Okoliczne gminy tworzą infrastrukturę dla rowerzystów

Okoliczne gminy tworzą infrastrukturę dla rowerzystów
Władze podolsztyńskich gmin planują stworzyć nowe ścieżki rowerowe
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W naszym mieście od lat powstają nowe ścieżki rowerowe. Nic w tym dziwnego, bowiem jednoślad to coraz popularniejszy środek transportu. Zauważyły to też władze podolsztyńskich gmin.

18 grudnia Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity podpisał umowę z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem na „kompleksowy projekt zwiększający ekomobilność na terenie Gminy Dywity – II etap”.

– Umowa opiewa na kwotę blisko 4 mln zł, z czego prawie 2,5 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej. Projekt, którego realizacja jest przewidziana w latach 2020-22 jest podzielony na 5 zadań – wyjaśnił w rozmowie z nami Jacek Niedzwiecki z Referatu Innowacji i Informacji Urzędu Gminy w Dywitach.

Jakie to zadania? Chodzi o ciągi pieszo-rowerowe: z kolonii do miejscowości Gady (1200 m), od miejscowości Słupy przez Osiedle Leśne, do kapliczki przy ul. Domagały (ok. 1100 m), z Różnowa w kierunku krzyżówek barczewskich (ok. 300 metrów). Oprócz tego władze gminy planują rozbudować energooszczędne oświetlenie uliczne wzłuż isniejącej drogi pieszo-rowerowej w Różnowie a także przebudować drogę powiatową we wsi Nowe Włóki.

To będzie kolejny projekt zwiększający ekomobliność na terenie Dywit.

– Gmina właśnie kończy budowę 4-kilometrowej, oświetlonej ścieżki pieszo-rowerowej z Dywit do Różnowa, a na początku stycznia podpisze umowę z wykonawcą rozbudowy drogi gminnej od skrzyżowania z drogą powiatową na Wadąg przez Zalbki do granicy Olsztyna na ul. Wiosennej wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego. Koszt tej ostatniej inwestycji to niemal 5 mln zł – dodał Jacek Niedzwiecki.

Lecz nie tylko Dywity zauważyły potrzebę rozbudowy ścieżek rowerowych lub pieszo-rowerowych. Podobnie myśli gmina Stawiguda.

– W ramach programu „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie gminy Stawiguda” ma zostać zrealizowanych 11 zadań, których wartość wynosi ponad 7,7 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 6,5 mln zł. W ramach projektu zostanie wybudowanych łącznie 7,22 km dróg dla rowerów – poinformowała nas Magdalena Matracka, zastępca wójta gminy Stawiguda.

Jeżeli chodzi o ciągi pieszo-rowerowe, to powstaną one w Bartągu, na odcinku Bartąg-Bartążek, Bartąg-Ruś, Wymój-Stawiguda a także na ul. Olsztyńskiej w Stawigudzie (w ramach turystycznego szlaku pieszo-rowerowego).

Oprócz tego w gminie Stawiguda mają także powstać n.in. aromapark w Bartążku, park historyczny wraz ze ścieżką dydaktyczną w Majdach czy utworzenie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego w Stawigudzie.

– Celem inwestycji jest stworzenie miejsca ochrony różnorodności biologicznej, jak również poprawa atrakcyjności turystycznej oraz stworzenie użytkownikom traktu pieszego wraz z elementami edukacji ekologicznej oraz małą infrastrukturą dla ochrony różnorodności biologicznej na tym obszarze (budki lęgowe, budki dla owadów) – dodała Magdalena Matracka.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Brawo Dywity z Barczewa 2019-12-24 15:56:12 188.147.*.*
  Świetna wiadomość , będzie można z Olsztyna przez Dywity, Różnowo , Słupy Kiezliny przejechać rowerem po samych ściezkach rowerowych. Nasze Olsztynsko Dywickie Green Velo:). Brawo za inicjatywę dla Dywit!
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Kalafior 2019-12-23 16:14:45 81.190.*.*
  7.7 miliona za 7.2 km drogi rowerowej. Ponad milion za 1 kilometr . Mają rozmach.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • Łynnnna 2019-12-23 14:15:48 213.73.*.*
  Połaczcie sie z Łynostradą! Akurat przez wasze gminy przechodzi. Mieszkańcy będa mogli za darmo przyjechać do Olsztyna
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść