Świetlne widowisko w Parku Podzamcze. Olsztyn obchodzi 664. urodziny

Świetlne widowisko w Parku Podzamcze. Olsztyn obchodzi 664. urodziny
Fot. Miasto Olsztyn/FB

W tym roku obchodzić będziemy 664. urodziny naszego miasta. Z tej okazji szykuje się wyjątkowe wydarzenie. Mowa o mappingu, czyli pokazie animacji na murach olsztyńskiej Casablanki.

Już 31 października Olsztyn obchodzić będzie 664. urodziny. W tym roku, oprócz tradycyjnego tortu da mieszkańców, urzędnicy zorganizują wyjątkową atrakcję. Mowa o pokazie video mappingu prezentującego historię naszego miasta. Pokaz świetlny odbędzie się 31 października w Parku Podzamcze.

Mapping historii Olsztyna - to pokazanie przeszłości naszego miasta w symboliczny, niekonwencjonaly sposób wykorzystując do tego architekturę jednego z najpiękniejszych budynków w Olsztynie.

Premierowy pokaz mappingu odbędzie się o 18:00 na budynku Casablanki. Kolejne pokazy mappingu: 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00. Pomiędzy pokazami zaplanowano taneczne show z ogniem.

Przypomnijmy, pierwsza wzmianka o naszym mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Alna w zapomnianym języku Prusów oznaczała „łanię”. Tak też rdzenni mieszkańcy tych ziem nazwali największą rzekę przepływającą przez Olsztyn. Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olsztyn) miasto otrzymało 31 października 1353r. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.

Olsztyn był i jest miastem-areną ważnych wydarzeń politycznych, kulturalnych i naukowych. To tu Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, szukając odpowiedzi na dręczące go pytanie o miejsce Ziemi we wszechświecie, Napoleon Bonaparte maszerował na czele swych wojsk podczas zwycięskiej kampanii w 1807 roku, a Feliks Nowowiejski szukał natchnienia dla swoich kompozycji.  

Źródło: UM Olsztyna/Miasto OlsztynFB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna