Olsztynianie napisali 309 listów

W miniony weekend mieszkańcy 38 krajów na całym świecie mieli okazję zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka. Podczas X Maratonu Pisania Listów Amnesty International Polacy napisali blisko 100 tysięcy listów. Niestety olsztynianie zebrali zaledwie 309 protestów. (ZOBACZ FILM)

Pomysł Maratonu Pisania Listów Amnesty International narodził się 2001 roku w Polsce, następnie podchwyciły go sekcje Amnesty na całym świecie. Warto wiedzieć, że akcja wielokrotnie przynosiła efekty. W ubiegłym roku, dzięki wstawiennictwu piszących, z więzień uwolniono 6 osób. Tym razem maraton odbył się już po raz dziesiąty, a bronić można było 15 osób.

W dniach 12-13 grudnia przez 24 godziny mieszkańcy całej Polski mieli okazję stanąć w obronie kilkunastu osób, których prawa złamano. Od południa do południa każdy chętny mógł przybyć do specjalnie wyznaczonego punktu i napisać własnymi słowami list do władz z prośbą o uwolnienie więzionych za przekonania obrońców praw człowieka i zaprzestanie ich prześladowania.

Maraton Pisania Listów Amnesty International rozpoczął się w sobotnie południe także w Olsztynie. W naszym mieście listy można było pisać w dwóch miejscach – w Domu Studenta nr 119 i w biurze poselskim Iwony Arent, jednak w żadnym z nich akcja nie trwała całej doby, a jedynie 12 godzin. Organizatorom nie udało się bowiem znaleźć miejsca, w którym można by było działać także w nocy. Dodatkowo zawiodło nagłośnienie akcji, niewiele osób wiedziało jaki jest jej cel i wątpiło w jej efekty. Skutek jest niestety widoczny – w naszym mieście napisano zaledwie 309 protestów, z czego 105 w Kortowie, a 204 w lokalu przy ul. 1-go Maja. Najwięcej listów w obu punktach zebrano w godzinach popołudniowych.

Olsztyński wynik to naprawdę mało w porównaniu do reszty kraju, gdzie zebrano ponad sto tysięcy protestów. Ważne jednak, że po trzech latach przerwy w organizacji maratonu w naszym mieście, znalazły się osoby chętne do działania i pomocy. Pozostaje nadzieja, że organizatorzy nie stracą zapału, a za rok punkty pisania listów odwiedzi więcej mieszkańców naszego miasta.

 

Źródło: własne

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • :) 2009-12-14 12:35:05
    fajne opracowanie tematu :) widac, ze Redakcja stara sie przyblizyc mieszkancom Olsztyna jak najwiecej wydarzen. Brawo !
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść