Olsztyn świętował 99. rocznicę odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

Olsztyn świętował 99. rocznicę odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]
Na pl. Solidarności miały miejsce wojewódzkie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Fot. Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

W stolicy Warmii i Mazur odbyły się wojewódzkie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości upamiętniące rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą święta w intencji Ojczyzny w Bazylijce Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie.

- Bo jeżeli nie ma wspólnoty, która w swoich fundamentach ma wartości, wtedy ona jest fikcją, jest iluzją - mówił podczas kazania arcybiskup senior Edmund Piszcz. - Jak wiemy, za fikcję lub iluzję, nikt nie oddaje życia. Nikt nie walczy o jej wolność, nikt nie bierze jej na serio.

Po mszy kolumny złożone m.in. z kompanii honorowych wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy, organizacji kombatanckich, a także mieszkańcy Olsztyna przeszli ulicami Olsztyna na Plac Solidarności, gdzie przeglądu poddziałów dokonał generał Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W uroczystościach przy Pomniku Wolności Ojczyzny jako pierwszy głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, który zaznaczył, że każda rocznica odzyskania niepodległości stanowi tło dla rodzących się nowych wyzwań.

- Pamięć i tożsamość to jedna spójna całość - powiedział Chojecki. - Każda rocznica odzyskania niepodległości stanowi tło dla rodzących się nowych wyzwań na miarę tej odpowiedzialności, do jakiej zdolni byli nasi przodkowie sprzed blisko stu lat.

Następnie marszełek województwa, Gustaw Marek Brzezin, przypomniał, że święto odzyskania niepodległości jest jednym z najważniejszych i najbardziej radosnych świąt.

- Dziś, po 99 latach, chylimy czoła przed bohaterami tamtych wydarzeń - mówił Brzezin. I dodał: - Dziękujemy za ich ofiarny trud. Pamięć bowiem o wszystkich ofiarach walki o niepodległość Polski jest i po wsze czasy będzie naszą powinnością.

Głos zabrał również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który zaznaczył, że każdy naród pragnie niepodległości.

- Tylko ona pozwala na wolność i niezależność. A bez niepodległego narodu nie będzie niepodległego państwa - mówił prezydent.

Po przemówieniach został wygłoszony Apel Pamięci; następnie oddano salwy honorwe. Ostatnim punktem uroczystości było żłożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny przez przybyłych na uroczystość lokalnych polityków, przedstawicieli oświaty, religii i kultury, jak również mieszkańców Olsztyna.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim.

W trakcie wydarzenia odbył się także pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Sztandar". Nie zabrakło także wojskowej grochówki.

2147382000

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz