Olsztyn będzie miał inżyniera ruchu. Idealny kandydat wreszcie wybrany

W ratuszu utworzone zostanie nowe stanowisko. Prace w urzędzie od kwietnia tego roku rozpocznie miejski inżynier ruchu.

Po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli w 2016 roku uznała, że niezgodne z przepisami jest powierzanie odpowiedzialności za całą organizację ruchu jednostce jak Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu – ratusz rozpoczął poszukiwanie kandydata na stanowisko miejskiego inżyniera ruchu.

- Obowiązek zatrudnienia inżyniera ruchu nałożyło na nas rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Inżynier będzie się zajmował opracowaniem koncepcji stałych i czasowych organizacji ruchu oraz modelowaniem ruchu w mieście. W Olsztynie zajmował się tym dotychczas Zarząd Dróg Zieleni i Transportu, ale minister określił, że nie może jedna jednostka sama decydować o organizacji ruchu, wdrażać jej, a następnie sama siebie nadzorować – tłumaczy nam rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartoszewicz.

Miasto kilkakrotnie ogłaszało konkurs na to stanowisko, jednak nie udało się znaleźć idealnego kandydata. Od osoby na tym stanowisku wymagano między innymi co najmniej 5 lat stażu pracy, w tym co najmniej 3 lata w zakresie drogownictwa, inżynierii ruchu lub nadzoru nad ruchem drogowym, znajomości niezbędnych do tej pracy przepisów Ustawy o drogach publicznych, przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, czy rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Dziś wiadomo już, że konkurs wreszcie udało się rozstrzygnąć. Na stanowisko wybrano Jakuba Kwiatkowskiego, który spełnił wszystkie wymogi określone w naborze.

Inżynier ruchu rozpocznie pracę w urzędzie już w kwietniu tego roku.

Do jego zadań należeć będzie rozpatrywanie – uprzednio zaopiniowanych przez zarządcę drogi i Policję – projektów organizacji ruchu, wniosków dotyczących zmian w organizacji ruchu, czy prowadzenie kontroli prawidłowości wprowadzenia stałej organizacji ruchu. Inżynier odpowiadać będzie również za prawidłowość zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej, urządzeń sygnalizacji dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego umieszczonych na drogach podległych.

Nowy urzędnik będzie również współpracował z mieszkańcami, którzy będą zgłaszać swoje wątpliwości i uwagi.

- Rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że każdy mieszkaniec ma możliwość przedstawienia propozycji organizacji ruchu miejskiemu inżynierowi – dodaje Bartoszewicz.

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • O raany... 2019-03-31 16:17:16 37.30.*.*
  Ale co to za kryterium 3 czy 5 lat urzędowania na stołku w instytucji odpowiedzialnej za ruch drogowy. W Polsce trawionej kumoterstwem i nepotyzmem, to żadna gwarancja. Czy przykładowo wsadzony po znajomości ignorant bez wiedzy i kierunkowego wykształcenia nabędzie umiejętności od przesiadywania 8 godzin dziennie w instytucji drogowej? Kryterium bez sensu.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Pasażer 2019-03-15 08:37:08 80.52.*.*
  Dzisiaj około godz 7.30 na skwerze Wakara w kierunku Dworca stał autobus linii 120. Stał tam 8 min. i trzy zmiany świateł dla samochodów jadących w kierunku dworca i Ratusza. Sytuacja powtarza się od miesięcy, zgłaszanie sprawy do dyspozytora nie przynosi efektów jak było tak jest. Czyżby ustawienie świateł było tak bardzo skomplikowane że niemożliwe. Jest monitoring jazdy komunikacji miejskiej i nikt nie interesuje się, że autobus stoi i nie jedzie przez 8 min. To, że nie jedzie to jedno a drugie zblokował komunikację w kierunku dworca i Ratusza. Sytuacja taka jest w przypadku autobusów - tramwaje jadą bez przeszkód. Może Pan Prezydent zainteresuje się sytuacją i podejmie działanie w celu poprawy sytuacji. Zgłaszane sprawy do dyspozytora nie przynoszą efektu. Jedna z Pań dyspozytorek powiedziała mi, że pewnie kierowca nie zamknął jakiejś pętli- jakiej nie wiem. Jak w takiej sytuacji zachęcać ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej? może narysować farbą gdzie jest ta pętla.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Kapitan Planeta 2019-03-14 19:03:54 83.5.*.*
  najlepsza jest prowizorka na Kościuszki - rondo z barierami i drugie zaraz przy Aurze, jak można taki syf postawić w centrum miasta
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Paweł_ 2019-03-13 19:16:52 81.190.*.*
  Wymagania jakim powinien odpowiadać kandydat: "2.wykształcenie wyższe techniczne lub ekonomiczne" a to oznacza tyle, że organizacją ruchu może się zająć elektryk, konstruktor obrabiarek lub księgowy - z zerowym pojęciem o inżynierii ruchu. Ciekawe czyj to kuzyn? BO nie podano ani wieku, ani nie przedstawiono tego idealnego kandydata. Początek niezły. Może więcej o nowym urzędniku doniosą nam mieszkańcy Bartąga? https://e-rekrutacje.olsztyn.eu/oferta/wynik/kierownik-biura-miejskiego-inzyniera-ruchu-miejski-inzynier-ruchu-w-urzedzie-miasta-olsztyna-pl-jana-pawla-ii-1-1
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • do hegemon 2019-03-13 17:35:49 83.6.*.*
  Te przy Teatrze zapala się na "żądanie" pieszego i nie pracuje w tzw "cyklu". Na większych skrzyżowaniach, gdzie również mamy przycisk "żądania" sygnalizacja pracuje w cyklu i gdy nikt pieszy nie wciśnie "żądania" to wtedy piesi nie będą mieli światła zielonego. Ot i cała filozofia. Tak więc trudno jest zgrać światła tylko dla pieszych z całym skrzyżowaniem o czterech lub więcej kierunkach jazdy. Pozdrawiam.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • hegemon 2019-03-13 16:28:50 88.156.*.*
  Jest taka sytuacja. Jadę ul. 1 Maja w stronę ratusza. Zapalają się dla mnie czerwone światła na wysokości teatru - piesi przechodzą, w tym samy czasie zapala się zielone światło przy ratuszu. Czy niemożna by tego z synchronizować, że jak dojeżdżam do skrzyżowania przy ratuszu, to zapala mi się zielone, a nie czerwone światło, czy to być może przerasta komputery sterujące ruchem? Takich sytuacji w naszym mieście jest więcej.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Kudo 2019-03-13 15:18:03 37.30.*.*
  Z pustego nawet Salomon nie naleje,Olsztyn nie ma kasy na farbę na linie , pasy nie mówiąc o dziurach czy rozwiązaniu natężenia ruchu to co będzie robił ten inzynerek ? To samo co uwczesni czyli nic
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Olsztynianka z Ratusza 2019-03-13 15:13:07 37.47.*.*
  Karuzela konkursów pod konkretną osobę juź trwa. Po konkursach w edukacji fala rozlała się po innych wydzialach. Obstawiamy jak na wyścigach na Służewcu czy kandydat z ramienia tej czy innej opcji wygra czy nie. Jak na razie pełniący o których Wróbel wciskają wygrywają. Już nudno się zrobiło w tym temacie.
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-03-13 13:52:38 37.47.*.*
  No to inżynier ruchu wdepnął w niezły bigos. Życzę mu wytrwałości, a przede wszystkim tego aby miał realny wpływ na podejmowanie decyzji, a nie żeby był jedynie realizatorem (obrońcą) woli Pana Prezydenta Grzymowicza. Ale czy to możliwe przy takim sposobie działania miejskiego włodarza? Niestety, wątpię. Obym się zaskoczył.
  Odpowiedz Oceń: 15 1 Zgłoś treść
 • kuKuKu 2019-03-13 13:07:25 213.73.*.*
  Kto to taki? Doświadczenie? Osiągnięcia? No słabo troche jak na gazetę.
  Odpowiedz Oceń: 8 1 Zgłoś treść