Obostrzenia rządu. Sprawdź, gdzie nie powinieneś wychodzić

Obostrzenia rządu. Sprawdź, gdzie nie powinieneś wychodzić
Zgodnie z nowymi obostrzeniami rządu, musimy ograniczyć wyjścia w miejsca publiczne, takie jak parki czy skwery miejskie
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim opowiedzieli o nowych ograniczeniach m.in. w zakresie przemieszczania się czy robienia zakupów związanych z epidemią koronawirusa. Jakich miejsc powinni unikać olsztynianie?

O obostrzeniach pisaliśmy w artykule pt. „PILNE! Nowe obostrzenia rządu: m.in. zamknięte parki i sklepowe godziny dla seniorów!”.

Na wtorkowej konferencji prasowej padło także pytanie dotyczące spacerów czy joggingu. Oficjalnie nie ma zakazu, jednak minister Szumowski zaapelował, żeby wszystko robić z głową.

– To nie jest tak, że my mamy prawo biegania, prawo uprawiania sportów. Traktujmy to uprawnienie jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. To nie o to chodzi, żebyśmy utrzymali formę i biegali kilka kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wyjść, przewietrzyć się, krótko i do domu. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i do poprawiania kondycji. Bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. Potraktujmy to tak, że jeżeli musimy już bezwzględnie wyjść, to wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu – wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Jednak obostrzenia dotyczyły także pobytu w kilku miejscach, gdzie Polacy, mimo rozprzestrzeniającej się epidemii, lubili przebywać. Jakich miejsc dotyczy zakaz?

– Trzymamy się wytycznych, które przedstawił rząd. Jest zakaz wstępu do parków, skwerów, placów i na plaże – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Zatem powinniśmy zrezygnować ze spacerów po parkach Kusocińskiego, Centralnym czy Podzamcze, omijać szerokim łukiem place, chyba że musimy tamtędy przejść w drodze do pracy czy też wstrzymać się z odwiedzeniem licznych olsztyńskich i podolsztyńskich plaż.

Co zatem z lasem? Tu przepisy nie są jednoznaczne. Jednakże zdrowy rozsądek i ostatnie doświadczenia, które pokazują, że Polacy chętnie wybierają się w leśne ostępy, podpowiadają, że należy zachować w tych wycieczkach umiar.

Zapytaliśmy także o to, czy można korzystać z Łynostrady. Jednakże i w tym przypadku nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Zatem i w tym przypadku nie powinniśmy nastawiać się na rekreacje, a jedynie na ewentualny dojazd do/z pracy.

Pamiętajmy, że za niestosowanie się do obostrzeń grożą mandaty karne.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • mm2 2020-04-02 09:37:59 83.5.*.*
    skoro możemy iść na wybory to możemy i pobiegać czy wyjść i pochodzić np. po lesie. zresztą zgodnie z konstytucją nie mogą nam zabronić swobody przemieszczania się
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 6