''Odporna Polska'' to odpowiedź Patformy Obywatelskiej na Polski Ład

''Odporna Polska'' to odpowiedź Patformy Obywatelskiej na Polski Ład
W konferencja na temat programu PO udział wzięli posłowie Janusz Cichoń i Anna Wojciechowska
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

We wtorek (1 lutego) w siedzibie Platformy Obywatelskiej w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa z udziałem działaczy tamtejszej partii. Tematem przewodnim był Polski Ład. Posłowie Janusz Cichoń i Anna Wojciechowska krytycznie wypowiedzieli się o nowej reformie obecnego rządu. Jednocześnie przedstawiono konspekt powstającego programu „Odporna Polska”, który proponuje wiele krótkofalowych jak i długofalowych zmian, które według PO miałaby poprawić stan w Polsce podczas pandemii Covid-19 i nie tylko.

Na początku spotkania poseł Janusz Cichoń opisał założenia Polskiego Ładu w ujęciu podatkowym, ponieważ jak sam stwierdził – miała to być rewolucja podatkowa. Nawiązał do obecnego stanu po wprowadzeniu Polskiego Ładu, czyli licznych komplikacji powstałych przez nie do końca jasne przepisy i ustalenia. Przytoczono jedno z głównych założeń tej reformy, czyli kwestie związane z podatkiem progresywnym, którego wysokość zależałaby od zarobków. Miało to być sprawiedliwe i uczciwe rozwiązanie.

Nowy Ład tak naprawdę problemów sprawiedliwości nie rozwiązuje, a życie podatników niesamowicie komplikuje skwitował Cichoń.

Według posła straty odczują emeryci, którzy wcześniej korzystając z przysługujących im ulg na zakup medykamentów, obecnie nie mogą skorzystać z tych odliczeń. Klasa średnia również miała być stratna. Skomentował kolejne działania partii rządzącej, czyli zaproponowaną później ulgę dla klasy średniej. Według niego ta ulga jest tylko i wyłącznie dla osób pracujących, a samo obliczenie kwoty wymagało użycia dwóch skomplikowanych wzorów.

Dzisiaj nikt nie wie, jaki podatek ma zapłacić. Bałagan jest niewyobrażalny. PIS próbuje to naprawiać, bo okazało się już w styczniu, że ludzie dostają mniej pieniędzy, mniejsze wypłaty, ci nawet o najniższych dochodach – dodał poseł.

Wbrew zapewnieniom rządu o tym, że obywatele zaczną więcej zarabiać oraz odczuwać inne korzyści płynące z Polskiego Ładu, okazało się, że w przypadku części Polaków pensje zamiast wzrosnąć to zmalały. Janusz Cichoń ocenił próbę naprawy tejże kwestii w formie zmian w regułach zaliczkowania przyznając, że na obecną chwilę jest to jedyny punkt, który może poprawić sytuację. Streścił nowe zmiany, które polegają na wyliczaniu dwóch osobnych zaliczek.

Pierwszą na podstawie nowych zapisów z 2022 roku, natomiast drugą na starych, które były używane w grudniu ubiegłego roku. To płatnik miałby zdecydować, którą opcję wybrać. Jednak okazuje się, że często już wcześniej przechodzono na nowe zasady, które są obecnie. Co w przypadku niektórych zawodów nic nie zmienia.

Mamy gigantyczny kłopot, jeśli chodzi o służby mundurowe. Mamy kłopot także, jeśli chodzi także o ciężko pracujących np. górników. Są grupy, które tracą na tych rozwiązaniach, które wprowadzono - powiedział poseł Cichoń.

Poruszono kwestie ograniczonych ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jest to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ reforma wpływa nie tylko na prawo podatkowe, a dodatkowo na inne dziedziny. W Polsce coraz częściej można zaobserwować zawieszanie działalności gospodarczej, ponieważ przedsiębiorstwom coraz trudniej odnaleźć się w nowych realiach.

Cichoń przytoczył opinie głoszone wśród przedstawicieli biur rachunkowych, doradców finansowych, księgowych czy administracji podatkowych. Księgowi nie mają stuprocentowej pewności co do poprawnego stosowania nowych zasad, sami często nie wiedząc co mają robić i na jakie pytania odpowiadać.

Następnie głos zabrała posłanka Anna Wojciechowska, która w dużym skrócie opisała założenia przygotowywanego obecnie programu Platformy Obywatelskiej. Głównym odbiorcą mają być obywatele, którzy według niej nie czują się pewni jutra. Opowiedziała o organizowanych kongresach, podczas których omawiane są tematy dotyczące bezpieczeństwa obywateli i mieszkańców w dobie pandemii. Dodatkowo podkreśliła problem energetyczny, czyli drastyczny wzrost cen prądu.

Posłanka zwróciła uwagę na wysoką inflację czy nieodpowiedzialną wycinkę lasów i zapomniane działania ekologiczne. Plan „Odporna Polska” skupia się na wielu dziedzinach, a głównym założeniem jest przeciwdziałanie zagrożeniu pandemicznemu.

W tej chwili polityka łączy się z epidemią. Liczą się tylko słupki sondażowe poparcia partii rządzącej. Osoby, które się nie zaszczepiły, przechodzą to bardzo ciężko i to te osoby w tej chwili zajmują większość oddziałów w szpitalach, bo powstały oddziały covidowe powiedziała posłanka.

Dodała, że jednym z założeń jest wprowadzenie szpitali „wolnych od koronawirusa”, co znaczy, że te placówki miałyby skupiać się wyłącznie na leczeniu pacjentów z innymi chorobami.

Wojciechowska dodała, że program „Odporna Polska” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi związanym z transformacją energetyczną. PO chce postawić na odnawialne źródła energii – elektrownie wiatrowe czy wodne oraz biogazownie. Dzięki temu kryzys energetyczny miałby być mniej odczuwalny.

PO zamierza także m.in. złożyć projekt ustawy, który miałby zapewnić drugą waloryzację emerytury w tym roku, jeżeli inflacja przekroczyłaby 10 proc.

Anna Wojciechowska zaznaczyła, że PO planuje uprościć system podatkowy i ustabilizować walutę.

– Żeby nie powtórzyła się sytuacja, jak w przypadku kredytów we frankach, gdzie do dzisiaj bardzo dużo ludzi ma olbrzymi problem, bo zmieniają się kursy. Niektórzy teraz nie wiedzą, co zrobić z mieszkaniem, gdyż nie spłacą go do końca życia – przyznała działaczka PO.

Monika Palijewska

2147382000
Galeria

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2022-02-01 20:56:44 94.254.*.*
  Moje skromne zdanie o PO Państwo znacie. Podsumowanie Rządy PO to rządy wielkich afer: afera hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, afera podsłuchowa, czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej. Platforma Obywatelska zabrała też Polakom 150 mld oszczędności zgromadzonych w OFE aby spłacić część zadłużenia ZUS. Donald Tusk stwierdził wtedy, że pieniądze wpłacane na konta OFE nie należą do obywateli. Można powiedzieć: przyganiał kocioł garnkowi. Wynika z tego, że trzeba w najbliższych wyborach wybrać posłów, którzy nie są ,,umoczeni".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 4
 • doc 2022-02-01 19:17:10 83.23.*.*
  Martwią się o lasy a jak rządzili to chcieli je sprzedać .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • don 2022-02-01 18:13:23 95.160.*.*
  My nie mamy amnezji pamiętamy rządy platformy,nigdy więcej platforma u władzy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 9
 • SYMETRYSTA 2022-02-01 17:50:29 93.105.*.*
  Niestety ale państwo nie jesteście wiarygodni. Te przedstawiane "tezy" i rzekome "rozwiązania" to tzw. gładka gadka dla pelikanów, lemingów i zatwardziałego elektoratu. Ktoś uważnie i krytycznie patrzący na realne osiągnięcia nie da się na to nabrać. Na koniec dodam, że nie jestem fanem żadnej partii, ale obserwuję (a raczej obserwowałem) w pierwszej kadencji sprawność PIS, dotrzymanie obietnic, a z rządów PO i SLD pamiętam tylko niespełnione obietnice wyborcze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 3
 • Janusz Pisiewicz 2022-02-01 17:23:27 95.160.*.*
  Jestem krytyczny wobec Polskiego Ładu. Brak w nim zakazu rozwodów oraz list obecności w kościele, oczywiście w niedzielę. 👌
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 15
 • Na pohybel ortodoksom wszelkiej maści !! 2022-02-01 17:20:56 5.184.*.*
  Donald Tusk dostanie mój głos w najbliższych wyborach i zrobię wszystko by takich kobiet jak ja było więcej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 14
 • Obserwator 2022-02-01 16:57:31 93.105.*.*
  Pani Wojciechowska w wielkim skrócie przedstawiła to co Donald z pomiętej kartki jako „Program PO” zaprezentował na ostatnim spotkaniu. Mieli 6 lat, Budkę, Trzaskowskiego, powrot Słońca Peru i nadal totalne NIC do zaproponowania. Jedynie szczucie, kłamstwa i dzielenie Polaków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
 • Wilcze oczy Donalda 2022-02-01 16:49:10 5.184.*.*
  "Anna Wojciechowska zaznaczyła, że PO planuje (...)" i tyle w temacie. Jak zawsze zero konkretów i jakieś głupoty o elektrowniach wiatrowych i wodnych. Druga kadencja w opozycji i wciąż brak jakiegokolwiek scenariusza poza punktowaniem wpadek PiSu. Dla lemingów to wystarczy i na kolejną kadencję pewnie też. Oto cała tajemnica, grunt żeby dieta wpływała.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Oszukista 2022-02-01 16:45:04 88.156.*.*
  Ależ oni są potwornie słabi. PiS, po - jedni zło
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
2147382000