[OPINIE] Janusz Cichoń: Budżet państwa widziany przez pryzmat portfela polskiej rodziny

[OPINIE] Janusz Cichoń: Budżet państwa widziany przez pryzmat portfela polskiej rodziny
Janusz Cichoń
Fot. archiwum prywatne

2020 - to kolejny rok, w którym rząd PiS sięga i będzie sięgał coraz głębiej do kieszeni Polaków. Przypomnę, że w ciągu ostatnich 5 lat, PiS ponad 40-krotnie podnosił podatki, wymyślał nowe opłaty, bądź podnosił stare.

Przeraża nas dzisiaj drożyzna, ale czy wiemy, że to rząd PiS-u napędza inflację. Korzystanie z wód; w przemyśle, rolnictwie, energetyce, ścieki, odprowadzanie tych ścieków w rolnictwie i przemyśle; opłata denna, czyli opłata za użytkowanie gruntów pod wodami, deszczówka, opłata przejściowa od energii elektrycznej, opłata od nieruchomości komercyjnych, podatek od instytucji finansowych, opłata emisyjna od paliw, opłata paliwowa, śmieci, akcyza na alkohol i papierosy to tylko część podatków i opłat, które rząd PiS wprowadził, bądź podniósł. To dlatego rosną ceny!

Ten rok nie wygląda wcale lepiej. Wystarczy dobrze prześwietlić budżet państwa, by dojrzeć tam "zaszyte" opłaty i podatki. Po pierwsze, w połowie roku, już po wyborach prezydenckich, w życie wejdzie podatek od sprzedaży detalicznej. W praktyce oznacza to, że wszystko, co kupujemy w sklepach, zwłaszcza w tych większych, podrożeje o co najmniej 0,8 a może i nawet o 1,4 %, bo taka jest stawka tego podatku, który handlowcy przerzucą na nas, czyli konsumentów.

Pojawił się też nowy pomysł, czyli podatek cukrowy. Przeszedł przez Sejm jak burza. PiS mówi, że to promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów. Czy ktoś kojarzy promocję z podwyżką?

Ta promocja to, tak naprawdę, podwyżka cen na napoje o dużej zawartości cukru. Nie tylko takie napoje jak Cola, Pepsi, ale też nasze rodzime soki. To wyłącznie skok na kasę! Rząd oczekuje, że wpływy z tej opłaty przyniosą ponad 3 mld rocznie przez kolejne 10 lat. Taka to nieustająca promocja . A przecież wystarczyłoby np. obnizyć VAT na wodę mineralna, ale to nie przyniesie (wedle rządzących) kasy do budżetu!

Ale to nie koniec tegorocznych promocji!

Czeka nas, od 1 października, opłata mocowa od energii elektrycznej. Tak jak by energia elektryczna była za tania. Jak by ktoś zapomniał o zapewnianiach rządu, że ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Ceny już wzrosły, systemu rekompensat brak, a za chwilę ceny wzrosną ponownie.

Pieniądze pochodzące z tej opłaty zostaną przekazane spółkom energetycznym na rzecz utrzymania elektrowni. Skąd właściwie ten pomysł i dlaczego Polacy mieliby zrzucać się na utrzymanie elektrowni? Pieniądze pochodzące od podatników mają służyć „utrzymaniu elastycznych rezerw”, które miałyby zostać uruchomione w momencie problemów z pokryciem zapotrzebowania na prąd. Opłata mocowa to jest 120-200 zł rocznie od każdego gospodarstwa domowego dodatkowej opłaty wynikającej tylko z tego, że korzystamy z energii elektrycznej dostarczanej nam przez zmonopolizowane przez państwofirmy.

Hit cenowy! To 15 % opłata przekształceniowa od środków zgromadzonych w OFE

To kolejny skok na kasę ratujacy tegoroczny budżet. To rozwiązanie, które ma zapewnić budżetowi ponad 20 mldzł w postaci jednorazowego dochodu kosztem polskich emerytów. Trzeba pamiętać, że jeżeli pozwolimy na przeniesienie tych środków na Indywidualne Konto Emerytalne,jak chce tego rząd PiS-u, to w praktyce oznacza, że będziemy mieli środki na prywatnym koncie (pomniejszone o 15%), ale nie dostaniemy części emerytury (emerytury kapitałowej), którą wypłaca ZUS. Emerytura bedzie więc niższa.

PiS nie daje polskim emerytom rzeczywistego wyboru, bo gdyby był uczciwy to zaproponowałby wybór pomiędzy Indywidualnym Kontem Emerytalnym, bądź Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (cała kwota opodatkowana na wyjsciu) lub dziedziczonym subkonem w ZUS-ie.

Mało tego, rozwiązanie proponowane przez PiS, ogranicza dochody samorządów terytorialnych, bo nie będzie podatku dochodowego od tych wypłat, którego ponad 50% trafia na konta samorzadów. To jednak nie koniec, bo to oznacza także mniejsze dochody Narodowego Funduszu Zdrowia. Czyli będzie mniej pieniędzy na zdrowie. To nie pierwszy przypadek, że PiS twierdząc, że troszczy się ozdrowie Polaków, obcina środki, które mają temu służyć. Cała opłata przekształceniowa trafia do budżetu, Traca emerci, samorzady i NFZ. Rzad sie jakoś wyżywi.

To tylko niektóre rozwiązania, które odczujemy na własnej skórze, już niedługo. To wyraz zupełnego braku odpowiedzialności tego rządu, za to co dziś dzieje się z naszymi dochodami. Rekordowa inflacja, którą napędza rządPiS, budzi coraz wieksze obawy.

Do tego, zbyt mało środków na zdrowie, naukę i szkolnictwo wyższe, edukację, sport… W konsekwencji niższa jakość usług publicznych, ale za to dużo kasy na propagandę!

Janusz Cichoń

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • 3pietrowydrapaczchmur 2020-02-24 09:27:54 185.244.*.*
  Dziś ekscytujemy się niezdrowo, kolejnym podatkiem (czyli kolejnymi złotówkami, które politycy wyciągną z naszych sakiwek), a prawdziwy stosunek do społeczeńśtwa to pokazała Lichocka. Tyle w temacie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Młoda 2020-02-23 15:05:25 37.47.*.*
  Panie Cichoń: ,, Jesteś tym, co robisz, nie tym, co mówisz, że robisz”.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Dzik8297 2020-02-23 08:49:57 5.173.*.*
  A kto to jest ten cichoń?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Kis 2020-02-23 08:41:13 31.0.*.*
  Panie cichon może pan opowie jak pan wybudiwal aquapark między Nagorkami a Jarotami i ile na tym miasto czyli my mieszkańcy straciliśmy może pan opowie jak za waszych rządów ludzie pracowali za 3 zł na godzinę a benzyna kosztowala 6 zł może pan opowie jak ludzie pracowali na smieciowych bez urlopów bez żadnych praw jak tych ludzi można bylo okradać nie placąc im poborow i to w takich instytucjach jak Sądy patrz Bartoszyce Lidzbark gdzie peowska prokuratura i peowskie sądy nie stały po stronie pokrzywdzonych może niech pan opowie ile wynosiła by emerytura ze składek odprowadzanych do ZUS od kwoty 30 zł wpływało dokładnie 2 80 bo peowski pracodawca oplacal ZUS tylko od 1 umowy która wynosiła 20 ew 30 zł czy może Pan spojrzeć w oczy kobietom z rocznika 1953 które mają obniżone przeź Was emerytury czy może Pan spojrzec w oczy ludziom którzy za waszych rządów byli bezkarnie okradani przez kimorników chociaż nikomu nie byli nic winni . Niech przestanie pan jatrzyc a weźmie się do pracy na rzecz naszego województwa które pod waszymi rządami zostało w tyle do innych a Olsztyn gdzie ciągle rzadzicie jest do tylu nie tylko do innych miast wojewódzkich .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 2
 • tow.Janusz Pisiewicz 2020-02-22 13:53:13 213.184.*.*
  Tak tak Towarzysze i Towarzyszki. I aby zniwelować inflację oraz ogólne koszty funkcjonowania, tudzież dobrostan i styl życia pań i panów redaktorów, służba zdrowia dofinansowała TVP na kwotę 2 mld zł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 14
 • Rodowity Olsztynianin 2020-02-22 12:55:33 95.160.*.*
  Dlatego myślący głosują na Konfederację #Bosak2020
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • tewu 2020-02-22 12:09:37 88.156.*.*
  Panie Pośle, niech Pan wybaczy ale ile razy można pisać to samo??? Chyba wierszówki Pan tutaj nie ma? Choć jak powiedział Pana kolega z SLD, za marne 9 tysięcy w Warszawie trudno się utrzymać więc może jest to jakiś sposób na dorobienie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7
 • Młoda 2020-02-22 10:47:40 37.47.*.*
  Do przemyślenia panie pośle: "Każdego można kupić – trzeba tylko znać cenę i rodzaj waluty."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • argo 2020-02-22 10:38:56 95.160.*.*
  Cichoń te Twoje wypociny na łamach olsztyn.com.pl są śmieszne. Wy POwcy z Hermanem von Tuskowitzem, Donozaurem Kopaczowskim, Bulem Szogunem Komorowskim rządziliście Polska przez 8 lat i nic dobrego nie zrobiliście. Nagraniap okazały jacy naprawdę jesteście i gdzie macie Polaków, gdy zajadając się ośmiorniczkami śmialiście się z Polaków, że tylko biedota pracuje za 6 tys zł. DNO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 8