Dziś jest: 21.04.2024
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2024-01-08 15:34

Redakcja

Olsztyn. Bezdomni szukają schronienia przed mrozem

Olsztyn. Bezdomni szukają schronienia przed mrozem
policja.pl
Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Mrozy szczególnie dotykają osoby bezdomne, starsze i nadużywające alkoholu. W ostatnich dniach na Warmii i Mazurach odnotowano jeden zgon z powodu wychłodzenia. Ofiarą był 73-latek z powiatu giżyckiego. W Olsztynie, póki co, pomoc przychodziła na czas.  

reklama

W nocy z soboty na niedzielę (6/7 stycznia) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie śpiącym w wiacie śmietnikowej na jednym z osiedli w mieście.

Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który zastał wskazanego 63-latka. Okazało się, że jest on bezdomny i nie ma gdzie się udać w bezpieczne miejsce. Z uwagi na utrzymującą się niską temperaturę został on przewieziony do schroniska dla bezdomnych, gdzie w cieple spędził noc.

W niedzielę wieczorem (7 stycznia) policjanci interweniowali wobec nietrzeźwego pasażera autobusu komunikacji publicznej, który nie chciał opuścić pojazdu.

Okazało się, że 42-latek jest również osobą bezdomną i potrzebującą schronienia. Ze względu na stan upojenia alkoholowego mężczyzny – w jego organizmie krążyło ponad 2,5 promila alkoholu – został on  przewieziony do izby wytrzeźwień.

Policja apeluje:

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Apelujemy do wszystkich, by reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne przebywające na mrozie oraz na osoby bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednim miejscem na przeczekanie zimy.

Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem alkoholu szybciej tracą ciepło i mogą zamarznąć. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze i schorowane. Bardzo niska temperatura i trudne warunki pogodowe, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O takiej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

Źródło: KMP w Olsztynie

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Remo 2024-01-08 18:21:38 88.156.*.*
  Bezdomni zajumali chyba kogoś baner reklamowy, a policja ma to zapewne gdzieś.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • chi 2024-01-08 17:27:31 31.0.*.*
  Niektórzy bezdomni nie do końca są trzeżwi i co z nimi zrobić, schronisko ich nie weżmie bo są pod wpływem, na wytrzeżwiałkę są za trzeżwi i co mają zrobić, gdzie się podziać ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Wiemy 2024-01-08 17:26:12 46.205.*.*
  Do schroniska dla bezdomnych nie idą bo tam pić nie można. Za izbę wytrzeźwień nie płacąca bo z czego. Walą alko i później szukają jelenia by dzwonił na policję bo bezdomny śpi pijany na mrozie Przyjedzie radiowóz u wiezie księcia na spanie za free
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9

www.autoczescionline24.pl