Olsztyn zerwał kontakty z Kaliningradem. Radni w końcu jednomyślni

Olsztyn zerwał kontakty z Kaliningradem. Radni w końcu jednomyślni
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o zerwaniu stosunków w Kaliningradem
Fot. Screen z sesji rady miasta

W czwartek na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Olsztyna, rajcy uchwalili zerwanie współpracy z Kaliningradem, która funkcjonowała od 1993 roku. Postanowili również, że Ukraińcy mieszkający w stolicy Warmii i Mazur, będą mieli prawo jeździć bezpłatnie komunikacją miejską, na razie do końca maja.

Na początku sesji radni nie wdrożyli dodatkowego punktu obrad zgłoszonego przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości, o którym pisaliśmy w artykule pt. Radny PiS z Olsztyna: ‘’Rosja stanowi zagrożenie nie tylko dla Polski, ale też państw Europy środkowo-wschodniej’’.

Przypomnijmy, że działaczom PiS chodziło o to, żeby do porządku obrad dodać zapis o tym, że wszystkie miejskie spółki i instytucje również powinny zerwać stosunki z podmiotami z terenu Federacji Rosyjskiej.

Uważam, że uchwała przedstawiona przeze mnie jako projekt w pełni wyczerpuje wszystkie zagadnienia o współpracy, gdyż do podpisywania umów upoważniony jest organ wykonawczy, czyli prezydent miasta, po uprzednim wyrażeniu zgody przez radę miasta. Ja takich umów między miejskimi spółkami a ich odpowiednikami w Rosji nie znam. Nie ma takiej współpracy – powiedział prezydent.

Odpowiedział Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości.

– Pomimo różnic, jakie mnie i pana dzielą, jest mi przykro, panie prezydencie, że w tak historycznym momencie pomija pan część mieszkańców Olsztyna, radnych Prawa i Sprawiedliwości. Powiedział pan, że uzgodnił ten tekst z innymi radnymi. Ja się czuję pominięty – zauważył radny Babalski.

Następnie prezydent przedstawił projekt uchwały, który dotyczy dalszej współpracy z Kaliningradem. Przyznał, że współpraca sięga lat 70. XX wieku, a po przerwie została ona wznowiona w 1993 roku, kiedy to ze strony miasta Olsztyn podpisał ją ówczesny prezydent Jerzy Grzegorczyk.

Dotychczasową współpracę uznawaliśmy jako dobrą. Wyłączną przyczyną jej zerwania jest postawa Federacji Rosyjskiej. Nie możemy się zgodzić na militarną agresję. Niedopuszczalne jest bombardowanie miast, zabijanie cywilów, w tym dzieci. Niedopuszczalne jest też straszenie bronią jądrową. Również bulwersujące jest, że agresja Federacji Rosyjskiej dotknęła naszego miasta partnerskiego Łuck. Z ww. powodów uważam, że wymówienie współpracy z Kaliningradem jest jak najbardziej zasadne – powiedział prezydent Grzymowicz.

Ten krok pochwalił radny Radosław Nojman z PiS. Przyznał, że kierunek jest słuszny. Radny Jarosław Babalski miał jednak kilka pytań.

Pan powiedział, że to pierwszy dokument (z 1993 roku – przyp. red). Jakie są inne dokumenty? Par. 5 mówi, że umowa obowiązuje 5 lat. Czyli mówimy o umowie, która już nie obowiązuje?

Jakie są w tej chwili wzajemne projekty realizowane w ramach tej współpracy? Czy realizujemy jakiś projekt? – dopytywał.

Radna Ewa Zakrzewska (Koalicja Obywatelska), z zawodu lekarz, przyznała, że współpraca odbywała się również na poziomie izby lekarskiej. Dodała, że skoro miasto zrywa współpracę, to automatycznie obowiązuje ona wszystkie jednostki miasta.

Chcę zaznaczyć, że to pokazanie, że my, jako mieszkańcy Olsztyna, nie zgadzamy się na wojnę. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy Kaliningradu nie do końca wiedzą, co się dzieje na terenie Ukrainy. Takie zerwanie stosunków pozwoli im dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja – zauważyła Ewa Zakrzewska.

Przewodniczący Robert Szewczyk (Koalicja Obywatelska) przyznał, że podjęcie tej uchwały to wyraźny sygnał, że Olsztyn nie akceptuje działań Rosji w strefie międzynarodowej.

Nie udawajmy, że Rosjanie nie popierają swojego prezydenta. Te działania mają dziś poparcie Rosji. Ten prezydent ma dzisiaj bardzo wysokie poparcie – powiedział przewodniczący.

Radna Halina Ciunel (KO) zaapelowała o zamknięcie dyskusji, na co przystała większość radnych.

Na zakończenie prezydent Piotr Grzymowicz dodał, że obecna umowa była prolongowana w 2008 roku. W tym dokumencie strony postanowiły, że umowa jest bezterminowa z możliwością wypowiedzenia przez każdą ze stron. Dodatkowo, w 2018 roku została podpisana umowa o współpracy.

W głosowaniu uczestniczyło 23 radnych, wszyscy byli za zerwaniem stosunków z Kaliningradem.

Na sesji omawiana była także inna sprawa – zwolnienie wszystkich obywateli Ukrainy z opłat za korzystanie z transportu publicznego.

Ma to być wyraz solidarności z narodem ukraińskim oraz pomoc ukraińskim uchodźcom. Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie wyjaśnił, że obywatele ukraińscy podczas kontroli powinni mieć ważny paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Tutaj także radni byli jednogłośni – 23 głosy na tak.

 

2147382000
Galeria

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz

 • HGWXIX 2022-03-05 23:20:22 178.42.*.*
  A leki z hurtowni idą na Ukrainę. Nas polaków pozbawia się ogólnodostępnych leków przeciwbólowych (typu Solpadeine i inne) zamiast wysyłać to co naprawdę jest niezbędne typu morfina itd. Nie mam nic przeciwko PODZIELENIU się CZĘŚCIĄ opatrunków, ale nie ładowaniem tam wszystkiego. Solpadeina to nie morfina, rannemu nie pomoże.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Młoda 2022-03-05 15:05:45 5.173.*.*
  Rzadko popieram PO ale babcię Ciunel popieram: ,,Radna Halina Ciunel (KO) zaapelowała o zamknięcie dyskusji, na co przystała większość radnych".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • [Usunięty] 2022-03-05 13:46:16 5.62.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2022-03-04 17:09:21 173.239.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2022-03-04 11:35:36 216.73.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • MP 2022-03-03 23:43:10 79.191.*.*
  Szanowni Państwo działania wojenne pokazują że z życia publicznego trzeba usunąć komuchów, socjalistów, lewaków i ich dzieci.Świat przy nich staje się niebezpieczny.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 7
 • [Usunięty] 2022-03-03 22:36:43 185.7.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Trep 2022-03-03 21:39:41 88.156.*.*
  Proponuję, idąc tropem portali o zasięgu ogólnopolskim, o zablokowanie możliwości dodawania komentarzy pod każdym artykułem pojawiającym się na portalu. Dla bezpieczeństwa i spokoju obywateli.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • Jesteście żałośni. 2022-03-03 20:48:32 83.20.*.*
  Po co się hamować ? Dajcie im te darmowe przejazdy już na zawsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Polski podatnik 2022-03-03 17:53:51 31.2.*.*
  Nie dość że utrzymuje plusy + to teraz Ukraińców
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 10
2147382000
2147382000