[OPINIA] Gdy agresja zaćmiewa zdrowy rozsądek

[OPINIA] Gdy agresja zaćmiewa zdrowy rozsądek
Czerwcowy happening zapowiadający Pierwszy Olsztyński Marsz Równości obserwowały także środowiska narodowe
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Uważam, że każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, o ile nie stwarza przy tym zagrożenia dla otoczenia. Przemoc kończy wszelkie dysputy. Kto ją stosuje, pokazuje tylko, że nie ma sensownych argumentów. Tak stało się w Białymstoku podczas Marszu Równości. Całe szczęście, że zwolennicy i przeciwnicy podobnej manifestacji w Olsztynie zachowali zimną krew.

W czwartek pod ratuszem odbył się więc poparcia dla uczestników Marszu Równości w Białymstoku (taka sama manifestacja przeszła ulicami Olsztyna w czerwcu). Przypomnę tylko, że inicjatywa wzięła się stąd, że kontrmanifestanci, czyli przeciwnicy ruchu LGBT, przestali używać siły argumentu, a zaczęli argumentu siły.

W Białymstoku polała się krew. W medialny szał wpadły nie tylko środowiska lewicowe i prawicowe, ale także portale i telewizje, które do tej pory emocjonalnie podsycają nastroje. Zaczęły na światło dzienne wychodzić inne historie, np. pobicia dziennikarza we Wrocławiu. Obie strony medalu oskarżają się wzajemnie o manipulacje. Wygląda na to, że ruchem LGBT interesuje się cały kraj. Wojenka skrajnej prawicy z lewicą przemieniła się w ogólnopolskie rozważania kto z kim trzyma, kogo popiera. Niestety, zamiast rozmawiać o problemach gospodarczych czy społecznych, to przez cały tydzień wałkuje się incydenty, do jakich doszło na białostockim marszu. Stworzono podział na tych, którzy są za ruchem i przeciwników.

Jest to już kolejna polaryzacja. Bardzo ciekawym jest to, że ludzi tak nie polaryzują kwestie gospodarcze czy społeczne jak właśnie te światopoglądowe. Jakby od tego czy ktoś jest gejem czy hetero, miała zależeć przyszłość kraju. Czy naprawdę interesuje nas, kto z kim sypia? Czy to rzeczywiście jest antykatolickie? Wielu katolików też grzeszy i to ciężko np. sypiając z kobietą/mężczyzną przed ślubem. Czy oni także są wrogami? A gdyby wziąć dosłownie słowa: kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień, to mogłoby się okazać, że nikt tego nie zrobi. Ale belki we własnym oku z reguły się nie widzi.

Różnica poglądów owszem emocjonuje, ale czy koniecznie powinniśmy kierować się nimi? Żyjemy w demokracji, gdzie każdy ma prawo do własnego zdania i chwała ludziom za to. Przez to mamy taką różnorodność. O tym wiedzieli już chociażby Ateńczycy, którzy notabene dopuszczali także homoseksualizm (podobnie jak Rzymianie), chociaż nie był on powszechny.

W demokracji każdy ma prawo manifestować/kontrmanifestować. O ile zachowuje się właściwie. W życiu publicznym i społecznym nie powinno być żadnego przyzwolenia na agresję. Absolutnie żadnego. Jeżeli nie zgadzamy się z oponentem, to nie wjeżdżamy mu na chatę, tylko prowadzimy dialog. Dialog to słowo klucz w tym wypadku. Koniec kropka.

W Białymstoku to wymknęło się spod kontroli. Jeden z drugim są dumni z siebie, że komuś spuścili łomot. A co widzą inni? Po prostu durni i tak też ich będą traktować. Jako zdziecinniałych i upośledzonych. Bo jak ktoś kieruje się emocjami, jak nie myśli trzeźwo, jak myli siłę argumentu z argumentem siły, to jak go traktować? No jak rozpieszczonego bachora, który płacze, a później kopie i gryzie matkę, bo ta mu na to pozwala. Siłą szacunku się nie wzbudzi, a mądrości nie zdobędzie.

Na szczęście w Olsztynie podczas czerwcowego Marszu Równości obyło się bez podobnych incydentów. Słychać było zarówno jednych jak i drugich. Ale było bezpiecznie, bo nikt nie dał się sprowokować. I za to olsztynianom serdecznie gratuluję.

Cezary Kapłon

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • joźin 2019-07-29 09:50:19 88.156.*.*
  Nie widziałem na kontrmanifestacji żadnego pana przebranego w czaną sukienkę. Czyżby się wstydzili?
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
 • alozjy kleks w majtkach 2019-07-29 09:32:40 213.184.*.*
  fajne te środowisko narodowców w olsztynie - takie nie za agresywne. Uwazam ze mamy super miasto i mieszkancow . Pozdrawiam gorąco!
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
 • Wkurwiony 2019-07-28 22:10:43 81.190.*.*
  PRECZ Z DEWIANTAMI LGBT! PRECZ Z PEDAŁAMI! NIE CHCEMY WAS!
  Odpowiedz Oceń: 13 14 Zgłoś treść
 • IjoIjo 2019-07-28 21:43:12 88.156.*.*
  W Rzymie każdy uprawiał seks z każdy, chłopcy , dzieci byli gwałceni i robili z nich niewolników , rodziło to też dużo różnych chorób i innych złych rzeczy. W ramach postępu cywilizacji i duchowej, zmieniliśmy się i zmieniliśmy takie zachowanie. Ustanowiliśmy Prawo i Religie przeciwną takiemu zachowaniu i zakcpetowaliśmy ja zgodnie. A teraz chcecie się cofać w rozwoju i akceptować takie zezwierzęcenie. LGBTKURCZAKI+ to tylko MODA, CHĘĆ Bycia Fajnym i Akceptowany, narzędzie w rekach osób które nas kontrolują do siania chaosu i agresji nastawiania nas przeciwko sobie.
  Odpowiedz Oceń: 14 7 Zgłoś treść
 • lgbt=pedofilia 2019-07-28 21:08:51 95.160.*.*
  Jedyny argument zwolenników LGBT? Czy byłeś już w kościółku? A co z książami? Radzę każdemu takiemu zwolennikowi poczytać badania przeprowadzone w USA i Kanadzie, które to były prowadzone na homoseksulalistach. Wynika z nich, że 40% homoseksualistów to pedofile " (Freund K. et al., Pedophilia e heterosexuality v. Homosexuality. J Sex & Martial Therapy, 1984; 10, 193-200)"
  Odpowiedz Oceń: 12 5 Zgłoś treść
 • Z miasta 2019-07-28 19:42:33 81.153.*.*
  Jeżeli Biedroń dupą urodzi dziecko i zobaczę Grodzką na rozkladowce Playboya to przyznam sodomitom rację że to tacy sami ludzie jak my
  Odpowiedz Oceń: 10 13 Zgłoś treść
 • lolopj 2019-07-28 19:40:29 109.243.*.*
  Czy organizacje LGBT i Anty-LGBT nie mogłyby wynająć ringu i na nim wyładować swoją agresję? Po co demolować miasta i korkować ulice?
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • adan 2019-07-28 16:03:22 5.174.*.*
  Co tam LGBT zboczeńcy - KAPŁANI z KK to cacy ???!!!!!
  Odpowiedz Oceń: 12 6 Zgłoś treść
 • Borek 2019-07-28 15:47:48 178.235.*.*
  Wiosna ma w programie ustawę o wprowadzeniu parytetu odnośnie mniejszości seksualnych... wszędzie. Będę musiał kogoś zwolnić i zatrudnić z lgbt, ale skąd będę wiedział, że jest z lgbt skoro nie można pytać kandydata o preferencje. I jak chłopakom powiedzieć, że w szatni i pod prysznicem będą mieli takiego kolegę.
  Odpowiedz Oceń: 8 11 Zgłoś treść
 • Jolka06 2019-07-28 15:38:05 88.156.*.*
  Z manifestujących w Białymstoku nikt nie został ranny, ranna została kontrmanifestantka. A opór przeciw ideologii LGBT jest i będzie, bo większość ludzi nie chce tak wulgarnych widowisk na ulicach, nie chce też seksualizacji dzieci.
  Odpowiedz Oceń: 16 22 Zgłoś treść