Olsztyńscy radni: ''Nie dla dworca - zabytku''

Olsztyńscy radni niemal jednogłośnie przyjęli dziś oficjalne stanowisko w sprawie postępowania o wpisanie olsztyńskiego Dworca Głównego do rejestru zabytków. Radni stwierdzili, że miasto potrzebuje nowego dworca, zaś wpisanie go do rejestru komplikuje ten proces.

Przypomnijmy, dworzec Olsztyn Główny to jeden z dziesięciu projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i jeden z 464 dworców w całej Polsce, które są objęte szerokim programem inwestycyjnym PKP S.A. na lata 2016-2023. Planowana inwestycja obejmuje nie tylko przebudowę budynku dworca. Przy współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. zmodernizowana zostanie także infrastruktura w obrębie stacji.

Obecnie PKP jest na etapie przygotowywania zamówienia, które wyłoni wykonawcę projektu dla tej inwestycji.

Z ogłoszeniem przetargu PKP wstrzymuje się jednak do momentu rozstrzygnięcia sprawy o ewentualne wpisanie dworca do rejestru zabytków, czego domagają się Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział w Olsztynie, lokalne Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna.

Społecznicy, po tym jak Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił zajęcia się sprawą, odwołali się od tej decyzji. Tym samym minister kultury i dziedzictwa narodowego nakazał WKZ ponowne rozpatrzenie sprawy.

Postępowanie trwa. Konserwator będzie miał za zadanie ocenić, czy obiekt spełnia kryteria zabytku. Jeśli dworzec zostanie wpisany do rejestru, Polskie Linie Kolejowe będą musiały przeprowadzić remont obiektu uwzględniając ten fakt.

Podczas dzisiejszej sesji olsztyńscy radni niemal jednogłośnie, 23 głosami, przyjęli oficjalne stanowisko w tej sprawie. Jak z niego wynika, radni są przeciwni wpisaniu dworca do rejestru. Uważają bowiem, że najważniejsze jest to, by miasto wreszcie doczekało się nowego dworca, a uznanie go za zabytek może zniweczyć plany PKP i tym samym zaprzepaścić szansę miasta na nowy dworzec. Radni w swoim stanowisku uznali, że Wojewódzki Konserwator Zabytków miał rację odmawiając olsztyńskim stowarzyszeniom zajęcia się sprawą wpisania dworca do rejestru.

Jak powiedział prezydent Olsztyna, wpisanie obiektu do rejestru może sprawić, że pieniądze, które PKP otrzymało z Unii na tę przebudowę, przepadną, bo sam proces przygotowania przetargu znacznie się wydłuży.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Ryszard Ochódzki 2017-09-27 19:27:12 94.254.*.*
  Taki tam z niego zabytek... relikt przeszłości to tak.
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść
 • Wiktor 2017-09-27 17:54:51 88.156.*.*
  Ten dworzec nie powinien być zabytkiem ten obiekt jest okropny powinien być jak najszybciej wyburzony to wstyd i hańba dla naszego miasta jest obskurny i zwyczajnie brzydki !
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść
 • zdg 2017-09-27 16:48:01 10.0.*.*
  Radni nie mają zielonego pojęcia nad czym głosują.
  Odpowiedz Oceń: 8 3 Zgłoś treść
 • MP 2017-09-27 14:26:10 88.156.*.*
  FRO-Frakcja Reorganizacji Olsztyna opuście Olsztyn wszystkie wasze pomysły to porażka.
  Odpowiedz Oceń: 5 5 Zgłoś treść