Dziś jest: 13.04.2024
Imieniny: Hermenegildy, Marcina
Data dodania: 2023-06-11 09:15

Krzysztof Brągiel

Nie będą stały ''pod chmurką''. Na jakim etapie jest rozbudowa zajezdni MPK w Olsztynie? [ZDJĘCIA]

Nie będą stały ''pod chmurką''. Na jakim etapie jest rozbudowa zajezdni MPK w Olsztynie? [ZDJĘCIA]
Trwa rozbudowa zajezdni MPK przy ulicy Kołobrzeskiej w Olsztynie. Koniec prac zaplanowano na listopad 2023
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Trwa rozbudowa zajezdni przy ulicy Kołobrzeskiej. W przyszłości ma pomieścić wszystkie posiadane przez miasto tramwaje. Do planowego końca robót zostało kilka miesięcy. Sprawdzamy, na jakim etapie jest budowa.

reklama

- Nie chcemy, aby tramwaje stacjonowały "pod chmurką" – mówił w momencie rozpisania przetargu na rozbudowę zajezdni, prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To ważne choćby ze względu na żywotność tych, drogich przecież, wozów. Dlatego rozbudowa zajezdni jest ze wszech miar wskazana i chcemy zrealizować tę inwestycję.

Nowa część zajezdni będzie lustrzanym odbiciem obecnego obiektu i układu. Po przeciwległej stronie placu przy ul. Leonharda zaplanowano halę postojową z pięcioma torami oraz halę serwisową z trzema torami. Dookoła hal poprowadzone zostaną tory techniczne, które będą łączyć się z dotychczasową siecią na terenie zajezdni.

Za rozbudowę odpowiada Budimex w konsorcjum z KZN Rail. W marcu br. wykonane były prace ziemne i fundamentowe. Dziś widzimy, że w większości hala jest pokryta dachem.

Inwestycja ma charakter dwuetapowy. Pierwszy etap objął: opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę, realizację robót rozbiórkowych, wykonanie układu torowego i drogowego na terenie zajezdni, wraz z przebudową infrastruktury podziemnej, wykonanie budynku hali postojowej wraz z wyposażeniem oraz budowę hali serwisowej w zakresie jej konstrukcji, zadaszenia i ścian zewnętrznych. Drugi etap (który jest objęty prawem opcji) zakłada wykończenie i wyposażenie hali serwisowej oraz wykonanie i uruchomienie systemu sterowania ruchem na terenie zajezdni tramwajowej.

Przypomnijmy, że Olsztyn posiada 27 tramwajów – Tramino i Panoram. Wszystkie nie mieszczą się w hali, dlatego aktualnie rozlokowywane są na torach technicznych wokół obiektu. Umowę na rozbudowę zajezdni podpisano w maju 2022 roku. Wykonawca na realizację inwestycji otrzymał 18 miesięcy.

Aktualnie zajezdnia przy ul. Kołobrzeskiej jest współdzielona przez tramwaje i autobusy. Po zakończeniu robót część autobusowa ustąpi miejsca tramwajom. MPK chciałoby „przeprowadzić” część autobusów do zajezdni przy al. Sikorskiego 27.

29 marca br. ratusz pozytywnie rozpatrzył wniosek MPK dotyczący rozbudowania zajezdni między Nagórkami a Jarotami. Nie wiadomo jednak kiedy miałyby rozpocząć się prace przy rozbudowie obiektu. Jak pisaliśmy w kwietniu, problemem mają być kwestie finansowe (Jest zgoda na rozbudowę zajezdni autobusowej, ale nie ma pieniędzy).

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Wstyd za redakcję, która już niedługo będzie musiała szukać innej lokalizacji na biuro . Proponuję Sybir . 2023-06-12 13:25:19 2a00:f41:8bf:*
  Usuwacie informacje o spotkaniach ludzi demokracji w Poznaniu i we Wrocławiu !!!! Sprzedaliście się pisowcom - razemowcom ?!?!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Stasiek Alkatraz 2023-06-11 22:32:30 5.173.*.*
  Tyle pieniędzy w błoto, tyle lat straconych w korkach, i przez obrzydliwie drogi ITS który miał być finansowym batem na kierowców, a to wszystko przez fanaberie jednego komunistycznego człowieka, Brawo Olsztynianie! bardzo "dobrze" wybieracie. Było już dobrze i więcej lepiej nie będzie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • król 2023-06-11 13:16:21 37.131.*.*
  Ktoś ma pojęcie po ile teraz złodzieje z Bartoszyc mają Malboro?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • StadionDlaStomilu 2023-06-11 12:45:07 2a01:11cf:4008:*
  A ja się zastanawiam patrząc na zdjęcia, trochę taka zagadka, bo to tyle terenu zajmuje, czy ktoś zrobił na świecie czy można po prostu taki zrobić garaż dla tranwajów ale wielopoziomowy? Tak jak dla aut się robi to czy dla tranwajow? Można wtedy podziemny, można po prostu nadziemny jak na Nagórkach. Jeżeli tak się da, to trochę nie dopatrzenie, można było od razu taki zrobić i dla autobusów miejsca by zostało w brud....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8

www.autoczescionline24.pl