Okolice Starego Miasta zmienią się nie do poznania. Kierowcy nie będą zadowoleni. Chodzi o tramwaje

Okolice Starego Miasta zmienią się nie do poznania. Kierowcy nie będą zadowoleni. Chodzi o tramwaje
17 lipca to ostateczny termin na składanie ofert dotyczących rozbudowy linii tramwajowej
Fot. MPK Olsztyn

W czerwcu radny Paweł Klonowski napisał interpelację dotyczącą zagospodarowania przestrzeni wokół Wysokiej Bramy w związku z rozbudową linii tramwajowej. Prezydent Piotr Grzymowicz odpowiedział, że czekają nas duże zmiany.

17 lipca to ostateczny termin na składanie ofert dotyczących rozbudowy linii tramwajowej. Ratusz termin ten kilkukrotnie przekładał, ponieważ od potencjalnych wykonawców wpłynęło bardzo dużo zapytań związanych z przetargiem, co zaskoczyło urzędników.

– Spodziewaliśmy się, że potencjalni wykonawcy będą mieli wątpliwości, będą prosili o doprecyzowanie pewnych kwestii, ale liczba pytań, które wpłynęły bardzo nas zaskoczyła. Było ich około 1100 – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Wiele z nich zostaje zadanych, gdyż pytający nie dość wnikliwie czytają dokumentację. Przykładami mogą być pytania dotyczące pozwoleń, uzgodnień i warunków budowy. Pojawiły się także prośby o uzupełnienie specyfikacji. Jednak występują także zagadnienia, które wymagają dłuższego czasu na udzielenie odpowiedzi.

– To np. prośby o dopuszczenie zmiany sposobu realizacji niektórych elementów inwestycji. Zanim wyrazimy na nie zgodę lub odmówimy, musimy wszystko dokładnie przeanalizować. Są też wnioski o zmiany niektórych terminów. Uwzględniliśmy już część takich sugestii i zmieniliśmy np. zapisy w umowie, które określały, że jeśli różnica pomiędzy założeniami harmonogramu a realizacją wyniesie więcej niż 28 dni – mamy prawo zerwać umowę. Teraz wydłużyliśmy ten czas do 60 dni – wyjaśniła Marta Bartoszewicz.

Rzeczniczka ratusza dodała, że na przesunięcie terminu składania ofert wpływ miało także porozumienie z wykonawcą Centaurusa.

– Dzięki temu jeden wykonawca będzie odpowiadał za przebudowanie pasa drogowego wzdłuż al. Piłsudskiego i przebudowa ulicy zostanie wykonana łącznie z tzw. aleją Zdobywców Kosmosu. Koszty budowy alei pokryje inwestor Centaurusa – powiedziała Bartoszewicz.

Radny Paweł Klonowski zainteresował się tematem przebudowy okolic Wysokiej Bramy, która jest związana z rozbudową linii tramwajowej.

W celu ustalenia, jak będzie wyglądała okolica Wysokiej Bramy, zwrócił się z interpelacją do prezydenta.

– Wnoszę o udzielenie informacji co do zakresu planowanych prac w obrębie ulicy 11 Listopada, Wysokiej Bramy oraz placu Jedności Słowiańskiej pod względem obsługi podróżnych, lecz również atrakcyjności tej przestrzeni dla mieszkańców i turystów – wspomniał radny Klonowski.

I dodał: – Poddaję również pod rozwagę długoletni pomysł środowisk pozarządowych, zmierzający do udostępnienia obydwu ulic wyłącznie dla potrzeb komunikacji publicznej oraz ruchu pieszo-rowerowego, co pozwoliłoby na utworzenie nowego pasażu miejskiego uatrakcyjniającego centrum Olsztyna i poszerzającego granice szeroko pojmowanego Starego Miasta.

Prezydent odpowiedział na początku lipca. Napisał, że pętla tramwajowa zostanie przeniesiona na pl. Jedności Słowiańskiej. Na wysokości obecnego przystanku autobusowego pod Wysoką Bramą powstaną dwa tory i dwa perony, przy czym jeden ma być obustronny (ma również obsługiwać pasażerów komunikacji autobusowej). Powstanie także biletomat stacjonarny. To jednak nie koniec zmian.

– Ul. 11 Listopada wg założeń, na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do pl. Jedności Słowiańskiej będzie dostępna tylko dla służb miejskich, komunikacji miejskiej, taksówek, rowerów oraz dla zaopatrzenia – wyjaśnił Piotr Grzymowicz.

I dodał: – Samochody indywidualne skierowane zostaną na ul. Wyzwolenia, zaś ul. Curie-Skłodowskiej będzie stanowić ciąg pieszo-jezdny.

Jezdnia na pl. Jedności Słowiańskiej ma zostać zwężona. Będą się na niej zatrzymywać autobusy.

Urzędnicy zakładają, że podpiszą umowę z wykonawcą, który zostanie wyłoniony w przetargu, jeszcze w IV kwartale tego roku.

- Wykonawca będzie miał 26 miesięcy na zrealizowanie zamówienia. A zatem budowa mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć do końca 2022 roku – dodała Marta Bartoszewicz.

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz

 • hehe 2020-07-16 11:49:15 176.97.*.*
  cieszę się że się wyprowadziłem z Olsztyna, kiedyś to była zarośnięta dziura, teraz zamieni się w zabetonowaną dziurę. oby te p#lanty z ratusza nie zabierały się za okoliczne lasy!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Jarecki 2020-07-16 07:21:28 91.246.*.*
  Tureckie,niemieckie,polskie......Tylko gdzie są zamówione przez miasto tramwaje ??? Mijają miesiące,przyjechał jeden i stoi zamiast jeździć,A gdzie pozostałe 11 sztuk ? W jasyrze tureckim ? Pinokio ratuszowy racz Nam wyjaśnić tą kwestię.I parę innych przy okazji też by się przydało.Referendum Cię nie zdmuchnelo to rządź ....A nie morda w kubeł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Zbycho 2020-07-14 17:40:13 83.5.*.*
  Nie ma jak to zniszczyć do końca porządek komunikacyjny w centrum. Tam mieszkają ludzie którzy maja małe dzieci, niedaleko powstaje nowe osiedle są przedszkola. Czy Pan miłościwie panujący wziął to pod rozwagę. Ponadto Ludzie jadący od zatorza w kierunku centrum przez ulice Nowowiejskiego mogą zrobić to szybciej. Dlaczego powstanie komunikacji zbiorowej musi być kosztem innych uczestników ruchu. Nie można zrobić jednego obok drugiego tylko jego kosztem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 17
 • popieram 2020-07-14 17:14:35 81.190.*.*
  Prowadzące do Wysokiej Bramy ulice pomiędzy Piłsudskiego i Pieniężnego już dawno, a co najmniej od kiedy zmniejszył się na nich ruch stać powinny się deptakami miejskimi. Kiedyś ludzie nie wyobrażali sobie braku jazdy samochodem po wszystkich ulicach Starego Miasta. Pomyślcie jak by teraz wyglądała starówka cała zastawiona samochodami, zamiast ogródkami piwnymi czy ławeczkami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • "Kazio" 2020-07-14 12:55:36 5.173.*.*
  A może będzie kolejka wąskotorowa np jeziorowa ( i muzyczna dedykacja -Trzy Korony "Ciuchcią w nieznana)...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • erty 2020-07-14 12:35:31 31.0.*.*
  ??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Emeryt 2020-07-14 12:26:46 176.221.*.*
  Co z tureckim tramwajem, który pierwszego dnia się wykoleił i słuch o nim zaginął? Dlaczego żaden polski producent a szczególnie dostawca poprzednich nie stanął do przetargu? Czyżby nie chciał więcej interesów z naszym miastem robić? Jak wyszedł pomiar torowisk bo wiadomo, że robił go producent ale wyników nie poznaliśmy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 8
 • Kufel 2020-07-14 12:23:29 188.147.*.*
  Pedalstwo ratuszowe znów w amoku zniszczą całkiem nasza wioske olsztyńską .Jaki zryty łeb trzeba mieć żeby celowo korkowac ulice .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 21
 • mieszkaniec 2020-07-14 12:22:52 5.173.*.*
  Mam nadzieje ze urzędnicy z panem Piotrem nie zrobią tego co zrobili na Kościuszki i skręcić będzie można wszędzie tak jak jest teraz i ze będą po dwa pasy w jednym kierunku plus skręty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 9
 • Emeryt 2020-07-14 12:17:13 176.221.*.*
  A potem rozbiorą Wysoką Bramę i zbudują tam centrum przesiadkowe na hulajnogi i e-skutery. Zapędy naszych władców przestają być śmieszne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 10
2147382000