Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2023-11-29 13:50

Aleksandra Sawczuk

Nagranie stało się hitem internetu. Efekt Bałtyku pod Morągiem [WIDEO]

Nagranie stało się hitem internetu. Efekt Bałtyku pod Morągiem [WIDEO]
Baśniowe obrazki w okolicach Morąga. Efekt Bałtyku nagrała jedna z internautek
Fot. Lubuscy Łowcy Burz / Facebook

W środę (27 listopada) do sieci trafiło nagranie z okolic Morąga, na którym krajobraz przypomina bardziej zimę w górach, niż tereny Warmii i Mazur. Materiał obejrzało już ponad 1,5 mln odbiorców.

reklama

Powodem wystąpienia tak pokaźnej pokrywy śnieżnej w tym rejonie był tzw. efekt Bałtyku, zwany również efektem morza lub jeziora. Pojawia się on, gdy masy zimnego powietrza napływają nad morze, które jest cieplejsze.

Zachodzi wówczas różnica temperatur i nad powierzchnią wody zaczynają rozprzestrzeniać się chmury kłębiasto-deszczowe (Cumulonimbusy). W przypadku przedostania się ich na ląd, skutkują intensywnymi opadami śniegu.

- W wyniku napływu z północy zimnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody Bałtyku powstają wydajne opadowo chmury, tzw. efekt jeziora – czytamy na stronie internetowej meteorologa, Rafała Maszewskiego.

Nagranie z okolic Morąga, na którym widoczny jest wspomniany efekt, pojawiło się na facebookowym profilu Lubuscy Łowcy Burz, publikującym treści o tematyce pogodowej.

Materiał przywodzi na myśl obraz wyjęty z baśniowej krainy. Widać na nim zimę w czystej postaci: pokryte śniegiem domy, drogi i drzewa. Filmik przypadł do gustu oglądającym. Pojawiło się pod nim niemal 2 tys. komentarzy. Większość z określeniami zachwytu. Internauci uznali tegoroczną zimę za piękną. Natomiast, bez dwóch zdań, zaistniała sytuacja również utrudniła codzienne funkcjonowanie mieszkańcom tej okolicy.

Intensywne opady śniegu stanowią duże zagrożenie szczególnie dla kierowców. Policja wciąż ostrzega o trudnych warunkach drogowych. Nie tylko Warmia i Mazury zmaga się z tego typu bolączką. Z intensywnymi opadami śniegu „walczą” również mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego czy zachodniopomorskiego.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Kija 2023-12-04 09:31:22 2a02:1406:7:*
  No fajnie tylko że to Dobrocin a nie Morąg 😅
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Ja 2023-12-01 09:53:44 46.113.*.*
  Niestety drogi w Morągu oraz wylotówki z niego wyglądają obecnie gorzej niż na nagraniu bo wszystko zamarzło i pod warstwą śniegu jest kilka cm lodu. Miasto, powiat i województwo nadaje się do tarcia chrzanu a nie do zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania dróg. Transport praktycznie stoi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Aga 2023-11-29 23:33:59 83.9.*.*
  Pięknie to wygląda tylko na zdjęciach i filmach. Do pracy ciężko dojechać, prędkość jaką poruszają się kierowcy to 20-40 km/h, często jakieś auto w rowie, lub tir blokujący drogę, bo nie może podjechać pod wzniesienie. Drogi to koszmar koleiny lodowe i śnieg. Śnieg nie pada od niedzieli a po drogach nie widać żeby drogowcy coś robili, może i coś robią, ale nie bardzo widać efekty. Urząd Miasta umywa ręce, napisał post na fb, że monitują sytuację na drogach i podali nr telefonów do zarządów dróg, bo w Morągu mam kilka rodzajów dróg. I na tym rola naszego Urzędu Miasta się skończyła, my jako mieszkańcy Morąga zostaliśmy sami z tym problemem. Ale widoki mamy cudowne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • papaj 2023-11-29 17:59:54 46.205.*.*
  Widok fajny i owszem, ale ktoś myślący inaczej chciał usunąć z nawierzchni okolicznych dróg śnieg i lód przy pomocy solanki czy jak to się fachowo nazywa.Niestety ładnie to zamarzło i efektem radosnej tej twórczości było to że utworzyły się piękne lodowe koleiny, łatwiej na łyżwach było się poruszać.W Morągu to chyba drogowcy oszczędzają te piaskarki żeby się zimą nie niszczyły..... To stoją w garażach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1

www.autoczescionline24.pl