Piłka ręczna. Juniorzy Szczypiorniaka Olsztyn mistrzami Polski! [WIDEO]

Piłka ręczna. Juniorzy Szczypiorniaka Olsztyn mistrzami Polski! [WIDEO]
Najwierniejsi fani pod halą Urania przywitali zawodników i trenera Szczypiorniaka
Fot. Screen z materiału filmowego

Podopieczni trenera Konstantego Targońskiego okazali się w Tarnowie niepokonani w finałowym turnieju mistrzostw Polski juniorów. To olbrzymi sukces tego niewielkiego klubu ze stolicy Warmii i Mazur.

Tegoroczne mistrzostwa miały inną formułę niż poprzednie. Były początkowo zaplanowane na dwa dni, ale z uwagi na aktualną sytuację pandemiczną zostały ograniczone do jednego. Do południa przeprowadzono dwa półfinały, a o godz. 18 odbył się mecz o brązowe medale, a dwie godziny później o złote. W tej sytuacji  czas przebiegu każdego spotkania wynosił 2x25 minut, a nie jak zwykle 2x30.

W pierwszym półfinałowym spotkaniu olsztynianie zmierzyli się z faworyzowanym Orlenem Wisłą Płock, natomiast gospodarze (Pałac Młodzieży Tarnów ) z obrońcą tytułu Wybrzeżem Gdańsk. Przed tarnowskim turniejem w opinii większości tzw. specjalistów piłki ręcznej, zespół olsztyński uchodził za ten, który nie poradzi sobie ze swoimi utytułowanymi rywalami. Poradził i to jak!

Pierwszą połowę spotkania z ekipą z Płocka olsztynianie zakończyli z przewagą aż 5 bramek. W drugiej, mimo usilnych starań rywali, ani na moment nie dali się wyprzedzić.

W drugim półfinale Pałac Młodzieży nie sprostał Wybrzeżu i to zespół z Gdańska stał się przeciwnikiem Szczypiorniaka w walce o złote medale mistrzostw Polski.

Mecz finałowy miał dramatyczny przebieg. Wprawdzie pierwszą bramkę zdobyli gdańszczanie już w 1 min, ale potem do głosu doszli olsztynianie, którzy w 21 min prowadzili  5 bramkami (9:4) i wydawało się, że złote medale mają już w kieszeni. Jednak dalszy bieg spotkania falował. Rywale Szczypiorniaka do końca meczu raz zbliżali się do swoich przeciwników, a raz oddalali (8:9, 9:12, 13:13, 13:17, 18:19, 20:22). Dramatyczny przebieg miała zwłaszcza ostatnio minuta tego meczu. Na 23 sek przed zakończeniem, ekipa z Gdańska wyrównała (22:22), ale piłkę mieli w posiadaniu olsztynianie. Trener Targoński wziął czas i przedstawił podopiecznym plan ostatniej akcji. Powiodła się. Tuż przed końcową syreną Michał Safiejko pokonał bramkarza Wybrzeża!

Wszyscy zawodnicy Szczypiorniaka grali w tym turnieju rewelacyjnie, ale szczególnie dobrze bramkarz Jakub Ałaj, który podczas uroczystości zakończeniu tarnowskiej imprezy otrzymał nagrodę najlepszego jej zawodnika (MVP).

Olsztyńscy mistrzowie Polski na podium

- To jest po prostu rewelacja! - powiedział chwilę po zakończeniu meczu finałowego uszczęśliwiony trener Konstatnty Targoński. - Od paru lat walczymy o taki tytuł, ale zwykle odpadaliśmy od czwórki po przegranych rzutach karnych. Bardzo się cieszymy z tego naszego wielkiego sukcesu, dobrze zaprezentowaliśmy nasze miasto. Wynika to m.in. stąd, że mamy w tym roczniku bardzo utalentowanych chłopaków, i jak było widać już doświadczonych. Mają przed sobą świetną przyszłość. Już teraz wiadomo, że nasz bramkarz Kuba Ałaj, będzie grał w superlidze w zespole Gwardii Opole. Inni będą mogli z powodzeniem występowa m.in. w pierwszoligowej olsztyńskiej Warmii.  

Półfinał

Szczypiorniak Olsztyn - Orlen Wisła Płock 29:26 (16:11)

Szczypiorniak: Jakub Ałaj i Fabian Masłowski oraz Eryk Kulas, Robert Targoński 8, Maciej Retkiewicz 4, Jakub Bądzelewski 1, Igor Graczyk 9, Klaudiusz Leszczyński 2, Mateusz Reszczyński 1, Michał Safiejko 4, Piotr Fabisiak

Finał

Szczypiorniak Olsztyn - Wybrzeże Gdańsk 23:22 (9:8)

Szczypiorniak: Jakub Ałaj 1, Eryk Kulas, Robert Targoński 3, Filip Lewalski 3, Jakub Bądzelewski 1, Igor Graczyk 6, Mateusz Reszczyński 1, Michał Safiejko 8

* * *

Zaplanowany na sobotę I-ligowy mecz 15. kolejki pomiędzy SMS ZPRP Kwidzyn i Warmią Energa Olsztyn, na wniosek drużyny z Kwidzyna został przełożony na inny, jeszcze nieznany, termin.

Lech Janka

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000
2147382000