[OPINIE] Korzyści będą dużo większe niż wydatki

[OPINIE] Korzyści będą dużo większe niż wydatki
Głosowanie w OBO trwa do 16 października
Fot. W-MOZ Rugby / Facebook

Ruszyło głosowanie w tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tylko od mieszkańców miasta zależeć będzie na jakie cele pójdzie w 2021 roku ponad 6,5 mln złotych. Olsztynian mocno doskwiera mizeria miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Może warto właśnie tam skierować te pieniądze.

Głosowanie na projekty OBO będzie trwało do 16 października. Ostatecznie wybrano do głosowanie 96 takich propozycji, a o tym, które zostaną przyjęte do realizacji dowiemy się 2 listopada. Każdy mieszkaniec miasta może oddać trzy głosy na projekty miejskie i trzy na projekty osiedlowe. Te, które postawi się na pierwszym miejscu otrzymają trzy punkty, te z drugiej pozycji dwa, a z trzeciej jeden. Głosować można internetowo (glosujobo.olsztyn.eu) lub tradycyjnie  za pomocą kart do głosowania. Realizacja projektów, które uzbierają najwięcej punktów, zostanie wpisana w przyszłoroczny budżet miasta.

Wśród wszystkich 96 wybranych do głosowania projektów odnalazłem tylko dziewięć skierowanych w celu poprawy tej tak zaniedbanej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w stolicy Warmii i Mazur. Są wśród nich bardziej i mniej interesujące propozycje. Oto one, podane według oficjalnej kolejności zgłoszeń:

4. Siłownia na powietrzu dla osób niepełnosprawnych z możliwościa korzystania przez wszystkich mieszkanców. Osiedle Kormoran, koszt 90 000 zł.

12. Grajmy w koszykówkę! Modernizacja boiska na terenie III LO, koszt 500 000 zł.

39. Piłka z jajem, czyli rugby dla wszystkich, zajęcia i treningi dla dorosłych i dzieci, koszt 50 000 zł.

51.Edukacyjny Ekotaras: Zagospodarowanie terenu (ponad 3000 m2) przyległego do Olimpijskiego Stadionu Rugby, koszt 500 000 zł.

79. Olsztyńska Liga Futbolu Flagowego (kompleks boisk na Dajtkach): organizacja rozgrywek futbolu flagowego dla dzieci, koszt 25 000 zł.

81. Lakers Family American Day. Stadion AZS UWM w Kortowie: organizacja serii eventów z atrakcjami dla dzieci i dorosłych przy okazji meczów futbolu amerykańskiego, koszt 95 000 zł.

101. Bezobsługowy kompleks wspinaczkowy dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy (sztuczne głazy do wspinania - bouldery) na osiedlu Wojska Polskiego, koszt 140 000 zł.

128. Wykonanie ścianki tenisowej na osiedlu Generałów, koszt 30 000 zł.

131. Siłownia Stomilu: adaptacja pomieszczeń OSIR przy stadionie na siłownię, koszt 500 000 zł.

Analizowałem dość długo przedstawione tu projekty i ostatecznie wybrałem trzy, na które postawiłbym jeden, dwa oraz trzy punkty.

Jeden punkt dałbym na Olsztyńską Ligę Futbolu Flagowego, dwa na siłownię na powietrzu dla osób niepełnosprawnych z możliwością korzystania przez wszystkich mieszkańców, a natomiast trzy na Edukacyjny Ekotaras.

Nie będę tu uzasadniał wyboru dwóch pierwszych rozwiązań. Skupię się natomiast na tym trzecim. Dlaczego właśnie na nim? Z wielu względów, a głównie dlatego, że przeznaczone na ten cel środki zostaną przekazana olsztyńskiemu środowisku rugby, na czele z Henrykiem Pachem szefem Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby, które sprawdziło się na szóstkę z plusem, przy wydatkowaniu pieniędzy z wcześniejszego OBO. Wystarczy popatrzeć jak teraz wygląda stadion przy ulicy Gietkowskiej, a jak wyglądał dwa, trzy lata temu. Ponadto dlatego, że wskazany w projekcie do uporządkowania teren jest niezwykle atrakcyjny krajobrazowo. Nie bez znaczenia są też stosunkowo niewielkie koszty na tak szerokim zakresie prac.

Na koniec przytoczę fragmenty opisu tej moim zdaniem najefektowniejszej i propozycji zamieszczonego w przedstawionym projekcie.

Celem projektu jest zagospodarowanie terenu przyległego do Olimpijskiego Stadionu Rugby z wystawą na dolinę i płynącą w dole rzekę Łynę oraz wjazdu na parking, parkingu i ścieżki prowadzącej do tarasu. Taras będzie miał głównie przeznaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej i przedszkolnej a także będzie pełnił funkcję rekreacyjną i integracyjną dla mieszkańców Olsztyna. Teren ten zostanie uporządkowany, wykonana zostanie korekta sanitarna starego drzewostanu. Taras zostanie wygrodzony niskim płotem panelowym wysokości 1-1,25 m. (…) Taras zostanie skomunikowany w dwóch miejscach z Olimpijskim Stadionem Rugby poprzez zamontowanie schodów na wysokościach bramek wejściowych. Wejście na Edukacyjny Ekotaras będzie możliwe również od strony parkingu przy głównym wejściu na stadion. (…) Zostaną zakupione ławki parkowe, leżaki parkowe, zestaw urządzeń do ćwiczeń, stojaki na rowery oraz wykonane zostaną tablice informacyjne o istniejącej przyrodzie i historii koszarów dragonów oraz stadionu, całość zostanie doświetlona 4 lampami solarnymi. (…) Ścieżka prowadząca do Łyny zostanie uprzątnięta, wzmocniona obrzeżami i wysypana tłuczniem przy zachowaniu naturalnych walorów. (…) Miejsce jest wyjątkowe, sprawia wrażenie przeniesienia się w czasie. Będą zachęcane szkoły i przedszkola do prowadzenia zajęć z biologii, geografii czy przyrody oraz grupy seniorów do prowadzenia spotkań w tym wyjątkowym miejscu. W godzinach popołudniowych będzie to miejsce spotkań i odpoczynku a nawet organizacji spotkań kulturalnych . Dolina oraz rzeka sprawia doskonałą akustykę i piękne widoki przy zachowaniu starego drzewostanu oraz walorów przyrodniczych. To jest cenne miejsce i niepowtarzalne, które znajduje się praktycznie w centrum Olsztyna. (…) Miejsce jest obniżone o kilka metrów poniżej stadionu i znajduje się kilkadziesiąt metrów nad Łyną. Usytuowanie sprawia , że Edukacyjny Ekotaras jest ostoją ciszy i spokoju przy zachowaniu naturalnych warunków. (…) Będzie ogólnodostępny z możliwością wstępu na stadion i przeprowadzenia zajęć sportowo rekreacyjnych dla grup młodzieży czy seniorów, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Zachęcam do głosowania na powyższą propozycję, jeżeli już nie na nią, to na każdą inną.

Lech Janka

Tagi: finanse OBO

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Żulernia Westerplatte 2020-10-21 21:42:10 5.173.*.*
  A co z przenośnym kiblem dla Żulerni siedzacej od 6 rano w alejce Menelstwa łaczączej Westerplatte z Kołobrzeską?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • lech 2020-10-19 12:44:00 79.188.*.*
  pięknym prezentem władz miasta byłoby trochę ławeczek dla starszych ludzi bo te kilka istniejących zajmują głównie trębacze słodkich win więc nawet niema ja podejść
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Jaaa 2020-10-14 17:37:41 5.184.*.*
  Projekt 149. Naprawa chodnika dla pieszych - pozostanie na kilkanaście lat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Jaaa 2020-10-14 17:34:27 5.184.*.*
  Olsztynianom doskwierają dziury w chodnikach i w osiedlowych ulicach na gruntach należących do miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Prawy 2020-10-14 12:47:58 95.49.*.*
  Lewy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Ura 2020-10-14 12:46:43 95.49.*.*
  Ura Ura Ura
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Patologia 500+ 2020-10-14 12:21:25 5.173.*.*
  Głosuje na projekt przenośnego kibla dla żuli i meneli przy bloku WESTERPLATTE 13
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Mądry głos 2020-10-14 10:13:42 88.156.*.*
  Pomyślcie na co głosujecie. Jest sporo projektów, tylko po to żeby wyciągnąć kasę. Nic po tym nie zostanie. Jakieś tańce, przedstawienia, treningi. Zagłosujcie na coś, co zostanie i będzie nam służyć. Już w poprzednich OBO wygrały 3 tańce za 300tys zł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Mirosław 2020-10-14 07:55:59 188.147.*.*
  Najlepszy jest projekt 39 - chcą żeby zapłacić z OBO dla klubu za to, że i tak prowadzą treningi rugby... w tym wynagrodzenie trenerów... słabo to wyglada. Takie wyciąganie naszych pieniędzy na ich funkcjonowanie pod przykrywką oczywiście treningów dla mieszkańców ... No błagam Was... a ten pan redaktor to już chyba zamieści wszystko, co mu się wyśle... niedługo sam siebie obsmaruje na łamach tego portalu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • Antonni Bronna 2020-10-13 19:43:50 23.106.*.*
  Kolega kolegi artykuł pisze. Aż wazelina z monitora sie leje... pan pach że och i ach... Inni też mogą takie coś przesłać do redakcji i opublikujecie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1