Dziś jest: 21.04.2024
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2014-08-13 08:20
Ostatnia aktualizacja 2014-09-03 13:11

Iwona Starczewska

Nowe pociągi na Warmii i Mazurach

Jeszcze w tym roku poprawi się komfort podróżowania pasażerów kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Wart 13 mln złotych pociąg typu Impuls dostarczy na Warmię i Mazury firma Newag. To jednak nie koniec. Wygodniej będzie również na popularnej trasie Gdynia – Elbląg - Olsztyn. Samorząd województwa pomorskiego zlecił modernizację składów obsługujących tę trasę.

reklama

Pociąg, który na Warmię i Mazury dostarczy firma Newag będzie wyposażony w klimatyzację, bezprzewodowy Internet, gniazdka elektryczne oraz nowoczesne toalety. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczy na jego zakup blisko 13 mln zł. Nowy Impuls wyjedzie na tory na przełomie 2014/2015 roku. Pociąg będzie miał ponad 100 miejsc siedzących, a jego konstrukcja zapewni możliwość przebudowy do wielkości składu trójczłonowego.

- Będzie to już trzynasty nowoczesny pojazd który użyczymy regionalnemu przewoźnikowi – mówi marszałek województwa Jacek Protas. – Nowa perspektywa unijna będzie nastawiona na kolej, dlatego liczymy, że uda się znacznie poprawić stan taboru i zmodernizować kilka ważnych dla regionu linii kolejowych. Cieszę się, że nowoczesne pociągi połączą region z Pomorzem. To kolejny przykład partnerskiej współpracy naszych województw.

W przyszłym roku na tory Warmii i Mazur wyjadą także składy zakupione przez Intercity, dzięki którym wygodniej dojedziemy z Olsztyna do Warszawy i Krakowa. Producentem taboru dla Intercity jest konsorcjum firm Stadler i Newag. Pojazdy mają rozwijać prędkość nie mniejszą niż 160 km/h. Nowe pociągi mają zostać dostarczone przewoźnikowi do października 2015 roku. 

Wygodniej pojedziemy także na trasie z Olsztyna do Trójmiasta. Marszałek pomorski podpisał kontrakt na modernizację czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pojazdy zostaną dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, w przedziałach pasażerskich i służbowych zamontowane zostaną nowe, ergonomiczne siedzenia z podłokietnikami. Zmodernizowane EN57 wyposażone będą w nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz cyfrowy monitoring wnętrza pojazdu z rejestracją obrazu. Przestrzeń pasażerska, przedziały służbowe i kabina maszynisty będą w całości  klimatyzowane. Nowe EN57, taka jest nazwa fabryczna składów, posiadać  będą 168 miejsc siedzących, 2 miejsca na wózki i 6 miejsc na rowery.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl