O pomocy przedsiębiorcom. Operacja udana, ale pacjent… nie przeżył

O pomocy przedsiębiorcom. Operacja udana, ale pacjent… nie przeżył
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock Inc.

Na adres poczty redakcyjnej otrzymaliśmy list rozeźlonego przedsiębiorcy. Przedstawia on wszelkie formalności, które trzeba spełnić, by otrzymać pomoc państwa dla małych firm, z powodu szalejącej epidemii korona wirusa i związanego z tym zmniejszeniem obrotów. Rzecz dotyczy tylko… odroczenia (potencjalnego) płatności składek ZUS.

Tych formalności jest tak dużo, że aby je spełnić to chyba trzeba zatrudnić dodatkową osobę. Najlepiej wykwalifikowanego księgowego. A i tak może dojść do tego, że nawet jeśli przedsiębiorca w trudzie i znoju wypełni kolejne arkusze wniosku to może po prostu rządowej pomocy nie doczekać. Tyle, że to byłoby już po wyborach prezydenckich. Oto list:

Ktoś jest ciekawy jak wygląda wniosek o odroczenie ZUS i czego oczekuje od nas rząd?
Proszę bardzo, 4 kartki do wypełnienia, a w nich to co musimy podać:

- Dane wnioskodawcy, NIP, regon, KRS, Pesel
- Rodzaj i seria dokumentu potwierdzającego tożsamość
- Dane adresowe, telefon, e-mail
- Zaznaczenie o co wnioskujesz,
-  Odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek - jakbyś miał wątpliwość

-  bogate uzasadnienie - wskaż w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuacje finansową Twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Urząd zostawił pokaźne pół strony także żebyś czasem jednym zdaniem nie próbował opisać

- oświadczenie, że dane są prawdziwe i tu uwaga ujawnienie okoliczności wskazujących na wprowadzenie w błąd ZUS będzie skutkowało wiadomo czym. Żebyś mi nie próbował ZUS -u oszukać i w tej sytuacji nie wymusił odroczenia jak wcale tego nie potrzebujesz. Przemyśl to dobrze

- Następnie musimy tylko zaznaczyć formę opodatkowania w każdym z roku 2017, 2018 i 2019 - hmm nie wiem po co to komu... dlaczego np nie 2012?

- w kolejności przechodzimy na drugą stronę i z cierpliwością i wnikliwością wypełniamy takie proste i podstawowe dane jak:
- przychód w 2017, 2018 i 2019 roku
- koszty w 2017, 2018 i 2019 roku
- zaliczka na podatek dochodowy w 2017, 2018 i 2019 roku
- nakłady na środki trwałe w 2017, 2018 i 2019 roku
- dochód w 2017, 2018 i 2019 roku
- majątek firmowy w 2017, 2018 i 2019 roku
- zobowiązania firmowe w 2017, 2018 i 2019 roku
- zobowiązania firmowe krótkoterminowe w 2017, 2018, 2019 roku
- zobowiązania prywatne w 2017, 2018 i 2019 roku

- gdy już jesteśmy zmęczeni szukaniem tych wszystkich danych, po około 50 segregatorach z dokumentami, albo nasze księgowe to wyciągną to dalej mamy tak:
- wskazanie uzależnienia od odbiorców (o co tu chodzi to już ochotna do pomocy władza nie informuje).

- na końcu jest ocena płynności i tu możesz podać np że 80% nabywców nie realizuje płatności w terminie albo inne jakieś tam.

Uffff... nie, to jeszcze nie koniec! Ok zostaje tylko ostatnia strona, czyli wskazanie wsparcia jakie otrzymujesz i tu:
- czy jesteś w strukturze kapitałowej
- czy grupa kapitałowa jest jednym z kluczowych odbiorców
- czy otrzymałeś dotacje lub jakieś granty

Oczywiście wskazanie lat 2017 i 2018 - hmm dlaczego pominięto 2019 ?

Ok. Masz gotowe prosty wniosek możesz wysłać. Czeka jeszcze ocena specjalnie powołanej KOMISJI- i może raczą Ci odroczyć - zaznaczam - odroczyć nie myl z umorzeniem - składki ZUS na 3 miesiące.
Komisja będzie się składać z kilku osób a Twój wniosek zostanie zdezynfekowany... żartuje. Oczywiście z tą dezynfekcją, bo reszta to prawda!

Nie martw się, jak Ci nie odroczą to poinformują specjalnym pismem. Zapłacisz co miałeś mieć odroczone plus oczywiście należne odsetki za zwłokę. No przecież ok, nie krytykuj ich za to, urzędy, politycy, rząd to tylko LUDZIE i robią co mogą, by wykazać… potrzebę własnego istnienia.

Wniosek można ściągnąć ze strony ZUS - https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ulgi-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-koronawirusem/2545842

 Mnie dziś przypadkiem wpadł w ręce, ale tak mnie to poruszyło, że postanowiłem się z wami podzielić swoimi wrażeniami. Uznałem, że warto was rozbawić. Taka odskocznia między walką o swoje biznesy a korona wirusem.

Trzymajcie się zatem polscy przedsiębiorcy. Jestem z Wami. Wasz premier. A może i prezydent.

Przedsiębiorca (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Od redakcji: na temat samego wniosku (chyba z racji na ogólną krytykę) już się wypowiedzieli czynownicy ZUS. W oświadczeniu ZUS na początek dostało się Unii Europejskiej, która rzekomo „nie pozwala”. Ale prezes ZUS obiecał poprawę. Jak tylko Bruksela pozwoli. Oto fragment oświadczenia:

"Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do 1 strony"

- informuje prezes.

Oby nie było wedle starej dobrej zasady: „czekaj tatka, latka…”

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Kasia 2020-03-22 21:29:25 83.5.*.*
  No i prawidłowo. Janusze polskiego smolbiznesu już pewnie kombinują jak wyrwać darmową kasiorę więc trzeba udokumentować prawo do pomocy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • Ok7 2020-03-22 10:45:28 37.47.*.*
  Odroczenie wyroku. Lepiej zamknąć biznes. Zarejestrować się jako bezrobotny. Zdecydowanie prościej .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Issru 2020-03-22 07:20:13 5.173.*.*
  ..a niby taka cyfryzacja , i niby taki przeplyw informacji miedzy urzedami...po cholere zus pyta o sprawy skarbowe? Niech sie o to zwroci do US jak go interesuje... Żenada to malo powiedziane..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • gonia 2020-03-21 18:10:46 178.235.*.*
  władza zwleka i gra na czas obiecali trzynastki dla swoich wyborców, no i jeszcze 500plus dlatego nie chce pomóc przedsiębiorcom.Ale gdy oni upadną nikt nie wpłaci zusów, a pracownicy z tych małych firemek zasilą szeregi bezrobotnych, którym trzeba będzie dać zasiłki. Ludzie bez pieniędzy bez perspektyw będą sfrustrowani i nie będą mieli nic do stracenia, wyjdą na ulice
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • taka prawda 2020-03-21 16:31:05 95.160.*.*
  Skur*iały ZUS który zachowuje się jak mafia. Jak to wogóle możliwe, że załóżmy prowadząc działalność jednosobową i nie mając w danym miesiącu dochodu trzeba płacić 1400zł składek ZUS??! Przecież to zwykły haracz i nic więcej. Kiedyś mafia przychodziła po haracz, a teraz jawnie przychodzi ZUS. Dno tfuuu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • realista 2020-03-21 15:07:31 89.228.*.*
  Nie ma co zbyt dużo gadać, zmierzamy w kierunku kapitalizmu rodem z Chin, gdzie to władza musi przedsiębiorcy na wszystko zezwolić, żeby ten przedsiębiorca przypadkiem nie wpadł na głupią myśl, że może sobie bez niej całkiem dobrze poradzić. Bo przecież wszyscy wiedzą, że każdy przedsiębiorca to potencjalny złodziej i oszust, całymi dniami myślący tylko o tym jak tu wyciągnąć parę zł z państwowego skarbca. W końcu "prywaciarz". A czy państwo, rząd, władza ma jakieś swoje pieniądze? Czy przypadkiem nie są one nasze ? Patrząc całościowo każdy kryzys jest okazją do jeszcze większego rozwoju, a w naszym przypadku, nawet do cywilizacyjnego skoku. Gdzie motorem napędowym są przedsiębiorczy ludzie, potrafiący przewidzieć, że kryzys zawsze może się pojawić. Ale niestety głos takiego człowieka waży tyle samo, co osoby żyjącej z dnia na dzień, jak i tej która w ogóle nie hańbi się pracą, całymi dniami krzycząc ile to się należy. Także ten, poszedł w eter przekaz, że państwo każdemu pomoże, każdemu. Pytanie ile i kiedy za tę "pomoc" przyjdzie nam zapłacić. Demokracja w całej swej okazałości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • raad 2020-03-21 14:41:42 89.228.*.*
  O co się towarzyszu redaktorze plujecie? Wyraźnie jest napisane dlaczego tak to działa. Każdy chyba pamięta co się stało z gdańską stocznią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3