Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Nowy pomysł na rozładowanie korków przy Galerii Warmińskiej. Radny Adam Andrasz chce... zamienić wjazd z wyjazdem

Nowy pomysł na rozładowanie korków przy Galerii Warmińskiej. Radny Adam Andrasz chce... zamienić wjazd z wyjazdem
Nowa propozycja dla al. Sikorskiego. Tak radny chce walczyć z korkami
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Miejski radny, Adam Andrasz, przedstawił nową propozycję zmian drogowych na al. Sikorskiego, przy Galerii Warmińskiej, gdzie często doświadczyć można korków. Zdaniem nominata PiS obecny układ komunikacyjny coraz bardziej utrudnia ruch w południowej części Olsztyna, a rozwiązaniem problemu byłaby... zamiana wjazdu z wyjazdem.

reklama

Winowajcy zatorów na al. Sikorskiego

Według Andrasza, główną przyczynę utrudnień stanowi wjazd do Galerii Warmińskiej od strony al. Sikorskiego. Radny tłumaczy, że pojazdy skręcające do centrum handlowego blokują prawy pas ruchu w kierunku Jarot, co szczególnie w godzinach szczytu powoduje powstawanie dużych zatorów drogowych.

Sytuację dodatkowo komplikować ma, znajdujące się tuż przed wjazdem, torowisko tramwajowe, a także zatrzymujące się nieopodal taksówki.

- Aleja Sikorskiego korkuje się bardzo mocno, korek w kierunku Jarot często sięga ul. Dywizjonu 303 – zaznacza radny.

Zdaniem Andrasza, obecny układ drogowy utrudnia też funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Autobusy mają bowiem mieć kłopot z wjazdem na buspas oraz zmianą pasa ruchu przed skrętem w ul. Wańkowicza.

Zmiana, która poprawiłaby płynność ruchu?

Przedstawiona przez radnego symulacja zakłada przebudowę organizacji ruchu przy galerii handlowej. W praktyce miałoby więc dojść do zamiany obecnego wjazdu z wyjazdem oraz modyfikacji w układzie drogowym od strony ul. Tuwima.

Propozycja rozładowania korków (symulacja)
Fot. Adam Andrasz - Radny Olsztyna / Facebook 

Andrasz podkreśla, że takie rozwiązanie poprawiłoby płynność ruchu i odciążyć al. Sikorskiego. Pomysłodawca nie wyklucza, że w godzinach szczytu wydłużałby się za to czas wyjazdu z parkingu galerii, jednak zaznacza, że zmiana w danej lokalizacji jest konieczna. Jak argumentuje, ewentualne korki na ul. Tuwima mniej dawałyby się we znaki, niż obecne zatory w rejonie centrum handlowego.

Radny zwraca jednocześnie uwagę, że realizacja takowego przedsięwzięcia wymagałaby współpracy z właścicielami galerii i przebudowy infrastruktury ze środków publicznych.

Głośne koncepcje radnego

W ostatnich miesiącach samorządowiec regularnie prezentuje wizje zmian urbanistycznych i komunikacyjnych w Olsztynie. Andrasz publikuje wizualizacje oraz analizy, związane m.in. z rozwojem infrastruktury drogowej, komunikacji miejskiej czy zabudowy.

Wśród propozycji, które wywołały wśród mieszkańców największe poruszenie znalazł się np. plan za 3 mld zł - „Olsztyn 2040”. Projekt dotyczył m.in. przyłączenia do Olsztyna osiedla Sterowców, Tęczowego Lasu oraz Bartąga i poprowadzenia do tych terenów linii tramwajowych oraz budowy wiaduktów w kluczowych punktach miasta, które sprzyjałyby rozładowaniu korków. [Czytaj „Olsztyn 2040”: plan za 3 mld zł. Radny PiS, Adam Andrasz, chce tramwajów do Bartąga, gminy Dywity i nowych wiaduktów w mieście]

Zobacz również:

Poszerzenie granic Olsztyna dałoby zysk ok. 80 mln zł? Rozmawiamy z olsztyński radnym, Adamem Andraszem [WIDEO]

Galeria

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Misiu 2026-06-01 23:22:05 2a00:f44:424:*
    Jak patrze na rzadzacych od lat w Olsztynie to moze przekop pod łyna na starówce by pomógł rozwiazac problem, albo plac zabaw w Zakopanym. Jacy wyborcy takie rozwiazania.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Ojoj 2026-06-01 23:14:23 2a00:f44:424:*
    Wypowiedzi o polityce i innych glupotach a ile osob podalo jakies rozwiazanie problemu, nawet glupie,dla kogos.. ale rozwiazanie. Wiekszosc pisze p.. glupoty. Warunkowe w prawo gdy brak zielo ego na przejsciu. BANAŁ
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Obserwator 2026-06-01 23:08:28 2a00:f44:424:*
    Wiekszosc piszących to partyjni idioci. Wystarczy zabrac światła przy skrecie w prawo i zrobic warunkowe, od przejcia dla pieszych. Niech swieci sie zielone w prawo zawsze gdy jest czerwone dla pieszych. Jak ktos jezdzi to rozumie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Ho 2026-05-28 15:43:47 2a02:26f7:c94d:*
    "Nominat PiS" - ładny język debaty publicznej. Szczery.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
  • emill 2026-05-28 14:24:32 5.172.*.*
    A kto „mądry inaczej” zezwolił budować w centrum miasta galerie i markety – ich miejsce powinno być gdzieś wzdłuż obwodnicy miasta!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 15
  • Biznesmen z Olsztyna 2026-05-28 11:28:04 45.134.*.*
    Adam Andrasz…. Pomysłodawca budowy tramwajów w całym mieście za 3 MILIARDY… jednoczenie krzyczy że…. Miasto jest za bardzo zadłużone i…. Chce je zadłużyć bardziej. Głosowało na niego…. 300 osób…. Przez pomyłkę….. zdobył 0.33% głosów…. Ma prawie 40lat i żadnej żony ani majątku ani nie osiągnął zupełnie NIC! Jest przeciwnikiem LGBT jak Kaczyński z mężem…. Również blisko bardo żyje z ….. 19lernim pro katolickim Robertem…. Znanym z sympatii do dziadków księży i Wojowników Maryi….. nienawidzonym na UWM i niemającym przyjaciół poza innymi podobnymi… Adam Andrasz jest robolem… w Dobrym Mieście na taśmie utrzymania ruchu…. W pracy również nie lubianym…. Jego pomysły są absurdalne, żałosne, beznadziejne, denne. Sam zaprzecza sobie. Kłamie, przeinacza. Powie prawdę jak się pomyli. Widać że nigdy nie miał kobiety. Życzymy żeby znalazł jakoś choć naprawdę szkoda kobiety. Może niech zrobi comming out? A jeśli nie ma odwagi to niech nie obraża LGBT. I idzie klęczeć z Robertem na kolanach z otwartymi ustami przyjąć ciało pana od mężczyzny w damskiej sukience. Amen. Nigdy więcej na niego nie zagłosuje i proszę wszystkich aby zrobili to samo i zainteresowali się tym beznadziejnym radnym który nie robi naprawdę nic. Ogłasza chore nie do zrealizowania pomysły. Już widzę jak przebudowywuja magazyny i wjazd dla dostawców w Galerii powinien jako inżynier niby którym się chwali wiedzieć iż wjazd i wyjazd musi być pod pewnym kontem. Nie da się tego zrobić. Zresztą nie tylko z tego powodu. Wyśmiał i wypunktował go inżynieryjnie student 19letni. Może pan Adam wymieni Roberta na studenta inżynierii. Wiek mają ten sam…. Pozdrawiam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 3
  • Ktoś 2026-05-28 10:30:13 37.31.*.*
    Pan radny chyba nie ma nic lepszego do roboty..... zmiana wjazdu/wyjazdu nic nie zmieni, korki będą. Trzy proste ruchy lub jednej z tych trzech: 1. Tuwima - dwa pasy do skrętu w prawo w Sikorskiego w stronę Jarot lub 2. wyłączenie zielonego światła dla pieszych gdy jest zielone z Tuwima, 3. wyłączenie ITS bo to właśnie ten system powoduje największe korki w mieście (liczne awarie systemu pokazały, że jak ten system nie działa, korków nie ma).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • BEM 2026-05-28 10:16:40 2a00:f41:18df:*
    BEZWARUNKOWO TRZEBA połączyć Wilczyńskiego z Warszawską i to byłoby ROZŁADOWANIE korków. Jedyne co zrobić to dobry przemyślany wjazd i wyjazd do Tych centrów handlowych, z różnych stron.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 5
  • De Wulf 2026-05-28 09:28:02 178.183.*.*
    Kolejny PiSowski geniusz, krawaty wiąże i usuwa ciąże
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 5
  • Antek1987 2026-05-28 08:57:07 79.162.*.*
    Generalnie nie jestem zwolennikiem PiS ale popieranie drogi NDP czy zamiana wyjazdu na wjazd od Tuwima nie są wcale głupimi pomysłami, na pewno wartymi uwagi. Reszta radnych mało udziela się w tych tematach, Sikorskiego pęcznieje i nic z tym się nie robi, kolejne bloki powstają na Sikorskiego, a planowane jest też duże osiedle obok Agaty Meble, Pademonium komunikacyjne. Ja mam na tyle szczęście że nie muszę za wiele korzystać akurat z tej części miasta, reszcie współczuję.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
  • MT 2026-05-28 08:49:05 78.30.*.*
    To mógł zaprojektować tylko "nienachalny inteligentnie". Gdyby to zobaczył "naprawdę inżynier - drogowiec" - to chyba by ... ... .. (słowa powszechnie uważane za obraźliwe). Podobnie zrobiono na Limanowskiego - przy Żeromskiego. po godzinie 14 - horror.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • Olsztynianka 2026-05-28 08:42:01 2a01:11cf:4010:*
    Nie wiem czy to coś da jak przy jednej ulicy (z dwóch ulic dojazdowych do osiedla Jaroty - i ul. Krasickiegop) pobudowano szereg kompleksów usługowych - a droga dojazdowa tylko jedna. Można wymienić zaczynając od Bodzio Meble, Leroy Merlin, Galeria Warmińska, OBI, Media Expert, Auchan itd, a po drugiej stronie Agata Meble. A teraz dodatkowo buduje się blok mieszkalny - już jest koszmar w dojeździe do Jarot, a będzie jeszcze gorzej. Nie wiem czy zmiana wjazdu i wyjazdu do/z GW coś da. Przy takim dużym kompleksie usługowym tylko jedna ulica to jakiś żart.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
  • mmx064 2026-05-28 08:31:36 88.156.*.*
    Radny może jeszcze wpaść na pomysł ułatwienia wyjazdu z każdego parkingu. Otóż wystarzcy przełożyć kierownicę z przodu na tył samochodu i zawsze samocód wyjeżdża przodem. Ma to taki sam sens jak z Galerią Warmińską. Zatem do dzieła Panie Radny.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 0
  • Kapitan Planeta 2026-05-28 08:06:52 46.238.*.*
    Bo trzeba było tramwaj puścić pod jezdnią, były warunki na to, teraz to tylko Wilczyńskiego-Warszawska by to rozładowała.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 11
  • Stasia 2026-05-28 06:27:28 83.28.*.*
    Zamiast poszerzać wylot na Olsztynek trzeba było połączyć Wilczyńskiego z Warszawską i byłoby po problemie (jedyne co zrobić to dobry zjazd i wjazd na Bartąg) a tak to co by nie robić zawsze będzie tłok
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 3
  • Zasłyszane 2026-05-27 23:55:29 79.191.*.*
    Chodzą słuchy ze andrasz kandydatem pis na prezydenta olsztyna przy wcześniejszych wyborach
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 22
  • Lukasz 2026-05-27 22:55:12 31.0.*.*
    Pytanie kto pozwolił na taki układ wjazdu i wyjazdu jak stawiali galerię....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 19
  • Miasto problem 2026-05-27 22:53:20 46.205.*.*
    Kto o zdrowych zmysłach pozwolił na budowę galerii w takim miejscu?! Nikt za to nie rozliczył grzymowicza i na stołkach pewnie nadal w urzędach sa ci sami ludzie. A teraz trzeba rozwiązywać problemy ktore sami stworzyli. Tylko że torów i budynku nie przesuniesz!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 24
  • Przemysław OZE SROZE 2026-05-27 22:52:26 176.221.*.*
    Tylko Matka Boska może sobie z tym poradzić, zbieramy na specjalne urządzenie do łączenia z Matką Boską
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 9
  • Carlos_Ols 2026-05-27 21:35:50 2a02:2a40:45f0:*
    Ja polecam założyć jeszcze więcej kamer na światłach, szczególnie tych „red light”. Bardzo upłynniają ruch. Ludzie zatrzymują się na zielonym żeby ich przypadkiem żółte nie złapało. I jeszcze więcej tych co nagrywają rejestratorami z samochodu a potem wysyłają na policję. Myślę że chyba to najbardziej upłynnia ruch ;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2

Proponowane artykuły