Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO]

Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO]
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu
Fot. KPRM

W sobotę odbyła się konwencja programowana Prawa i Sprawiedliwości, na której premier Mateusz Morawiecki i oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili program Polskiego Ładu. Ma to być szeroko zakrojony plan społeczno-gospodarczy, który ma być odpowiedzią rządu na okres po pandemii koronawirusa.

Pierwotnie prezentacja Nowego Ładu (wcześniej deklarowana nazwa) miała odbyć się pod koniec marca, ale ze względu na wzrost zakażeń i walkę z trzecią falą pandemii koronawirusa, zdecydowano na jej przełożenie.

- Ktoś zapyta, dlaczego dziś i teraz? Otóż, wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni. Ciągle musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trwa dogaszenie pandemii i przy kolejnych ogniskach i falach, to wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - powiedział na początku konwencji Jarosław Kaczyński, który został przedstawiony przez prowadzących jako "twórca wizji" Nowego Ładu.

I dodał: - Wierzymy jednak w moc Polski i w rozsądek Polaków. I dlatego przedstawiamy Polski Ład.

Prezes PiS rozpoczął od przedstawiania planów poprawy służby zdrowia. Jak mówił, "na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało".

- Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W 2023 roku osiągną one poziom 6 proc. PKB - zapowiedział.

Wskazywał także na konieczności kształcenia większej liczby lekarzy i pielęgniarek.

- W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy - obiecywał - Stworzymy mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, której pilotaż już ruszył, sieć kardiologiczna.

Prezes PiS zapowiedział także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych.

- Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku - obliczał. - Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat.

Prezes PiS zadeklarował również likwidację umów tzw. "śmieciowych": - Naszym celem jest stworzenie jednego modelu kontraktu o pracę.

Jarosław Kaczyński wspomniał także o zwiększeniu pomocy, jakiej państwo zamierza udzielać w kwestii kupna mieszkań, obiecał także "realizację" budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 jedynie na podstawie zgłoszenia, "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy".

Szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział także o "artyście zawodowym": - Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy artystów, którzy mają teraz bardzo trudną sytuację. Chcemy by to się zmieniło, by możliwość twórczości się rozszerzyła.

Jeżeli chodzi o szkolnictwo, to partia rządzącą chciałaby wprowadzić w szkołach średnich naukę historii dwoma nurtami: historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3 godziny w ciągu tygodnia zajęć.

- Polska musi być Polską! Polska musi być krajem głęboko osadzonym w naszej tradycji, krajem dumnym, który idzie do przodu - powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa. - Warto być Polakiem. I dlatego Polski Ład i nowa ofensywa. Ofensywa dla Polski - zakończył prezes PiS.

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który na przypomniał o ponownym uruchomieniu branży gastronomicznych oraz planowanych kolejnych etapach odmrażania gospodarki.

- To wielka lekcja pokory dla całego świata. Żyjemy w świecie, który jest bardzo scyfryzowany, ale ten świat przegrał wielką bitwę z wirusem - przyznał Mateusz Morawiecki. I po chwili dodał: - Idziemy dalej!

Premier przywołał następnie pięć podstawowych filarów, które "mają decydować o naszym przeznaczeniu".

- Pierwszy filar to służba zdrowia i tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania - powiedział premier. - Filar drugi, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym programie. Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i lepsze życie dla naszych seniorów. Punkt czwarty to polityka mieszkaniowa. Ostatnim filarem wymienionym są inwestycje.

- Idziemy dalej z rewolucją podatkową - zapowiedział premier. - Wprowadzamy rozwiązanie, które postawi nas ponad wiele państw Europy Zachodniej i to kwota wolna od podatku o wysokości 30 tys. zł. To prawdziwa rewolucja dla milionów Polaków.

- Drugi krok, to wzmocnienie klasy średniej (...). Ten krok to podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. - To jest program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych.

Rząd, jak mówił premier Morawiecki, zdecydował się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka: - Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu - dodał.

Premier zapowiedział także wielki program inwestycyjny.

- Powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł w ciągu 5-7 lat - wyliczał.

Morawiecki podkreślił także, że podstawowym celem filaru dotyczącego mieszkalnictwa jest budowa jak największej liczby mieszkań.

- Wraz z budową jak największej liczby mieszkań, nowych domów, będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, żeby ceny mieszkań nie tylko rosły, żeby ten rynek do pewnego stopnia uwolnić, odbiurokratyzować, uwolnić poprzez inicjatywę - mówił szef rządu.

Wskazał, że program mieszkalnictwa ma być realizowany z udziałem samorządów, administracji państwa, spółdzielni mieszkaniowych, TBS i wolnego rynku.

- Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony - przyznał szef rządu.

Premier mówił także o potrzebie cyfryzacji. Zapowiedział m.in. wprowadzenie dostępnej sieci 5G.

- Dobrze jest czuć się Polakiem, dobrze jest czuć dumę z Polski. Dzisiaj możemy wziąć los we własne ręce. Dziś stoję tu przed państwem, żeby powiedzieć, że Polski Ład jest po to, żeby wytyczyć ten szlak na przyszłość, ale jednocześnie rozwiązywać problemy współczeności. Polska musi stworzyć płaszczyznę nowej nadziei dla dziesiątków milinów Polaków.  Polska musi być miejscem, gdzie będziemy dumni - zakończył premier.

Następnie na scenie pojawili się liderzy Zjednoczonej Prawicy - premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, którzy podpisali razem deklarację programową.

Poniżej wiele komentarzy "na żywo" związanych z Polskim Ładem:

Komentarze (42)

Dodaj swój komentarz

 • na działalności jednoosobowej 2021-05-15 15:24:52 88.156.*.*
  Nowy ład pokrótce: Rozdawać nierobom, nieudacznikom, dzieciorobom, a zabierać osobom wykształconym, kreatywnym, pracującym często po 12-14 godzin dziennie przy działalnosciach jednoosobowy. W Polsce powstał nowy ustrój "KATOLICKI SOCJALIZM".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 2
 • Jebac Pis 2021-05-15 14:33:06 92.220.*.*
  PINOKIO MORAWIECKI zapomnial dodac ze beda darmowe ksiezycowe loty od Soboty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • podolsztyński 2021-05-15 14:28:55 81.190.*.*
  Bandyci i Gangsterzy z Maffi kartoflowatego Mafioza KACZANESCU - ogłaszają "NOWY ŁAD" - Z NADZIEJĄ dla GŁUPICH ; ale jaja a podatki i inflacja ma się dobrze pisćwoki.......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • Jebac Pis 2021-05-15 14:28:20 92.220.*.*
  PiSciemnolud "gupi" to wszystko kupi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • MP 2021-05-15 14:11:30 83.24.*.*
  Teraz PO-PZPR będzie pluło jadem,czas pożegnać w Olsztynie władze rządzące nic nie robiące.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 14
 • Zdumiony 2021-05-15 13:42:44 83.20.*.*
  Słuchałem wystąpienia p. Kaczyńskiego- powiedział o budowie domu za 100 tyś. On naprawdę jest odklejony od rzeczywistości. Chyba że to ma być buda z dykty i paździerze to wtedy może da się wybudować i urządzić
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • aty 2021-05-15 13:26:31 82.139.*.*
  obyś się dorotowiaku doczekał tego dobrobytu tylko ktoś naiwny może w to uwierzyć, kupują elektorat ten kurdupel wyprowadzi nas z unii
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
 • Jasiek 2021-05-15 13:21:35 31.60.*.*
  W gębie zawsze byli mocni. W praktyce KICHA.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • Dorotowiak 2021-05-15 13:07:42 178.42.*.*
  Jacku Protasu, ależ wam PO, zwanych platfusami gul skacze, co? PIS pod dowództwem Jarka poprawia byt masy Polaków. Za waszych czasów, to wzrastały- tylko obciążenia dla Polaków, korzyści żadnych dla narodu oprócz wąskiej masy uprzywilejowanych ośmiorniczo-żerców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 12