Odnowiona wieża ciśnień w Olsztynku w końcu otwarta! Co powstało w jej wnętrzu?

Odnowiona wieża ciśnień w Olsztynku w końcu otwarta! Co powstało w jej wnętrzu?
24 lipca oficjalnie otwarto odnowioną wieżę ciśnień w Olsztynku
Fot. LUXIONA Poland

Po ponad roku, jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Olsztynka, będzie ponownie otwarta. Zabytkowa wieża ciśnień została odnowiona i dziś (24 lipca) oddana do użytku. Budowla nie będzie już jednak spełniać swojej pierwotnej funkcji. Miasto miało na nią nieco inny pomysł. Jaki?

Wieża ciśnień w Olsztynku powstała w 1906 roku i służyła mieszkańcom podczas II wojny światowej. Ostatecznie jednak wyłączono ją z użytku w 1995 roku. Choć do 2004 roku nadal wchodziła w skład sieci wodociągowej miasta, już 4 lata wcześniej wpisano ją na listę zabytków.

Wysoka na 34 metry wieża, przez swój ośmioboczny kształt, stała się jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych miasta. Rok temu w marcu zapadła decyzja o jej gruntownym remoncie. W piątek (24 lipca) odbyło się oficjalne otwarcie odrestaurowanego budynku.

Zewnętrze oraz wnętrze wieży ciśnień w Olsztynku/ źródło: luxiona.pl

Na renowację przeznaczono 5 mln 100 tys. zł. Dofinansowanie z programu miast Cittaslow poryło 60 proc. kosztów, natomiast resztę musiało zapłacić miasto.

Nowa wieża ciśnień nie pozostała jedynie „zabytkiem”. Władze Olsztynka postanowiły tchnąć w nią nieco więcej życia. Czym teraz będzie wieża?

- W środku wieży znajduje się sala konferencyjna wraz z całym zapleczem sanitarnym. Będą tam odbywać się spotkania Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, inne konferencje i wydarzenia kulturalne. Być może stanie również jakaś wystawa o Olsztynku? - powiedziała nam Beata Pieniak, z Referatu Inwestycji i Ochrony Środowiska w Olsztynku.

Oprócz biznesowo-kulturalnego przeznaczenia wieży, zyska ona również charakter rozrywkowy.

- W wieży powstała ścianka wspinaczkowa. Oprócz tego wybudowaliśmy również windę, która zabierze turystów do punktu widokowego, z którego będą mogli podziwiać Olsztynek – dodała Pieniak.

Atrakcje, jak i wstęp do samej wieży jest darmowy. Zabytkowa wieża ciśnień w Olsztynku przy ul. Górnej będzie udostępniona dla zwiedzających od poniedziałku 27 lipca 2020 roku w godzinach: 11.00-18.00. W czwartek 30 lipca zostanie przedstawiony harmonogram otwarcia na sierpień br.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz