Dziś jest: 13.07.2024
Imieniny: Andrzeja, Henryka, Kingi
Data dodania: 2024-02-25 13:45

Aleksandra Sawczuk

Olbrzymie rachunki za ciepło w budynkach komunalnych. Mieszkańcy apelują o pomoc

Olbrzymie rachunki za ciepło w budynkach komunalnych. Mieszkańcy apelują o pomoc
Mieszkańcy budynku przy ul. Nowej Niepoległości zgłosili się do nas o pomoc
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Do redakcji portalu Olsztyn.com.pl zgłosiło się małżeństwo zamieszkujące w jednym z bloków przy ul. Nowej Niepodległości z prośbą o pomoc. Seniorzy od lat otrzymują zawiadomienia z Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie o niedopłatach za ogrzewanie, opiewających na, rzekomo, nieargumentowane, rekordowe sumy. Do tej pory emeryci spłacali należności, natomiast kwota ostatniego z rachunków okazała się na tyle szokująca, iż mieszkańcy zdecydowali się nagłośnić sprawę.

reklama

Podwyżki z roku na rok

Ewa i Krzysztof od 2015 r. zamieszkują jednopokojowy, 40-metrowy lokal przy ul. Nowej Niepodległości w Olsztynie. Póki co, małżeństwo nie wykupiło mieszkania, natomiast odkładało na ten cel fundusze. Sprawa nie obeszła się jednak bez komplikacji. Od kilku lat emeryci zmuszeni są do przeznaczania zaoszczędzonych środków na rzecz opłacania, ich zdaniem, horrendalnie wysokich rachunków za ogrzewanie centralne.

W 2021 r. mieszkańcy otrzymali zawiadomienie o niedopłacie w wysokości ponad 1600 zł za okres rozliczeniowy październik 2019 - wrzesień 2020. Kwota, według seniorów, była, mimo wszystko, nad wyraz wysoka, ponieważ do tamtego momentu para posiadała oszczędności na płaconych czynszach.

Niedopłaty wskazane w kolejnych zawiadomieniach, sukcesywnie rosły. Za okres od października 2020 r. do września 2021 r. mieszkańcy zobligowani byli do zapłaty ponad 2300 zł. Na piśmie widnieje również zapis „Zakład Budynków Komunalnych II Sp. z.o.o. z dniem 01.07.2022 r. dokonał zmiany opłaty za centralne ogrzewanie z 3,50 zł/m2 na 4,40 m2. Niezależnie od powyższego informuję, że na pisemny wniosek istnieje możliwość rozłożenia poniższej kwoty na dogodne raty”.

Wszystkie rachunki, mimo wyjątkowo dużych sum, mieszkańcy pokrywali. Czarę goryczy przelało natomiast ostatnie zawiadomienie, opiewające na kwotę ponad 4500 zł (okres od października 2021 r. do września 2023 r.). Małżeństwo w zaistniałej sytuacji wyraziło kategoryczny sprzeciw, tłumacząc, iż co miesiąc pokrywają wszystkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania, przypominając jednocześnie, iż zamieszkują jedynie jednopokojowy lokal.

- Sąsiedzi też otrzymali podobne rachunki, ale niemożliwe jest to, że ci, którzy mają większe mieszkania, mają do zapłaty mniej - dodał pan Krzysztof.

Ważnym aspektem w sprawie jest też wspomniany fakt niewykupienia lokalu. Część mieszkań z tego powodu podlega pod Zakład Budynków Komunalnych (ZBK) II Sp. z.o.o. przy ul. Kopernika, a pozostałe należą do Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych przy ul. Cichej (skąd napływały pisma).

Budynek, którego mieszkańcy zgłosili się do nas o pomoc

Gdzie szukać wyjaśnień?

Małżeństwo już rok temu zwróciło się z pytaniem do ZBK o powód tak wysokich rachunków. Do tej pory nie nadeszła żadna odpowiedź z instytucji. Co ciekawe, mieszkańcy odsyłani byli między dwoma lokalizacjami spółdzielni, ponieważ żaden z pracowników nie potrafił odnieść się do tematu.

- Najpierw byliśmy na Cichej, skąd zostaliśmy skierowani do „dwójki”. Pani wyciągnęła dokumenty i stwierdziła, że odpowiedni do rozwiązania sprawy będzie drugi obiekt. Trochę się mieszała w wypowiedziach. To jest nierealne, żeby robić takie dopłaty. Trzy razy też upominaliśmy się o rozliczenia za ciepło i nic – tłumaczyła pani Ewa.

Jedyne rozwiązanie zaproponowane przez ZBK przy ul. Cichej stanowiło rozłożenie kolosalnej kwoty na raty w wysokości po 200 zł. W przypadku zdecydowania się na tę opcję, trzeba byłoby liczyć się z nałożeniem 10-procentowych odsetek.

Podczas rozmowy z naszą redakcją seniorzy wspomnieli również o zmianie systemu grzewczego. Podczas wymontowywania poprzedniego licznika, uznanego za „zepsuty”, małżeństwo nie uzyskało informacji na temat stanu zegara.

Myślałem, że jak przejdziemy na emeryturę, to będzie lżej”

Seniorzy z goryczą wspominają decyzję o przeprowadzce do feralnego lokalu. Przed 2015 r. zamieszkiwali trzypokojowe mieszkanie na Pieczewie. Małżeństwo popadło wówczas w długi, które udało się spłacić. Sposobem na rozwiązanie finansowych problemów, miała być zmiana lokalu na mniejszy.

- Myślałem, że jak przejdziemy na emeryturę, to będzie lżej – podsumował pan Krzysztof.

Na domiar złego, do mieszkania wdał się grzyb. Wynika to głównie z faktu, iż cały budynek jest nieocieplony. Jako główny powód zaistniałej sytuacji para wskazała problemy w porozumieniu między administracją budynku, zarządem oraz niektórymi mieszkańcami.

Przedstawiciele ZBK II i ZLiBK mają inne zdanie

Redakcja naszego portalu postanowiła skonfrontować przedstawioną wersję z pracownikami ZBK II, znajdującego się przy ul. Kopernika.

Danuta Przybyłek, jedna z pracownic instytucji, zapewniała, iż podczas spotkania z mieszkańcami wszystko przejrzyście im wytłumaczyła, przedstawiając stosowne dokumenty. Stwierdziła również, iż wersja przedstawiona przez seniorów była lekko przekłamana, ponieważ mieli świadomość, skąd pochodzą naliczone opłaty.

- Przyjęłam tych państwa bardzo dobrze i wszystko im wyjaśniłam. Kierujemy się regulaminem rozliczania centralnego ogrzewania, przygotowanym przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej, który następnie został przyjęty Uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej. W latach 2021-22 poprzedni regulamin został zaskarżony przez jedną z przedstawicielek zarządu wspólnoty, co skutkowało zawarciem ugody. Kolejne rozliczenie powstało już na podstawie nowego regulaminu. Na prośbę mieszkańców w lokalu został również wymieniony licznik. Stan poprzedniego został im przedstawiony, zgodnie z wymogami – tłumaczyła Danuta Przybyłek.

Z przedstawionej dokumentacji wynika, iż wysokość zużycia ciepła przez małżeństwo plasuje się jako jeden z najwyższych wyników w całym bloku, więc wydawać by się mogło, iż opłaty, mimo rekordowych kwot, są zasadne.

- Porównując wielkość tego lokalu do mieszkań o podobnej powierzchni, stwierdzam, że wykazuje duże zużycie. Nie od nas zależy ile kto zużywa GJ. Tam są liczniki ciepła, ponieważ instalacja jest nowa. Ocieplenie budynku jest w gestii uchwał wspólnoty mieszkaniowej – dodała Przybyłek.

W kwestii przyczyny nieocieplenia bloku przy ul. Nowej Niepodległości wypowiedział się prezes ZBK II, Paweł Pykało, wskazując, iż wymagane działania zostały już podjęte, a sprawa jest w toku.

- W ubiegłym tygodniu odbyło się zebranie ogółu właścicieli lokali, z udziałem przedstawicielki Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta, która umówiła konieczność uregulowania stanu prawnego nieruchomości przed przystąpieniem do termomodernizacji budynku. Obecnie, gdyby wspólnota podjęłaby się ocieplania budynku, to powierzchnia szerokości warstwy ociepleniowej, licząc po obrysie budynku, zajęłaby część terenu sąsiedniej działki. Aby mieszkańcy nie musieli płacić za dzierżawę lub korzystać ze służebności tego terenu, musimy uregulować jego stan prawny. Pierwotną przyczyną tej nieprawidłowości była sprzedaż mieszkań najemcom przez gminę Olsztyn, bez udziału w gruncie. Staramy się to teraz wszystko uporządkować. Aby zrealizować przedsięwzięcie, wspólnota mieszkaniowa zleciła sporządzenie audytu energetycznego budynku, w którego wynika, że trzeba będzie posilić się kredytem wykorzystaniem premii termomodernizacyjnej. Sprawa jest w toku – zapewniał Pykało.

Dodatkowo, w przypadku wspomnianej możliwości rozłożenia płatności na raty, również zasięgnęliśmy informacji u źródła. Przedstawiciele Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie przy ul. Cichej poinformowali nas, iż w przypadku trudności mieszkańców z opłaceniem należności, faktycznie, istnieje możliwość płatności ratalnej, natomiast żadne odsetki z tego tytułu nie są nakładane, chyba, że nie zostanie zachowany wyznaczony termin.

W wyniku rozliczenia okazało się, że opłata za centralne ogrzewanie była niższa niż poniesiony koszt. Tym samym licznik wykazał niedopłatę. Zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem, najemca/ użytkownik, u którego występuje duża niedopłata jest informowany o możliwości rozłożenia należności na dogodne raty po złożeniu pisemnego wniosku . Nadto, od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę na okres od daty wpływu wniosku, włącznie z tym dniem, do daty upływu terminów zapłaty, określonych przez organ przyznający ulgę. W przypadku niedotrzymania odroczonego terminu zapłaty należności bądź termonu płatności którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego terminu wymagalności

- czytamy w piśmie, otrzymanym od dyrektora ZLiBK w Olsztynie, Zbigniewa Karpowicza.

Galeria

Komentarze (41)

Dodaj swój komentarz

 • Psycholog. 2024-02-28 00:08:19 46.205.*.*
  Narodzie co się dzieje .chłopstwo oszalało. Jedni zamiast produkować żywność to robi strajki poniewaz zawsze im mało. Chłopstwo z urzędów oszukuje wiekowych niepełnosprawnych bo tez im mało. Trzeba zaciągać kredyty tylko dlatego zeby dorobic do wynagrodzenia . Nikt z chłopstwa nie patrzy czy stać na to wiekowego emeryta. Tylko chłopstwo musi mieć dodatkowy dochód.Tu się szykuje wojna domowa nie trzeba bać się Rosjanów. Polskie chłopstwo same nasz wykończy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Ratować kraj 2024-02-27 20:20:08 185.65.*.*
  Tylko Konfederacja jedyna partia która została dla ludzi. PiS i Po ma w dupie rolników i ludzi. Dla kasy zrobią wszystko. Jemy zatrute gowno od oligarchow, wydajemy kasę na Ukrainę zamiast zatrzymać wojnę to pchają ja bardziej. Są poza tym za tęcza. Przypomnę w dniu urodzin papieża w figurkę św Piotra gdzie papież był biskupem walnął piorun że św Piotra spadła aureola i klucze. To nie może być przypadek! Poza tym stało się to wówczas kiedy papież miał podpisać zgodę na śluby jednopłciowe.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 1
 • Nie dla MPEC 2024-02-27 15:24:02 194.242.*.*
  Jakieś kwoty z kosmosu, za te ogrzewanie z MPEC. Osobiście posiadam lokal 50 m2, nowoczesny kocioł gazowy i przeciętny miesięczny koszt ogrzania lokalu wynosi ok. 70 PLN (840 PLN za rok). Koszt ogrzewania wyliczony dla tych biednych ludzi od MPEC to (40m2*4,40PLN/m2*12 m-cy = 2112 PLN + 4500 PLN niedopłaty, co daje 6612 PLN/rok (551 PLN /m-c) jakaś ściema, kto i ile na tym zarabia, czy aby na pewno ta sieć jest nowoczesna i ekologiczna???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Nie dla rolnika poli 2024-02-27 12:59:35 46.205.*.*
  Dlatego apeluje do Olsztyniaków. Przy wyborach nie głosujemy na olsztyńskie chłopstwo nie ważne z jakiej parti .chłopstwo to jest dla nas zagrozeniem. Tylko mysli o sobie. Zobaczcie co dzieje się w Olsztynie jak rządzi chłopstwo. Co dzieje się w sądach gdzie 85% To chłopstwo. To jest tragiczne trzeba to zakończyć. Nie głosujemy na chłopstwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Sybir dla złych chło 2024-02-27 11:38:13 46.205.*.*
  Polskie chłopstwo za to odpowie już niedługo. Nie można pozwolić chłopstwu okradac wiekowych i niepełnosprawnych. Za to chłopstwo poniesie bardzo surowe kary. Dość kapo chłopskiego. Musicie chłopstwo pazerne ponies zasłużoną kare.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Ja 2024-02-26 22:23:21 79.191.*.*
  Zgaduje że to mieszkanie na poddaszu, zła izolacja cieplna mieszkania, na dodatek staruszkowie pewnie grzeją na całego bo im zimno. Dodatkowo widziałem jakość wykonania "nowej instalacji CO" na budynkach zbk, w jednej kamienicy instalacje biegną na wysokości 3 metrów!, licznik, zawory odcinające, wszystko na wysokości, ciepło idzie w sufit zamiast grzać pomieszczenie, wszystko wykonano niechlujnie, na odwal się, ciepłomierze najtańsze. Firma wykonująca wybrana w przetargu: najtańsza, większość ekipy non stop pijana, powodująca więcej strat niż korzyści.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • qwesdrfgv 2024-02-26 20:51:21 46.205.*.*
  Ło ...i PO, czy KO nie pomogło?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • gorliwy wyborca 2024-02-26 13:58:05 176.221.*.*
  I gdzie się podziała wasza Lidia obrończyni, co to spółdzielcom i wspólnotom się nie kłaniała, no gdzie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 3
 • gorliwy wyborca 2024-02-26 13:56:05 176.221.*.*
  Wybraliście sobie przez lata PIS, to teraz się delektujcie smakiem wyrośniętych owoców, brawo wy!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • refleksja 2024-02-26 10:10:36 88.156.*.*
  to jest chore. politycy powinni odpowiedzieć majątkami za zerwanie umów na tanie surówce z Rosją. USA i tak bierze wszystko od Rosji, a nam sprzedaje 4 razy drożej. O to chodziło Ameryka chciała być pośrednikiem i na tym zarabiać. A Słowianie się żrą. Dlaczego USA nie rozpoczęło rozmów pokojowych od razy na początku konflikt Rosji i Ukrainy? Bo chcą wykończyć Europę wschodnią gospodarczo i mieć tu monopol na wszystko. Mamy tanie surówce za miedzą a płacimy za wszystko jakbyśmy mieszkali w Afryce. Amerykanów nie obchodzi to, że Słowianie się zabijają. Do czego to wszystko zmierza? Gdzie dwóch się bije tam 3 korzysta, czyli USA. Amerykańcy pod przykrywka innych firm wykupili 99 procent ziem na Ukrainie i maja tam monopol na uprawy. Tam gdzie wojna można okradać naród.Jak można w ogóle podsycać ten konflikt. Po co te śmierci po obu stronach - żeby Amerykańcom dobrze się żyło. Bo USA jest bankrutem i wszędzie wszczyna konflikty, żeby na tym zarobić w taki czy inny sposób. Sorry, ale taka dygresja. Bo z tymi opłatami za ciepło lepiej nie będzie skoro politycy odcięli nas od surowców z Rosji. Ludzie nie chcą tej wojny, ani Polacy, ani Ukraińcy i podejrzewam , że Rosjanie też jej nie chcą. Te łapanki tych biednych ludzi na Ukrainie, żeby ich zmusić do pójścia na wojnę to łamanie praw człowieka. Nikt tej amerykańskiej wojny na terenach europy wschodniej nie chce.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • jaja 2024-02-26 10:05:06 176.221.*.*
  Kroją jak chcą. W OTBS podobno jest jakaś klauzula inflacyjna - jak inflacja rośnie to podwyższają czynsz. Jak inflacja spada to...... wysoki czynsz zostaje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • iks 2024-02-26 07:34:27 88.156.*.*
  W SM Jaroty po rozliczeniu ogrzewania dopłaty też są duże, może nie aż tak - ale są.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Powstaniec Olsztyńsk 2024-02-26 04:27:48 88.156.*.*
  Powiem tak . To jest świadome zwiększanie mocy cieplnej w budynku. Po drugie jak wiemy Gmina jest biedna i dlatego za pobraną moc trzeba zapłacić . I kto płaci Wspólnota mieszkaniowa. Zaręczam na 1000% ze nigdy się nie dowiecie ani od Gminy ani od Z.B.K.2 ile Gmina zalega. Po trzecie Mieszkania Gminne nie płacą na fundusz remontowy.Za centralne ogrzewanie też płacą właściciele nieruchomości . Cały kredyt z odsetkami przypadnie na właścicieli nieruchomości. A ten cały audyt Energetyczny to pic na wodę to tylko po to by zmusić ludzi do kredytu. A moc cieplna i tak będzie taka sama jak przed i po dociepleniu i koszty się nie zmienią. Pisanie bzdur o premii termomodernizacyjnej . Dlaczego nie macie do wglądu licznika M.P.E.C. na początek i na koniec roku. Zawsze pozna licznik zmienić ponieważ za mało wskazał. Ja bym się na waszym miejscu przyjrzał tym uchwałą na audyt Energetyczny i uchwałę na kredyt. Na 1000% podpisała się Gmina która nie płaci na fundusz remontowy. Ale Pan Minister Borys Butka obiecał zainteresować się Bankiem B.P. i Prawdo podobnie odwoła Dyrektorów. I sprawdzone będą uchwały wspólnot mieszkaniowych czy są rzetelne. Jak słucham tych wypowiedzi Pana Pykało czy wypowiedzi Pani Danuty Przybyłek. to tak jak by ludzie byli kretynami. Tak Jak Pan Grzymowicz i Prezesi Z.B.K. i Gminy mają ludzi za Kretynów. Płód w łonie matki się śmieje co oni za bzdury mówią. Dlatego na liczniki z M.P.E.C trzeba zakładać dwie plomby jedna M.P.E.C druga wspólnoty mieszkaniowej. Tylko plomby nie może zakładać zarząd wspólnoty mieszkaniowej . (Nie wiarygodni ). I wtedy zaręczam opłaty za centralne ogrzewanie będą o dużo mniejsze. A tak na marginesie przy głosowaniu nie głosujemy na chłopstwo nie ważne jakiej Partii . I trzeba zrezygnować z Administrowania przez Z.B.K i. Te Z.B.K i nie służą dla wspólnot mieszkaniowych wręcz przeciwnie utrudniają . Remonty i firmy budowlane wybiera bez przetargu Administrator . Właściciele nieruchomości nie mają nic do powiedzenia a zarządy wspólnot podpisują z jakiego powodu zgodę ??? Nie boję się odpowiedzialności powiedzenia ze to te same zaprzyjażnione firmy. Dla tego trzeba rezygnować z Administrowania przez Z.B.K i które nie służą dla Wspólnot Mieszkaniowych .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
 • Kocham syjon 2024-02-26 02:08:03 194.114.*.*
  Prosta sprawa. Syjoniści zrobili „pandemię” zamknęli biznesy, później dawali kasę na ratunek, zadłużyli każdy kraj na „cudowne” szczepionki. Tak o to w Polsce po pandemii dodrukowano prawie 300 miliardów pustych pieniędzy. Wiadomo że odbije się to na cenach energii oraz inflacji. Następna inflacja i wzrost cen będzie za pomoc wschodnim sąsiadom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 1
 • Jsjsj 2024-02-25 23:04:15 79.191.*.*
  Za rok będzie 1000+ , 15 emerytura , 30 na godzinę to opłaty będą za ga 10 tys hahaha macie swoje podwyżki itd
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • Badacz życia kornikó 2024-02-25 22:01:38 95.160.*.*
  Pani redaktor, czy dowiedziała się Pani ile kosztuje sezon ogrzewania tego 40-to metrowego mieszkania? Ci państwo mają 4.500 zł _dopłaty_. Zapewne płacą jeszcze kilkaset złotych miesięcznie zaliczki. Jak to jest możliwe, że ogrzewanie komunalne 40 m2 mieszkania kosztuje ponad 5 tysięcy złotych? Ogrzewanie 120 m2 domu kosztuje OK 6-8 tysięcy...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Badacz życia kornikó 2024-02-25 22:01:26 95.160.*.*
  Pani redaktor, czy dowiedziała się Pani ile kosztuje sezon ogrzewania tego 40-to metrowego mieszkania? Ci państwo mają 4.500 zł _dopłaty_. Zapewne płacą jeszcze kilkaset złotych miesięcznie zaliczki. Jak to jest możliwe, że ogrzewanie komunalne 40 m2 mieszkania kosztuje ponad 5 tysięcy złotych? Ogrzewanie 120 m2 domu kosztuje OK 6-8 tysięcy...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • ha ha 2024-02-25 19:48:57 88.156.*.*
  A myśleliśta że te 500 plusy to z nieba się wzięły?:) Teraz trza będzie płacić po 100 zł za metr zimnej wody. Tak sięmkońćzy głosowanie 8 lat na populistów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 5
 • Racjonalny 2024-02-25 19:45:27 88.156.*.*
  Tyle razy opłacali coraz więcej, to im dokładali...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Nawziwko 2024-02-25 19:35:22 88.156.*.*
  Przybyłek - nazwisko wszystko wyjaśnia. Przybyłem/łam tu żeby was .......ć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1

www.autoczescionline24.pl