[OPINIE] Janusz Cichoń: ''PiS, jak Joseph Goebbels, w sprawie sądów''

[OPINIE] Janusz Cichoń: ''PiS, jak Joseph Goebbels, w sprawie sądów''
Janusz Cichoń
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

"Silne Państwo musi mieć możliwość usuwania nie nadających się urzędników, odnosi się to równiez do sędziów. Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów, w świecie wrogim Narodowi".

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to fragment uzasadnienia projektu ustawy dyscyplinującej sędziów, które PiS przedłożył w Sejmie na ostatnim posiedzeniu. Chodzi o tzw. ustawę kagańcową. To nie jest jednak uzasadnienie, ale fragment przemówienia Josepha Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, z 24 lipca 1934 roku właśnie do sędziów.

Dziś mamy, niestety pewne analogie, bo mamy proces zastraszania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, próbę ich podporządkowania politykom. Dyspozycyjność zamiast niezawisłości, to jest to co dziś PiS próbuje zafundować polskiemu systemowi sprawiedliwości. I to jest bardzo niebezpieczne, to bardzo groźna koncepcja.

Chcemy równego prawa dla wszystkich. Chcemy, aby sądy funkcjonowały sprawnie, żeby szybko, ale także rzetelnie rozstrzygały sprawy z poszanowaniem praw stron. Chcemy by Obywatele mieli pewność, co do zastosawalności wyroków i orzeczeń, żeby mieli zaufanie do sądów.

To co funduje nam PiS to tak naprawdę wypowiedzenie wojny systemowi sprawiedliwości, wypowiedzenie wojny sędziom, ale także Sądowi Najwyższemu, Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

Uważamy, że najważniejsi są w tym wszystkim obywatele, a niestety odnoszę wrażenie, że PiS o nich zupełnie zapomina. Obywatele, Polacy chcą sprawiedliwości i pewności, a nie da się tego osiągnąć bez niezawisłości. Demokracja opiera się na trzech filarach, który jeden to właśnie system sprawiedliwości oparty na tej fundamentalnej zasadzie.

Janusz Cichoń

 

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Cichoń=DNO 2019-12-23 09:40:32 95.160.*.*
  Niech PIS weźmie się za prokuratury okręgowe, rejonowe! Tam to dopiero pracują "osobniki", którym nic się nie chce i którzy potrafią tylko umarzać sprawy! Często podejmują się tylko takich spraw, które są medialne, wtedy można awansowac, zrobic karierę! A jak coś jest trochę bardziej skomplikowane, nad czymś trzeba logicznie pomyśleć to wolą umorzyć sprawę, stając po stronie przestępców i niszcząc życie ofiarom przestępstw!! Dno kompletne!
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • JanKran 2019-12-22 20:32:38 83.9.*.*
  A Cichoń to zapłacił za ten artykuł? Przecież ten propagandowy bełkot dla lemingów i byłego aparatu aż razi. Jak on śmie pisać o tym, że "Chcemy, aby sądy funkcjonowały sprawnie, żeby szybko, ale także rzetelnie rozstrzygały sprawy z poszanowaniem praw stron.", kiedy "twarzą" rozrób pod sądami jest sędzia, który doprowadził do zlicytowania rolnika i w efekcie do jego choroby wywołanej sytuacją i ubóstwem? Że ten człowiek nie doczekał się nawet zwykłego "przepraszam"? Chcecie równego prawa? Ja o dziwo też - żeby do pierdla poszedł sędzia, który ukradł części do wkrętarki albo 50 zł na stacji paliw, tak jak schizofrenik za batonik (jakiś sędzia skazał też szefa więzienia, bo ten zapłacił karę za chorego), pamięta Cichoń? Demokracja opiera się na tym, że żadna kasta nie ma prawa uzurpować sobie nieomylności i wyjątkowości, tak jak próbują niektórzy sędziowie, panie Cichoń. A ustawy kagańcowe ma wiele państw w Europie, tylko postkomuna od tego uciekała.
  Odpowiedz Oceń: 3 6 Zgłoś treść
 • delegat na zjazd 2019-12-22 19:51:46 83.28.*.*
  Lepiej siedź CICHO towarzyszu Cichoń.
  Odpowiedz Oceń: 4 4 Zgłoś treść
 • Z miasta 2019-12-22 18:20:31 86.168.*.*
  Co pan pszczelarz załatwił dla Olsztyna jak był w sejmie?
  Odpowiedz Oceń: 6 3 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki. 2019-12-22 18:13:30 5.173.*.*
  Ten człowiek sięgnął dna. Jest zwykłym zerem.
  Odpowiedz Oceń: 10 4 Zgłoś treść
 • tewu 2019-12-22 16:08:07 88.156.*.*
  Panie pośle Cichoń, dno dno i jeszcze raz dno.
  Odpowiedz Oceń: 14 6 Zgłoś treść
 • taka prawda 2019-12-22 15:00:33 95.160.*.*
  Lecz się Cichoń i pamiętaj, że złodziejskie czasy Hermana von Tuskowitza już nie wrócą. Polacy mają dosyć afer, wyśmiewania się z Polaków jedząc ośmiorniczku, działając na szkodę dla naszego kraju. Tfuuuuuuu.
  Odpowiedz Oceń: 13 6 Zgłoś treść
 • obywatel+ 2019-12-22 11:10:03 213.184.*.*
  Powiem tak: jedna choroba zastąpiła inną. Neoliberałków, tłustych kotów od ciepłej wody, w tym zadowolonej z życia elity z tzw. Warszawki zastąpili na scenie kłamcy i wariaci, rodem z oddziału w Kocborowie, rozdający publiczne pieniądze na lewo i prawo: w tym także lumpom i obywatelom dobrze sytuowanym. W sytuacji gdy sfera ubóstwa rośnie i nie ma kasy na szpitale, chore dzieci i wiele innych potrzeb. Przy okazji niszcząc struktury państwa, pozycję w Europie i świecie oraz dzieląc Polaków na sposób bolszewicki, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. A wszystko to ze strachu przed skutkami własnego szaleństwa, po to, by przetrwać jeszcze jedną kadencję. By opanować sądy, zapewniając sobie bezkarność. Bo jak każdy szaleniec uwierzyli, że rządzić będą wiecznie a wdzięczny naród składać będzie przez następne dekady wieńce pod pomnikiem zasłużonego wodza na drabince.
  Odpowiedz Oceń: 4 11 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-12-22 10:24:55 37.47.*.*
  Panie Pośle, Po pierwsze: Jest okres świąteczny. Kultura wymaga aby powstrzymać się od komentarzy politycznych, aby dać ludziom zapomnieć o tej wojnie polsko-polskiej. Po drugie: Pan i pozostali posłowie z tego folwarku zwierzęcego, zwanego Sejmem jesteście winni tego bałaganu jaki panuje w tym kraju. Nikt nie czyta tych Pana przemyśleń bo ja i miliony pozostałych obywateli to nie interesuje. Po trzecie: Pan i pozostali posłowie kiedy nastał 1989r. obiecaliscie naszym rodzicom i dziadkom że po latach , jak to dla własnych celów nazwaliscie ,,zniewolenia" dać im wolność i wpływ na transformację. Przez 30 lat zrobiliście (mam na myśli kolejne rzady) wszystko aby nie dać choćby odrobinę władzy naszym rodzicom. Klamaliscie w 1989r i kłamiecie nadal. Po czwarte: Nasi rodzice zaufali nam A Wy ich oszukaliscie i nadal poszukujecie. Społeczeństwo jest winne że oddało władzę politykom, którzy wyżej od dobra Narodu wyżej cenią sobie własny i kolesiów interes. Po piąte: Proszę powstrzymać się od dalszych komentarzy. Naród jest mądry i z polskiego na nasze nie trzeba im tłumaczyć. Po szoste: Tytuł doktora ma wielu obywateli. Z tego nie wynika że ma Pan prawa większe niż inni. Pana 5 minut już minęło wtedy kiedy Pan był w rządzie PO. Po siódme: Życzę Panu wesolych Świąt Bożego Narodzenia. Po siodme
  Odpowiedz Oceń: 29 8 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna