[OPINIE] ''Rozporządzenie w sprawie obostrzeń w zgromadzeniach powinno zostać zmienione''

[OPINIE] ''Rozporządzenie w sprawie obostrzeń w zgromadzeniach powinno zostać zmienione''
Tomasz Pitura
Fot. archiwum prywatne

- Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie obostrzeń w zgromadzeniach powinno zostać zmienione - uważa szef olsztyńskich struktur Związku Chrześcijańskich Rodzin, Tomasz Pitura.

Najnowszym rozporządzeniem ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego znacznie ograniczono możliwości zgromadzeń. Naszym zdaniem wprowadzone obostrzenia są nieproporcjonalne – chociaż ich intencje zasługują na docenienie. W środę z listem do ministra Szumowskiego wystąpił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski.

Nasz lider w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że w „rozporządzeniu (…) ograniczono z 50 do 5 liczbę uczestników sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych na danym terenie lub w danym obiekcie”, a jest to  „o tyle niezrozumiałe, że tak ostre zakazy zastosowano w zmienionym rozporządzeniu tylko wobec osób wierzących. Natomiast nie wprowadzono podobnych rozwiązań wobec klientów sklepów i nie określono maksymalnej liczby osób mogących przebywać jednocześnie na ich terenie”.

W piątek kierunek naszego myślenia wsparł (w wywiadzie dla TV Trwam) wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef MON, Antoni Macierewicz. Również on uważa, że prof. Łukasz Szumowski powinien zmienić zapis spornego rozporządzenia.

Nasze środowisko podejmuje inicjatywy na wielu istotnych polach aktywności społecznej – w tym tych związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. To dzięki naszemu stanowisku odwołano pobyty rehabilitacyjne i sanatoryjne z NFZ i ZUS czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął kontrolę cen żywności i środków ochrony BHP. Przedstawiliśmy też projekt „Pożyczki Narodowej 2020”, którego celem jest zgromadzenie przez nasze Państwo dodatkowych środków finansowych w obliczu przewidywalnej recesji gospodarczej. Włączyliśmy się również do dyskusji o pomocy dla pracowników i przedsiębiorców oraz sytuacji kredytobiorców.

„Rząd podjął, wydaje się słuszne kroki, w celu zapobiegania rozwojowi pandemii w naszym społeczeństwie. (…) Ten wstrętny wirus to też solidne ostrzeżenie dla nas i dla całej ludzkości. Zaraza idzie przez świat i w tym wspólnym zagrożeniu życia wszyscy ludzie są połączeni. To znak, że nie powinni ze sobą toczyć wojen ale współpracować, dla życia. Ponieważ w człowieku są wielkie siły to nie powinniśmy się bać, gdyż strach jest osłabieniem i takim samym zagrożeniem jak choroba” -  napisał niedawno nasz doradca ds. międzynarodowych, były wojewoda krakowski, dr Marian Apostoł.

W pełni zgadzam się z tezami naszego kolegi z Małopolski. Niemniej - naszym zdaniem - wszelkie ograniczenia praw obywatelskich w czasie stanu epidemii powinny być wprowadzane w sposób przemyślany. Nowe rozporządzenie ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego – uwzględniając najpewniej jego dobre intencje – nie może się w obecnej formie ostać. Uruchomiliśmy zatem zbiórkę podpisów poparcia dla stanowiska Zjednoczenia w tej sprawie.

Warto dodać, że nawet w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu RP  na sali plenarnej zbierało się równocześnie wielu parlamentarzystów. Bynajmniej nie pięciu! Znajmy zatem umiar i apelujmy o rozsądne tworzenie przepisów, które nie będą dyskryminowały osób wierzących.

Przewodniczący Okręgu Olsztyńskiego ZChR
Tomasz Pitura

* * *

Poglądy autora niekoniecznie są poglądami redakcji.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Pan Kazimierz 2020-04-09 22:49:28 5.173.*.*
  A od 16 kwietnia mamy obowiązkowo chodzić w maseczkach -to idiotyzm!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • "Kazio" 2020-04-09 22:47:13 5.173.*.*
  A od czwartku mama nosić maseczki. Idiotyzm!
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • kojot 2020-03-30 10:44:29 195.225.*.*
  Zajadły antyklerykał Biedroń chciał aby pozamykać kościoły i jego posłuchano ,wbrew zdrowemu rozsądkowi (autobusy bezpieczniejsze ?????!!!!!), ministrze opamiętaj się !!!
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść