Olsztyn podgląda rozwiązania transportowe Szwecji. Będą nowe autobusy elektryczne?

Olsztyn podgląda rozwiązania transportowe Szwecji. Będą nowe autobusy elektryczne?

Olsztyńscy urzędnicy wraz z prezydentem miasta spotkali się z gośćmi z Ambasady Szwecji, by wymienić się doświadczenia dotyczącymi zrównoważonego transportu. Jak informuje prezydent Olsztyna, choć miasto stawia na tramwaje – autobusy elektryczne i hybrydowe to rozwiązania warte uwagi.

O zrównoważonym transporcie dyskutowali w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym olsztyńscy urzędnicy, prezydent miasta oraz goście z Ambasady Szwecji.

Goście zaprezentowali dobre praktyki w związane z transportem zbiorowym, ruchem  samochodowym i  rowerowym oraz podzielili się szwedzkim doświadczeniem w dziedzinie elektromobilności. Wśród prelegentów byli przedstawiciele Ambasady Szwecji, biura Radcy Handlowego Ambasady Szwecji, jak również eksperta w dziedzinie elektromobilności Volvo Buses. W rozmowach uczestniczyli pracownicy Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, ZDZiT, MPK, a także radni z komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

- Korzystając z propozycji Ambasady Szwecji poznaliśmy doświadczenia skandynawskie. Konkluzja jest jedna. Z pewnością transport zbiorowy jest bardzo dobrą perspektywą rozwiązania problemów komunikacyjnych, a zwłaszcza gdy jest oparty na pojazdach o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. My postawiliśmy na tramwaje, ale nowoczesne autobusy też nas interesują – informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, miasto od dawna planuje zakup nowych autobusów elektrycznych, które miałyby pomóc w walce ze smogiem. W styczniu ubiegłego roku prezydent zapewniał, że pojawiła się szansa na dotację na ten cel. MPK po uzyskaniu dotacji miałoby kupić 15 takich pojazdów.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Mr.P 2018-02-19 11:19:38 213.73.*.*
  Odkurzacza sensownego (powyżej 1200 W) nie można już kupić bo nieekologiczny i dużo prądu pożera którego za mało mamy i elektrownie nie wyrabiają... a z drugiej strony promuje się elektryczne samochody. A taki samochód to jak 10 odkurzaczy albo i lepiej. No i ile ludzie jeżdżą na odkurzaczu (2 x w tygodniu) a ile samochodem (5 razy dziennie). Więc gdzie tu logika? Jak ludzie w Olsztynie podłączą do prądu 10 tysięcy aut elektrycznych to starczy prądu?
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Me 2018-02-18 12:08:00 88.156.*.*
  W imię walki ze smogiem, to nie autobusy elektryczne, bo to leczenie cholery aspiryną, tylko podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej, szczególnie na starych dzielnicach, jak śródmieście, czy zatorze i budowa nowoczesnej elektrociepłowni. Bo to nie samochody w Olsztynie są największym problemem smogowym, ani też autobusy spalinowe - tylko stare kotły na węgiel.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Internauta 2018-02-17 06:29:18 81.190.*.*
  Do Pana @Internauta.czy ja porównuje którym transportem jeździ się lepiej.? Chodzi o sam fakt budowy torów i tego wszystkiego co potrzebne żeby tramwaj jeździł i mówię o kosztach.czy autobus elektryczny który jeździł by bus pasem jest gorszym rozwiązaniem?jednak znacznie tańszym.a z drugiej strony proszę przyjrzeć się pewnym uciążliwością jakie generują tramwaje np.w okicach ul.Bukowskiego-Witosa na łuku jak będzie tramwaj to tylko pisk i styki słychać i tak samo jak auta przejeżdżają w tym miejscu przez tory to za każdym razem metaliczne bardzo głośne styki.a tory na tym łuku są już starte jakby miały sto lat i właśnie mówię o kosztach dla miasta utrzymania takich tramwajów.pkmijam już że tory pedały już 30 razy itd. A po okresie gwarancji to będzie dopiero szok.
  Odpowiedz Oceń: 3 3 Zgłoś treść
 • Isruu 2018-02-16 22:57:42 94.254.*.*
  Na Skype mogli się spotkać i wymienić poglądy, było by taniej...ale każdy powód do ochlaj i wyzerka dobry
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • @Internauta 2018-02-16 13:55:40 213.73.*.*
  A ile razy Pan Internauta jechał ostatnio tramwajem w Olsztynie, że wysnuł wniosek że autobusem jeździ się lepiej niż tramwajem? Pewneie zero ani autobusem ani tramwajem!
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • Internauta 2018-02-16 11:15:52 37.47.*.*
  Tak jakby od razu nie można było zbudować prawdziwych bus pasów z prawdziwego zdarzenia i autobusy elektryczne A nie pchać się na siłę w bezsensowne tramwaje które przecież są znacznie droższe i wymagają całej infrastruktury no bez sensu
  Odpowiedz Oceń: 12 9 Zgłoś treść
 • jhytr5tghnhgtr 2018-02-16 10:21:53 77.111.*.*
  Jakby w Polsce żadne miasto nie używało elektrycznych autobusów. Co za wioche odstawili... Pewnie chalali razem i tyle.
  Odpowiedz Oceń: 9 5 Zgłoś treść