętał się po niskich klasach rozgrywkowych i wtedy trzeba było ten klub odbudować. Nie odbudować pierwszą drużynę na jeden sezon, ale odbudować klub. Z całym zapleczem, na solidnych podstawach. Niektórym się wydaje, że wystarczy, że mecze Stomilu pokazuje telewizja, a sponsorzy będą walić drzwiami i oknami. Biznesmeni to ludzie sprytni, spostrzegawczy i analizujący rynek. Nikt nie wyłoży swoich ciężko zarobionych pieniędzy na klub, w którym panuje jeden wielki burdel, a począwszy od sprzątaczki, a na prezesie kończąc, nikt w klubie nie wie co będzie jutro. Zero strategii, zero planu, zero konkretów. Żadna poważna firma nie wejdzie w taki twór. GW owszem sponsorowała klub, ale miała w tym konkretny interes. To nie był sponsor permanentny tylko sponsor realizujący konkretne zadanie marketingowe jakim była budowa GW. Ten klub musi powstać od nowa, ze wszystkimi strukturami i na solidnych podstawach. Niestety zaufanie buduje się latami i dlatego długo jeszcze profesjonalnej piłki nie zobaczymy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • MJL 2015-02-15 21:16:09 37.8.*.*
  Skąd w Panu tyle żółci? Co tekst to nagonka! Krytykować kazdy potrafi. Nie wiem tylko dlaczego? Przecież, czy to się Panu podoba czy nie to Stomil "ciągnie" piłkarsko to miasto. Przecież mail chłopcy stajac na bramce nie chcą byc Neuerem, ale mówią ja jestem Skiba! Po meczu chodzą przybić piłarzom "piatkę". Że w klubie nie jest idealnie to wszyscy widzimy, ale może zamiast ciągle krytykować, choć raz napisałby Pan coś konstruktywnego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • k9 2015-02-15 21:01:34 77.113.*.*
  bardzo dobre porównanie - fruwające świnie z Dorotowa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • kibic 2015-02-15 20:42:29 77.113.*.*
  przepraszam na - prezesika bo Prezes to dla niego za dużo .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • kibic 2015-02-15 20:41:01 77.113.*.*
  Tyszkiewicz - na PREZESA - tyko co dalej??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0