Dziś jest: 19.07.2024
Imieniny: Marcina, Wincentego
Data dodania: 2024-02-07 19:45

Aleksandra Sawczuk

Ośmioletnia perkusistka z Olsztyna stypendystką programu „Stomil. Więcej niż klub” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ośmioletnia perkusistka z Olsztyna stypendystką programu „Stomil. Więcej niż klub” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ala Ada Bujko z mamą Anną
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W październiku 2023 r. Stomil Olsztyn ogłosił akcję stypendialną, w ramach której wyróżniono dziesięciu uzdolnionych warmińsko-mazurskich szczęśliwców. Program skierowany był do dzieci i młodzieży z naszego województwa, przejawiających różnorodne pasje. Pierwszą z wyróżnionych jest niezwykle utalentowana perkusistka, ośmioletnia olsztynianka, Ala Ada Bujko, którą odwiedziliśmy w ramach realizowanego przez nas cyklu o stypendystach.

reklama

„Stomil. Więcej Niż Klub” to program, który powstał w ramach współpracy Dumy Warmii z Akademią Sportu oraz sponsorami. Roczne stypendium w wysokości 6000 zł ma pomóc młodemu pokoleniu naszego regionu w rozwijaniu swoich pasji.

Jedną z nagrodzonych jest Ala Ada, której krąg zainteresowań jest niezwykle szeroki. Począwszy od gry na perkusji, rysowania, gry na konsoli w Lego Harry Potter, a kończąc na oglądaniu telewizji.

500 zł miesięcznie, takie stypendium miesięcznie otrzyma ośmioletnia perkusistka, dzięki programowi Stomilu Olsztyn

Ala uczęszcza na zajęcia perkusyjne od dwóch lat i przejawia bardzo duże umiejętności. Gatunkiem, który najbardziej gra w młodej, muzycznej duszy jest metal. Nic więc dziwnego, że jako ulubiony zespół, dziewczynka wskazała Slipknot.

Miejscem, w którym Ala Ada może rozwijać swoje pasje jest olsztyńska Strefa Perkusistów. Nauczycielem małej miłośniczki metalu jest Krzysztof Sydor, który dba odpowiednie ukierunkowanie kariery dziewczynki, a przy tym budzi jej jej ogromną sympatię. - Uczy mnie pan Krzysiek, który jest najlepszym nauczycielem ever. Po prostu jest fajny – powiedziała dziewczynka podczas rozmowy z redakcją portalu Olsztyn.com.pl.

Gatunkiem, który najbardziej gra w młodej, muzycznej duszy Ady jest metal

Na treningi muzyczne Ada poświęca dwa lub trzy dni w tygodniu, w zależności od ilości obowiązków. Mimo zmęczenia, które, siłą rzeczy, zdarza się jej odczuwać, zawsze z zaangażowaniem podchodzi do ćwiczeń. Ta forma aktywności stanowi również dobry sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, ponieważ przy wystukiwaniu rytmów w wolnym czasie, towarzyszą jej rodzice.

Byliśmy u Ali z kamerą, żeby lepiej poznać jej muzyczną pasję

Zapytana o plany na przyszłość, dziewczynka odpowiedziała, że marzy o pięciopiętrowym domu z prywatnym zoo, a za kilka lat chciałaby pracować jako hotelarka dla zwierząt oraz lekarz weterynarii. Dodatkowo planuje założenie zespołu metalowego.

Redakcja naszego portalu porozmawiała również z mamą uzdolnionej perkusistki, Anną Bujko, która przyznała, że sukces, który udało się odnieść jest połączeniem pracy Ali, nauczyciela i rodziców. Zaznaczyła również, iż gra na instrumencie pomaga w rozwoju ogólnym i edukacji dziecka.

Ala poza muzyką lubi zwierzęta. W przyszłości chce mieć prywatne zoo 

- Polecam lekturze najnowsze wyniki badań, które zostały przeprowadzone na perkusistach w Niemczech. Zrobiono rezonans dwudziestu perkusistom i dwudziestu nieperkusistom i okazało się, że pierwsza grupa ma bardziej rozwinięte ciało modzelowate w mózgu. To na pewno wpływa na rozwój dziecka, tych wartości dodanych jest bardzo dużo – wspomniała.

Miłość do muzyki Ada zyskała prawdopodobnie w genach. Mama małej artystki, wspomniała, że jej mąż już w latach nastoletnich wykazywał podobne pasje.

- Jedna z pierwszych randek z moim mężem wyglądała tak, że zaprosił mnie do domu i zaczął wystukiwać rytmy. On jest melomanem, ta muzyka jest ciągle obecna u nas w domu. To taka moja zmora. Potem się okazało, że wystukiwanie rytmów mam razy dwa, bo Ala do niego dołączyła. W tym roku nauczyła się jeszcze gwizdać, więc też mamy taki tandem. Muzyka zawsze była, zawsze też będzie – dodała Anna Bujko.

Ważnym aspektem poruszonym podczas rozmowy była także kwestia edukacji systemowej. Anna Bujko podkreśliła, iż rodzice nie muszą podejmować decyzji o zapisaniu dziecka do szkoły muzycznej, ponieważ forma zajęć pozalekcyjnych jest także bardzo dobrą opcją.

- Chciałam zaapelować do wszystkich rodziców. Jeżeli macie dzieci i zastanawiacie się nad zajęciami dodatkowymi, to myślę, że najbardziej odpowiednią formą, która wpłynie na kształtowanie dziecka, są zajęcia muzyczne, a najbardziej polecam, oczywiście, perkusję – dodała.

Nauczycielem dziewczynki jest Krzysztof Sydor

W kwestii zgłębienia wiedzy na temat klucza do tak dużych sukcesów dziewczynki, skontaktowaliśmy się także z nauczycielem Ali, Krzysztofem Sydorem, właścicielem Strefy Perkusistów.

- Dobrze dobrana metoda pracy przekłada się na efekty. Kluczowe jest zbudowanie relacji. Dzięki temu, że lubimy się z Alą, ona chętniej przygotowuje się do zajęć i systematycznie ćwiczy – zapewnił podczas rozmowy z naszą redakcją.

Pieniądze ze stypendium Ali zostaną przeznaczone na dodatkową lekcję gry na perkusji oraz wymianę zużytej części domowego zestawu perkusyjnego. Przyznane wyróżnienie rodzice miłośniczki Slipknota traktują jako motywację oraz uhonorowanie wysiłków.

Materiał wideo powstał we współpracy ze Strefą Perkusistów. Pełen przekrój umiejętności małej perkusistki, nasi Czytelnicy znajdą tutaj.

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Joey Jordison 2024-02-09 13:50:36 5.173.*.*
  Oby warsztatowo kiedyś przegoniła nieodżałowaną legendę olsztyńskich, polskich i światowych garów, czyli Doca. Trzymam kciuki. Wiele znanych postaci z trybun Stomilu to stare metale przecież :-) Powodzenia, dziewczyno!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Olsztyn.Kocham 2024-02-08 10:22:16 88.220.*.*
  Brawo !!!!!!!!!!!!!!!! Metal POWER :))))
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Marek 2024-02-08 00:13:04 78.30.*.*
  Gorzej jak bida przyciśnie i na żel będzie brakowało każą oddawać te 500zl
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Aaa 2024-02-07 21:01:46 88.156.*.*
  Brawo!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Stomilowiec 2024-02-07 20:30:29 2a00:f41:1c43:*
  Świetna dziewczynka, rodzice mogą być dumni z takiej latorośli.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 0

www.autoczescionline24.pl