[OPINIE] Co PiS przykrywa futrem?

[OPINIE] Co PiS przykrywa futrem?
Janusz Cichoń
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Rozpad koalicji rządzącej i spór wokół ustawy o ochronie zwierząt to zwykła ściema. Ważniejszy jest z pewnością projekt bezkarność+. Kto popełnia przestępstwo, ten nie popełnia przestępstwa! To jego kwintesencja.

Ale nie bez znaczenia jest również, w tym kontekście informacja o stanie państwa. Wszyscy pamiętamy, bębniły o tym media publiczne, że mamy budżet bez deficytu. Ale szydło wychodzi właśnie z worka! Wieczorową porą, tuż przed głosowaniem ustawy „futerkowej” odbyło się I czytanie zmiany ustawy budżetowej.

Rząd PiS przewiduje, że dochody będą niższe o 36 mld. Rośnie luka VAT, spadają dochody polskich gospodarstw domowych i w konsekwencji dochody podatkowe. Luka VAT rośnie bo rząd nie radzi sobie z uszczelnianiem systemu podatkowego, 6 lat trwa budowanie rejestru faktur online i końca nie widać, mimo powołania spółki, która miała to rozwiązanie wprowadzić. Spadają dochody gospodarstw domowych, bo rośnie bezrobocie i maleją wynagrodzenia.

Jak rząd PiS chce temu zaradzić? Zwiększając wydatki oczywiście!

Mają one wzrosnąć o 73 mld. Ale nie na inwestycje, nie na ochronę zdrowia, nie na oddłużenie gigantycznie zadłużonych szpitali. PiS nie widzi tego co Polacy widzą na każdym kroku, niewydolną, bliską zapaści ochronę zdrowia.

Tymczasem pandemia się nie skończyła i koronawirus ma się całkiem dobrze.

Gdzie pójdą te gigantyczne środki? Na Fundusz Solidarnościowy i inne fundusze celowe, dofinansowanie linii kolejowych, dofinansowanie górnictwa, MON….

109 mld, tyle wyniesie deficyt i o tyle wzrośnie zadłużenie Polski, ale to nie wszystko! PiS uruchomił dodatkowo 100 mld w emisjach obligacji BGK i 100 mld w formule tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. W sumie 309 mld zł. To prawie 15% polskiego Produktu Krajowego Brutto.

To oznacza, że Państwu PiS, które zabiera (podatki i składki) prawie 40 gr z każdej wypracowanej przez Polki i Polaków złotówki, to za mało! Pożycza jeszcze 15 groszy. Polacy pamiętają mam nadzieję receptę:

„W Y S T A R C Z Y N I E K R A Ś Ć !”

Sytuacja jest naprawdę poważna. PiS rujnuje polskie finanse publiczne. Po rozmontowaniu stabilizującej reguły wydatkowej, której działanie PiS ostatecznie zawiesił, przychodzi czas na kolejną barierę, jaką stanowi konstytucyjny próg zadłużenia państwa wynoszący 60%.

Hulaj duszo diabła nie ma!

Minister finansów z rozbrajającą szczerością mówi, że trzeba znieść ten konstytucyjny limit. Panie Ministrze, konsekwencje takiej nieprzemyślanej, nieodpowiedzialnej polityki, przenoszone są na nas wszystkich. To my, nasze dzieci i wnuki będą musiały zaciągane przez Was długi spłacić.

Janusz Cichoń

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Michał 2020-10-05 11:52:32 46.170.*.*
  Kto jeszcze słucha tego człowieka?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Zażenowany 2020-10-01 20:04:06 89.76.*.*
  Myślałem, że to portal lokalny. Taki, który patrzy na ręce lokalnym politykom z jednej, drugiej i trzeciej strony. Jak czytam znowu o PiS, PO czy innych skonfederowanych w tonie tak mocno stronniczym, to się odechciewa tu zaglądać. TVPiS w wersji olsztyn.PO.pl.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • ekonomista-realista 2020-09-24 14:36:33 178.62.*.*
  Wy za to w ramach Covida krzyczeliście o tym, aby wprowadzić stan klęski żywiołowej. Wtedy budżet państwa musiałby wypłacać odszkodowania m.in. międzynarodowym korporacjom, co spowodowałoby dużo większą dziurę budżetową. Panie Cichoń, jesteś Pan zwykłym hipokrytą!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Młoda 2020-09-24 14:09:31 5.173.*.*
  Czekałam z niecierpliwością na powrót posła Cichonia. Po nocnym głosowaniu nad zwiększeniem sobie diety Pan poseł ukrył się że wstydu w norze. Takze inni posłowie PO nabrali wody w usta. Temat przycichł bo wybuchł konflikt w gronie Zjednoczonej Prawicy. Ale my pamiętamy. Co do treści wypowiedzi smakosza miodu. Nic nowego. I nic odkrywczego. Zresztą PO nigdy nie miał recepty na poprawę kondycji finansowej Polski. Myślę że PO jest na rękę że rząd Morawieckiego przetrwa. Łatwiej jest krytykować niż samemu rządzić. Bo trzeba mieć pomysł jak rządzić. A tego brakuje od kilkunastu lat PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Emeryt 2020-09-24 13:04:01 176.221.*.*
  A co ze złotem ściągniętym z Londynu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • MP 2020-09-24 12:49:48 88.156.*.*
  Panie Cichoń a jak Wy towarzysze uszczelnialiście system vat ?,co zrobiliście z OFE?. Jesteście wszyscy politycy bezkarni i gracie wyborcami opowiadając im bajeczki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • Zatorze 2020-09-24 12:49:12 5.184.*.*
  Zejdź że "sceny"kmiotku , nie zapomnij o kolesiach z PiS,PO, PSL,Konfigurancji itp maści. Czeka fizyczna przy północnej obwodnicy, nieodpłatnie, tak po znajomości jak dla "was".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • tewu 2020-09-24 12:05:04 83.16.*.*
  "Wujek Dobra Rada" znów nadaje.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4