Dziś jest: 09.07.2025
Imieniny: Lukrecji, Weroniki
Data dodania: 2025-07-02 05:03

Redakcja

O czym należy pamiętać, przed wyjazdem do Turcji?

O czym należy pamiętać, przed wyjazdem do Turcji?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Turcja od lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów przez Polaków. Jest pełna kontrastów, różnych kultur, łączy wschodnią tradycję z zachodnim stylem życia. Zachwyca pięknym i zróżnicowanym krajobrazem. Na turystów czekają szerokie plaże, lazurowe morze, charakterystyczne formacje skalne, a także góry, niezwykłe zabytki, smakowita kuchnia i gościnna atmosfera. Zanim jednak wsiądzie się do samolotu i wyruszy na upragnione wakacje, warto dobrze się przygotować. Co będzie potrzebne? Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie, a podróż przebiegła sprawnie i bez niemiłych niespodzianek?

reklama

Dokumenty – co warto ze sobą zabrać?

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Turcji? Dokumenty, waluta, ubezpieczenie, obyczaje Turcja to kraj przyjazny turystom, jednak przed podróżą warto zapoznać się z zasadami przekraczania granicy. Każdy obywatel Polski może wjechać na teren Turcji bez wizy, o ile planuje pobyt turystyczny nie dłuższy niż 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni.Podstawą wjazdu do Turcji jest paszport lub dowód osobisty. Należy pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 150 dni od daty wjazdu do Turcji. Z kolei dowód osobisty musi być ważny na cały planowany okres pobytu – choć niektóre służby graniczne także sugerują 150 dni buforu. Przy wjeździe drogą lądową lub morską należy dopilnować, aby w paszporcie znalazła się odpowiednia pieczątka graniczna – jej brak może utrudnić sprawny wyjazd, a także pociągać za sobą kary. Rodzice podróżujący z dziećmi powinni pamiętać, że każde dziecko musi posiadać własny dokument tożsamości. W przypadku podróży z jednym opiekunem (lub bez rodziców), zalecane jest posiadanie notarialnej zgody drugiego opiekuna prawnego.

Waluta i płatności – jak rozsądnie planować wydatki w Turcji?

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY), jednak w popularnych kurortach często można zapłacić w euro lub dolarach. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to opłacalne, ponieważ kurs przeliczeniowy zazwyczaj jest niekorzystny. Wymiany walut najlepiej dokonywać w lokalnych kantorach lub korzystać z bankomatów – to korzystniejsze niż w punktach na lotnisku. Turyści muszą pamiętać, że nie wolno wywozić z Turcji więcej niż 25 000 TRY lub równowartości 10 000 EUR – powyżej tej kwoty wymagane jest zgłoszenie celne. Na wakacje warto również zabrać kartę płatniczą. Karty są szeroko akceptowane w hotelach, restauracjach i centrach handlowych. Niestety, na lokalnych bazarach, w małych sklepikach czy podczas podróży lokalnym transportem mogą się nie przydać, dlatego gotówka też jest niezbędna.

Ubezpieczenie – podstawa każdej podróży

Turcja nie należy do Unii Europejskiej, dlatego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie obowiązuje. To oznacza, że w razie choroby, wypadku lub potrzeby hospitalizacji – turysta ponosi pełne koszty leczenia z własnej kieszeni. Kwoty za leczenie są bardzo wysokie, za wizytę w prywatnej klinice trzeba zapłacić kilkaset złotych, a jedna doba w szpitalu może kosztować nawet kilka tysięcy. Aby uniknąć ogromnych wydatków, trzeba się zabezpieczyć i jeszcze przed wyjazdem zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna zawierać m.in.:

  • Koszty leczenia – najlepiej z sumą gwarancyjną powyżej 100 000 zł,

  • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,

  • OC (odpowiedzialność cywilna) – jest szczególnie ważne, jeśli podróżuje się z dziećmi lub planuje aktywności sportowe,

  • Transport medyczny i repatriacja – to najbardziej kosztowny element, dlatego warto, aby został uwzględniony w polisie.

Turyści powinni mieć przy sobie numer polisy i telefon do ubezpieczyciela – ułatwi to kontakt i ewentualną pomoc w nagłej sytuacji.

Obyczaje – jak zachowywać się w Turcji?

Turcja jest krajem nowoczesnym i otwartym, jednak wiele elementów kultury wywodzi się z tradycji islamskiej. Przed wyjazdem warto poznać lokalne zwyczaje, aby nie narazić się na nieprzyjemności lub nieświadome faux-pas. Najważniejsze zasady:

  • Ubiór – w miejscach kultu (meczetach, mauzoleach) kobiety powinny mieć zakryte włosy, nogi i ramiona. Przyda się duża chusta, która pomoże zakryć ciało.

  • Gesty i emocje – nadmierne okazywanie uczuć czy głośne zachowanie w miejscach publicznych nie jest mile widziane. Lepiej zachować powściągliwość, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Ważne jest także unikanie pewnych gestów i czynności np. wydmuchiwania nosa, które uznawane są za obraźliwe.

  • Drażliwe tematy – w Turcji lepiej unikać rozmów na tematy polityczne, nie krytykować władzy, prezydenta itp.

  • Gościnność – Turcy są bardzo serdeczni i otwarci. Warto nauczyć się podstawowych zwrotów grzecznościowych, a z pewnością zostanie to docenione.

  • Napiwki – w Turcji są niezwykle mile widziane. Drobną sumę warto dać osobom sprzątającym, kierowcom, kelnerom czy barmanom. Jeżeli ktoś odmówi przyjęcia napiwku, nie należy naciskać.

Turcja to piękny kraj, w którym można spędzić niezapomniane chwile. Jest tu wszystko, co potrzebne, aby odpocząć – piękna przyroda, szerokie plaże, ciepłe morze, możliwość uprawiania sportów i zwiedzania. Mieszkańcy są gościnni i przychylnie nastawieni do turystów. Ale warto pamiętać, że to kraj inny kulturowo. Aby podróż była udana, warto się do niej dobrze przygotować. Dokumenty, ubezpieczenie, lokalne zwyczaje i odpowiednia waluta – to podstawowe elementy, o których należy pamiętać. Dzięki temu można uniknąć kosztownych pomyłek i skoncentrować się na tym, co w podróży najważniejsze, czyli poznawanie i przeżywanie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Świński ryj 2025-07-03 00:33:11 195.136.*.*
    Nalezy pamietac o tussku i jego poslach zeby nie zostali w kraju.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0