Nowe nazwy olsztyńskich ulic

Weszła w życie uchwała wprowadzające nowe nazwy ulic w Olsztynie. To pokłosie ustawy dekomunizacyjnej, która nakazywała usunięcie nazw ulic propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną zakazującą propagowania komunizmu poprzez nazwy ulic i obiektów w polskich miastach, samorządy do 2 września muszą podjąć stosowne uchwały zmieniające zakwestionowane przez IPN nazwy.

W Olsztynie początkowo mówiło się o likwidacji między innymi ulicy Dąbrowszczaków, Wyzwolenia, Pstrowskiego, Hanki Sawickiej, czy Berlinga. Na liście sowieckich pomników do usunięcia znalazły się też olsztyńskie ''szubienice'' na Placu Dunikowskiego. O ich przeniesienie w inne miejsce wielokrotnie apelowały środowiska patriotyczne w Olsztynie.

Ostatecznie jednak dekomunizacja w Olsztynie ograniczyła się do zmiany pięciu nazw ulic.

Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 30 sierpnia. Dziś uchwała wchodzi w życie.

Nastąpiły zmiany nazw ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Chris tera 2017-09-27 21:10:01 188.146.*.*
    Odpłyń napływowy olsztyniaku, lepiej nic nie pisz jak masz pisać takie farmazony.
    Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
  • napływowy olsztyniak 2017-09-27 15:51:41 178.235.*.*
    a może pisowcy zmienią Dąbrowszczaków na Kaiserstrasse,Wojska Polskiego na Hitlerstrasse,Mazurską na Bismarckstrasse,1 maja na Hindenburgstrasse itd
    Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść