Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2015-06-27 19:17

Redakcja

Piknik Naukowy ''Nauka też sztuka'' odbył się w Olsztynie [ZDJĘCIA]

Piknik Naukowy ''Nauka też sztuka'' odbył się w Olsztynie [ZDJĘCIA]
Fot. Alicja Romejko / Olsztyn.com.pl

Poprzez szereg popularno-naukowych warsztatów, pokazów, interaktywnych eksperymentów i konkursów naukowcy z kilku ośrodków badawczych w Polsce zaprezentowali dziś na olsztyńskiej starówce jak nauka i sztuka przenikają się i wzajemnie inspirują.

reklama

W programie pikniku znalazły się m.in.: warsztaty malowania Mony Lisy "dobrymi bakteriami" na szkle, pokazy wirtuozów sztuki laboratoryjnej, podczas których można było zobaczyć bańki z suchego lodu, wybuchowe torebki i przedmioty, które płoną, ale się nie spalają.

Całe rodziny mogły wziąć udział w warsztatach na temat twórczej roli genów w naszym organizmie i dowiedzieć się, dlaczego pewne choroby dziedziczymy, a inne nabywamy. Co więcej, każdy z gości  mógł odwiedzić mobilne laboratorium wykorzystywane w badaniach nad ochroną bioróżnorodności zwierząt, które jest niewątpliwym dziełem sztuki dzisiejszej technologii.

Interesująco wypadły także warsztaty tworzenia imitacji naczyń krwionośnych i wykonywania samodzielnych modeli bakterii np. bolibrzuszka. Widzowie dowiedzieli się również, jak wyizolować DNA z cebuli domowymi metodami.

Ogród PAN w Powsinie przygotował pokaz "Botanicznej Tęczy", natomiast Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego zaoferowała gościom bezpłatne porady dietetyczne, badanie skóry i składu ciała.

Organizatorem akcji był Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Impreza odbyła się w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Źródło: własne, materiały prasowe

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl