Nowa Urania - stara kopuła. Tak będzie wyglądać olsztyńska hala po przebudowie

''Grzyb''? ''Kapelusz''? - takie komentarze pojawiają się w sieci po opublikowaniu pierwszych wizualizacji zwycięskiej koncepcji architektonicznej przebudowy hali Urania w Olsztynie. Jak Wam się podoba?  

Dziś jury konkursowe wybrało zwycięską koncepcję architektoniczną przebudowy hali Urania w Olsztynie. Do wyboru było w sumie 15 projektów, a każdy z nich miał za zadanie przedstawić przebudowę Uranii z zachowaniem jej charakterystycznej kopuły. Propozycje architektów były oceniane przede wszystkim za jakość, atrakcyjność i realność rozwiązań.

Co ważne – nowa hala ma być ''eko'', co oznacza, że ważne były zaproponowane przez projektantów rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Co ciekawe - najlepsza okazała się koncepcja architektów z Olsztyna. Jury konkursowe uznało, że projekt pracowni ''Urban Architect'' najlepiej oddaje charakter tego obiektu jako symbolu miasta. Teraz autor zwycięskiej pracowni zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie przygotowania projektu budowlanego.

Koszt przebudowy hali Urania szacuje się na około 40 mln złotych. Środki na realizację pochodzić będą z dotacji unijnej z programu gospodarski niskoemisyjnej oraz z ministerstwa sportu. Remont hali ma trwać około półtora roku.

Przypomnijmy, miasto planuje niemal całkowitą przebudowę starej hali. Po obiekcie pozostać ma jedynie konstrukcja stalowa i charakterystyczna kopuła. Przebudowa hali ma polegać na zwiększeniu ilości miejsc siedzących na widowni z obecnej liczby 1909 do maksymalnej liczby lecz nie mniejszej niż 2600 miejsc. „Urania” po przebudowie będzie areną do organizowania imprez sportowych zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. W ramach planowanej inwestycji powstanie też hala treningowo – rozgrzewkowa, która służyć będzie również do niezależnego organizowania imprez sportowych o mniejszej randze i wymaganiach. Poza imprezami sportowymi w hali widowiskowo – sportowej „Urania” możliwe będzie organizowanie widowisk i imprez, jak do tej pory. Powstanie więc nowa scena.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Anonim 2016-03-24 14:54:36 89.228.*.*
    A o co ze stadionem Stomilu?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • OCH 2016-03-24 13:31:56 81.15.*.*
    Zasłaniają tylko tą szkaradną elewację ;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2