Pierwsza część obwodnicy Olsztyna dostępna dla kierowców

Pierwsza część obwodnicy Olsztyna dostępna dla kierowców
Fot. GDDKiA Olsztyn

Dziś (6 grudnia) otwarty został 10-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 16 pomiędzy węzłami Olsztyn Zachód i Olsztyn Południe. Stanowi on pierwszy etap budowy południowej obwodnicy Olsztyna. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Dwujezdniowa droga klasy GP przebiega przez tereny gmin Gietrzwałd i Stawiguda omijając Olsztyn od południowego zachodu. Prowadzi od DK16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi S51. W ramach inwestycji powstały również drogi serwisowe, obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska a także wyremontowano wybrane drogi lokalne. Dostęp do obwodnicy zapewniony został poprzez rondo turbinowe w okolicy Kudyp, tzw. węzeł Olsztyn Zachód oraz w Olsztyn Południe na przecięciu DK16 z S51 w okolicy Tomaszkowa. Połączenie przyległych terenów z obwodnicą zapewnia układ dróg serwisowych.

Inwestycja realizowana była w systemie "Projektuj i buduj". Do wykonawcy oprócz robót budowlanych należało wykonanie dokumentacji zamiennej wielobranżowej węzłów w zakresie projektu budowlanego oraz dokumentacji zamiennej w zakresie ewentualnej zmiany sposobu wzmocnienia podłoża i umocnienia skarp, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Wykonawcą zadania było konsorcjum firm INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia oraz MOST Sp. z o.o. z Sopotu. Koszt robót budowlanych wyniósł 387,5 mln zł, natomiast wartość całego projektu, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót to 486,5 mln zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosiła niemal 368 mln zł wydatków kwalifikowanych.

Oddany dziś (6 grudnia) odcinek to wstęp do znacznego odciążenia Olsztyna od ruchu tranzytowego. W budowie jest dalsza część obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S51 o długości ponad 16 km od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Umowę na realizację tego zadania podpisano 29 marca 2016 rroku, a planowany termin oddania to koniec kwietnia przyszłego roku (w przypadku węzła Pieczewo dwa miesiące później). Wartość inwestycji wyniesie około 1 mld zł. Wykonawca inwestycji, firma Budimex, deklaruje udostępnienie kierowcom jeszcze w tym roku blisko 11 km tej trasy pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty.

Budowa obwodnicy z całą pewnością poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich, a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Poprawiony system transportowy miasta i okolic poprawi również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy.

Źródło: własne, GDDKiA Olsztyn

Galeria

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • andrew11 2018-12-12 11:50:07 83.29.*.*
  No i to się nazywa pozytywna informacja. Oby pozostała część obwodnicy poszła równie sprawnie.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Rodzic ucznia SP 13 2018-12-07 21:05:57 37.47.*.*
  Czy ktoś wie o wizycie Minister Edukacji w SP 13 w Olsztynie. Dyrektorka od miesiąca okłamuje nas rodziców i uczniów o tej wizycie. Zabroniła parkować autem przed szkołą dzisiaj. Część uczniów nie miała zajęć. Część nauczycieli nie miała zajęć. Co na to Kurator bo nie jest realizowana pidstawa programowa. Wymalowano farbą śmierdzącą korytarze. Wiemy że negatywnie komentuje rządy PIS-U i rządy Kuratora. A tutaj taka niespodzianka. Ma gościć ministra z PIS-U. Gra pozorów. Nie podoba mi się taka dwulicowość.
  Odpowiedz Oceń: 15 2 Zgłoś treść
 • Robic 2018-12-07 17:08:23 83.244.*.*
  I dobrze w lato przyjade na wakacje to sie przejade. Nqapewno sie przyda. Bylem w zeszlym roku i przejazd przez olsztyn to koszmar...
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • mm2 2018-12-07 08:18:25 79.184.*.*
  bo niektórym nigdy się nie dogodzi. będą narzekać nawet jak coś dobrego zostanie zrobione. to że odstajemy od innych państw to nie trzeba tłumaczyć ale trzeba się cieszyć że robią i oddają do użytku
  Odpowiedz Oceń: 14 3 Zgłoś treść
 • kaka 2018-12-07 00:40:39 5.173.*.*
  w końcu, co tak późno?? w europie zachodniej to żadna wygoda. Przykładowo w Holandii wyjeżdża się z najmniejszej miejscowości i nie ma dalej niż 5 km do autostrady. Nadal odstajemy z 100 lat. z czego się cieszyć,ludzie??!!
  Odpowiedz Oceń: 6 18 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2018-12-06 21:47:59 83.6.*.*
  Bardzo ładnie! Bardzo dobra wiadomość!
  Odpowiedz Oceń: 18 8 Zgłoś treść