Nie chciał wsiąść do radiowozu, więc potraktowali go gazem [WIDEO]

Nie chciał wsiąść do radiowozu, więc potraktowali go gazem [WIDEO]
Na początku lipca policjanci w gminie Łukta interweniowali wobec mężczyzny, który spożywał alkohol na placu zabaw. Jeden z funkcjonariuszy użył gazu
Fot. Screen YouTube / Studio Polaków Opolskie

W sieci pojawił się film ukazujący zachowanie policjantów podczas interwencji w gminie Łukta. Funkcjonariusze, bez maseczek, próbowali wciągnąć do radiowozu mężczyznę pijącego piwo na placu zabaw. Gdy, nie udało im się go obezwładnić, postanowili użyć gazu. Wszystkiemu przyglądali się koledzy zatrzymanego.

Policjanci, którzy przyjechali na interwencję, na początku próbowali przekonać spożywającego alkohol mężczyznę, aby udał się z nimi do radiowozu. Ten jednak ani myślał tak zrobić.

Wykonuj polecenia – rzucił jeden ze stróżów prawa.

Proszę pana, proszę trzymać ode mnie 1,5 metrów przynajmniej odstępu – odparł mężczyzna.

Ani maseczki, ani rękawiczek – z offu odezwał się głos nagrywającego.

I rzeczywiście, jeden z policjantów nie miał przy sobie żadnych środków ochronnych.

Wykonuj polecenia, bo użyjemy środków przymusu! – krzyczał funkcjonariusz bez maseczki.

Drugi zachowywał więcej zimnej krwi.

Podejdzie pan z nami do radiowozu – próbował załagodzić sytuację.

W końcu pierwszy z nich prysnął mężczyźnie w twarz gazem, a następnie obaj złapali go i kierowali się w stronę radiowozu.

Zostajesz zatrzymany do wyjaśnienia – powiedział policjant w maseczce.

Na jakiej podstawie? – dopytywał się poszkodowany.

Musi pan wykonywać polecenia. Ma pan taki obowiązek.

Mężczyzna długo się opierał. Jego koledzy przez cały czas nagrywali zajście z różnych ujęć.

Są, ku***a, świadcy – powiedział jeden z nich (pisownia oryginalna).

W końcu jednak mężczyzna został zatrzymany i przewieziony na komendę.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Ostródzie. Jak się okazało, interwencja miała miejsce 3 lipca w Ramotach (gm. Łukta) i dotyczyła spożywania alkoholu w miejscu publicznym.

Policjanci, którzy patrolowali okolicę, zauważyli, że na placu zabaw dla dzieci znajdują się osoby dorosłe, z których przynajmniej jedna spożywała alkohol. Okazało się, że rzeczywiście jedna z butelek jest otwarta.

Funkcjonariusze poinformowali 39-latka o powodzie interwencji i o tym, że za picie alkoholu w miejscu publicznym zostanie ukarany mandatem karnym. Dodali, że przysługuje mu prawo odmowy przyjęcia mandatu, co będzie skutkowało skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Mężczyzna skorzystał z tego prawa – powiedziała w rozmowie z nami Anna Balińska, oficer prasowy KPP Ostróda.

Następnie policjanci polecili mężczyźnie, aby udał się z nimi do radiowozu, żeby mogli sporządzić odpowiednią dokumentację.

Wynikało to z faktu, że potrzebowali uzyskać od niego dane osobowe, a wokół były też inne osoby, które nie były uczestnikami interwencji, a które utrwalały jej przebieg, nagrywając ją telefonami komórkowymi. Mężczyzna odmówił wykonania tego polecenia i zaczął być arogancki wobec policjantów. Jego zachowanie i postępowanie nie zmieniło się mimo wielokrotnych prób policjantów wezwania go do zachowania zgodnego z prawem – dodała Balińska.

39-latek został ostatecznie zatrzymany, umieszczony w radiowozie i przewieziony do jednostki policji. Na miejscu sporządzona została dokumentacja w związku z popełnionym wykroczeniem, która zostanie przesłana do sądu. Mężczyzna został także osadzony w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia. Jak ustaliliśmy, wcześniej odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie.

Zapytaliśmy także, czy interwencja była przeprowadzona zgodnie z prawem, czy policjanci dopełnili wszystkich obowiązków.

Na podstawie opublikowanego w Internecie nagrania z przebiegu interwencji i w związku z pojawiającymi się wśród komentujących wątpliwościami, co do prawidłowości działań policjantów, Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podjął decyzję o wszczęciu w tej sprawie czynności wyjaśniających, aby poznać wszystkie okoliczności tej interwencji oraz w celu sprawdzenia, czy działania policjantów były wykonane prawidłowo – wyjaśniła Anna Balińska.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Junior 2020-08-01 16:06:42 95.41.*.*
  I tacy policjanci maja nas bronić... jak nie mają siły... Po za tym ten Pan w czynie społecznym kosił trawę na tym placu. Kolejna sprawa nie popycha się drugiego człowieka. I te dwa osły wpisali protokole uwaga (możliwość spożycia alkocholu) To może niech nas mężczyzn też aresztuja za próbę gwałtu bo narzędzie do tego też mamy. Jeszcze jedno Pan S. przekazał dane więc Po co do radiowozu brać (pianka) żeby zachlapał tapicerkę.!?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Junior 2020-08-01 16:01:42 95.41.*.*
  I tacy policjanci maja nas bronić... jak nie mają siły... Po za tym ten Pan w czynie społecznym kosił trawę na tym placu. Kolejna sprawa nie popycha się drugiego człowieka. I te dwa osły wpisali protokole uwaga (możliwość spożycia alkocholu) To może niech nas mężczyzn też aresztuja za próbę gwałtu bo narzędzie do tego też mamy.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Xmx 2020-07-11 14:11:43 188.147.*.*
  Niech jeszcze dłużej pochodzą na smyczy obecnego rządu to już w ogóle nie będą budzić szacunku społecznego, byle pijak z wioski miota nimi jak pacynką
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • pozdrawiam 2020-07-11 11:44:20 88.156.*.*
  Większość komentarzy z adresu komendy... cóż... trudno być obiektywnym we własnej sprawie co? ale żeby tak się dać przyłapać hahaha
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • Michał 2020-07-11 08:32:39 188.147.*.*
  W Ameryce w ogóle nie patyczkowaliby się z takim kolesiem... Uważam, że policjanci i tak byli zbyt łagodni.... Koleś sobie piwko otwiera na placu zabaw... no mistrzostwo...
  Odpowiedz Oceń: 10 3 Zgłoś treść
 • Mly900 2020-07-11 07:43:40 46.215.*.*
  Totalna patologia. Sam zatrzymywany i jego koledzy. A przecież można było sprawę załatwić spokojnie. Podać dane. Przyjąć mandat i po sprawie. Swoja drogą . Gratuluję kolegów. Zamiast uspokoić kolesia to jeszcze go nakręcają. Szkoda tylko, że policjanci jacyś tacy marni. Bali się interwencji przy nagrywaniu?
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
 • Piotr 07 2020-07-10 21:32:31 37.47.*.*
  Powinni Ci policjanci być odznaczeni i dostać podwyżkę.Z takimi patolami na codzień muszą się zmagać.Koledzy dzbany.
  Odpowiedz Oceń: 9 6 Zgłoś treść
 • Kufel 2020-07-10 20:08:40 188.147.*.*
  Takich tlukow do policji przyjmują że z nastolatkiem mają wielkie kłopoty nie znają żadnych chwytów .Gazem po oczach masakra , z drugiej strony po co kozaczyl zamiast isc do radiowozu odwalic swoje i dalej na piwko do lasku
  Odpowiedz Oceń: 2 8 Zgłoś treść
 • Świński ryj 2020-07-10 19:55:16 195.136.*.*
  Bardzo dobrze zrobili powinni go jeszcze spalowac to na drugi raz nie chlal by piwska na placu zabaw.Zgrywaja kozakow a pozniej placza ze ich gazem traktuja banda degeneratow.Brawo POLICJA !!
  Odpowiedz Oceń: 9 8 Zgłoś treść
 • mIECU 2020-07-10 19:54:37 178.62.*.*
  Agresywny policjant zwraca się na ty do mężczyzny. jakim prawem? psika mu wielokrotnie w twarz gazem. za co? za to że ten nie dał się traktować jak śmieć. brawo Mieciu. Wstyd milicja
  Odpowiedz Oceń: 11 10 Zgłoś treść