''Osoby niepełnosprawne są naprawdę wspaniałe''

''Osoby niepełnosprawne są naprawdę wspaniałe''
W ZPE łącznie uczy się około 300 osób
Fot. Mateusz Sikorski / Olsztyn.com.pl

W piątek (3 czerwca) odbył się zjazd absolwentów Zespołu Placówek Edukacyjnych – szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie Wyjątkowe Serce. Od dwudziestu lat pomaga ono osobom z autyzmem i niepełnosprawnościami sprężonymi.

ZPE powstał w 2002 roku jako pierwsza w Polsce szkoła dla osób niepełnosprawnych prowadzona przez fundację. To jedyne w naszym regionie miejsce dla dzieci z autyzmem od przedszkola po czas nauki zawodu. Pracująca tutaj wykwalifikowana kadra nie tylko edukuje, ale też wykorzystuje potencjał każdego z uczniów. Stowarzyszenie kładzie także nacisk na pomoc rodzinom osób niepełnosprawnych – w placówce zatrudniani są także rodzice uczniów.

- Z uwagi na to, że Zespół Placówek Edukacyjnych jest miejscem które zapewnia proces terapii i edukacji dzieciom od najmłodszych lat, od przedszkola, przez szkołę podstawową, szkołę przysposabiającą do pracy a także XV Liceum Ogólnokształcące w naszej placówce łącznie uczy się około 300 osób – powiedziała koordynatorka spotkania, Ewelina Wierzbicka. – Zjazd absolwentów odbywa się z okazji okrągłego jubileuszu naszej placówki, ale jest on organizowany po raz pierwszy w historii.

Na spotkaniu pojawił się także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który zaznaczył, że samorząd miasta wspiera działania fundacji i ZPE od samego początku ich istnienia.

Adrian Glinka

- Jest to wspaniała inicjatywa, okazja do spotkania i wspominania wszystkich osób, jakie chodziły do naszej szkoły – powiedział natomiast Adrian Glinka, pracownik i absolwent Zespołu Placówek Edukacyjnych. – W Olsztynie nie ma za bardzo ułatwień, ale dobrze wiedzieć, że jest takie miejsce jak nasza szkoła. Jestem bardzo dumny z tego, co się tutaj dzieje, bo to przenosi się na przestrzeń miasta. Dzięki temu osoby niepełnosprawne są widoczne. Cieszę się, że taka inicjatywa powstała w Olsztynie. Gdybym kiedyś wyjechał zawsze będę pamiętał dużo dobrych rzeczy.

Glinka nawiązał także do trwającej w ostatni weekend Kortowiady, która w coraz większym stopniu otwiera się na osoby z niepełnosprawnościami.

- Powinno być więcej integracji na różnych festynach, bo osoby niepełnosprawne naprawdę są wspaniałe. Jeżeli szukamy empatii, to na pewno znajdziemy ją w osobach niepełnosprawnych. Wkładają dużo serca we wszystko co robią - zakończył podopieczny ZPE.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • N. 2022-06-07 06:01:16 79.191.*.*
  Oj w Olsztynie to ja nikomu niepełnosprawności nie życzę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • MłodA 2022-06-06 19:25:25 5.173.*.*
  Czy prezesem stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, które prowadzi Zespół Placówek Edukacyjnych jest radna Jabłońska? Jeżeli jest, to jest również przewodniczącą Komisji Edukacji RM w Olsztynie. Edukacja za jej przewodniczenia przeżywa marazm i boryka się z ogromnymi kłopotami finansowymi. Pani przewodnicząca jako dyrektor ZPE zapewne nie narzeka na zarobki. Z pieniędzy dla niepełnosprawnych w 2020 roku zarobiła około 209 tyś. złotych, a jako radna zarobiła dodatkowo 25 tyś. złotych. Zobaczymy ile zarobiła w 2021 roku? Czy ta sama Pani radna miała kilka lat temu zarzuty prokuratorskie związane ze sprawą najmu parkingu przy szkole? Czy obecny na imprezie prezydent Grzymowiczu nie ma czasami zarzutów prokuratorskich? Ja tylko pytam.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10
 • [Usunięty] 2022-06-06 18:52:06 31.0.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
2147382000