Napadali na gospodarstwa rolne i kradli materiał siewny. Policyjna specgrupa rozbiła gang [ZDJĘCIA, WIDEO]

Napadali na gospodarstwa rolne i kradli materiał siewny. Policyjna specgrupa rozbiła gang [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zatrzymanie jednego z przestępców z zorganizowanej grupy przestępczej
Fot. KWP Olsztyn

Policjanci z olsztyńskiego CBŚP, przy współpracy m.in. z funkcjonariuszami z Gdańska, rozbili gang. Jego członkowie są podejrzani o kradzieże z włamaniami do hurtowni, gospodarstw rolnych, a także bankomatów. Ich łupem, oprócz pieniędzy, padały głównie środki ochrony roślin i materiał siewny.

Śledztwo prowadzą policjanci z olsztyńskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Grupa została powołana przez Komendanta Głównego Policji. Nadzór sprawuje Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Członkowie gangu są podejrzani o kradzieże z włamaniami do hurtowni z chemią rolną, bankomatów oraz wielkoareałowych gospodarstw rolnych. Ich łupem padały przede wszystkim pieniądze, materiał siewny i środki ochrony roślin.

Śledczy ustalili, że grupa przestępcza mogła działać nawet przez kilkanaście lat na terenie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Na tę chwilę trwają szacunki, ile gangsterzy mogli zarobić, wstępnie ustalono, że jest to kwota w wysokości 1,5 mln zł.

W ubiegłym tygodniu policyjna specgrupa przeprowadziła działania na terenie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Zatrzymano 8 osób w wieku od 38 do 45 lat. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania i użytkowania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli trzy jednostki nielegalnej broni palnej długiej, w tym jedną z tłumikiem, 60 sztuk amunicji ostrej karabinowej, ponad 6 kg marihuany oraz amfetaminę i MDMA. Zabezpieczono również przyrządy mogące służyć do ważenia i porcjowania narkotyków, telefony komórkowe, karty SIM, odzież roboczą, łomy i inne narzędzia oraz hurtowe ilości środków ochrony roślin, dwie palety nasion kukurydzy i niemal 70 tys. zł.

Gangsterzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin. Dodatkowo niektórzy podejrzani usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji czy obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Łącznie przedstawiono aż czterdzieści trzy zarzuty.

Przestępcom grozi kara do 15 lat więzienia i kara grzywny, a korzyści majątkowe uzyskane z przestępstwa prawdopodobnie przepadną. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec sześciu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec dwóch zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi osobami podejrzanymi w sprawie oraz dozór policji.

Śledczy zaznaczają, że sprawa jest rozwojowa. Teraz funkcjonariusze sprawdzają sprawdzają m.in. czy podejrzani nie mają innych przestępstw na swoim koncie oraz analizują sprawy kradzieży z włamaniami, w których występuje podobny sposób działania. Ustalają także, kto był odbiorcą skradzionego towaru.

Źródło: własne/KWP Olsztyn

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • edrfgh 2020-05-20 13:00:06 217.138.*.*
    lokalny biznes upadł... :-D mniej bmek bedzie na ulicach
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • normalny? 2020-05-20 11:43:25 145.239.*.*
    Co ja czytam? 8 gości przez kilkanaście lat działalności przestępczej na terenie trzech województw obłowiło się na 1,5 mln? Zabezpieczono przyrządy mogące służyć do ważenia i porcjowania narkotyków (waga? woreczki foliowe?), telefony komórkowe, karty SIM, odzież roboczą, łomy i inne narzędzia oraz hurtowe ilości środków ochrony roślin, dwie palety nasion kukurydzy?
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść