Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2021-11-17 15:23

Monika Smolik

Na trasie Olsztyn-Korsze powstanie nowy przystanek kolejowy

Na trasie Olsztyn-Korsze powstanie nowy przystanek kolejowy
Na trasie Olsztyn-Korsze podróżni zyskają dodatkowy przystanek
Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. W Kolnie ma powstać przystanek kolejowy, który ma umożliwić mieszkańcom lepszy dojazd do Olsztyna, Korsz czy Ełku.

reklama

W Kolnie powstanie nowy przystanek kolejowy, który ma zwiększyć dostęp mieszkańców do kolei i ułatwić przemieszczanie się na trasie Olsztyn-Korsze. PKP PLK ogłosiło już przetarg. Wcześniej poinformowano o tym, że na tej samej trasie powstanie przystanek w Nikielkowie, a na trasie Działdowo-Olsztyn będzie funkcjonował przystanek w miejscowości Wietrzychowo.

– Przystanek w Kolnie będzie trzecim nowym przystankiem w województwie warmińsko-mazurskim. Takie punkty na kolejowej mapie Polski jak ten, oznaczają dla mieszkańców lepszą komunikację i poprawę warunków życia. Właśnie taki jest cel Programu Przystankowego, na realizację którego polski rząd przeznaczy do końca 2025 roku miliard złotych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W Kolnie powstaną dwa perony o długości 150 metrów wraz z dojściem na wiadukt drogowy. Przewidziano wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne, energooszczędne oświetlenie LED oraz pochylnie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Staną też stojaki na rowery.

– Dzięki budowie lub modernizacji przystanków kolejowych z rządowego Programu Przystankowego również mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na lepszy dostęp do kolei. Nowe i przebudowane przystanki , jak ten w Kolnie, zapewnią oczekiwane warunki obsługi wszystkim podróżnym – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie prac planowane jest w I kwartale 2022 r., a zakończenie pod koniec 2022 r.

W województwie warmińsko-mazurskim Rządowy Program Przystankowy obejmuje 6 lokalizacji, w planach jest m.in. wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach.

Celem Programu Przystankowego jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • mania 2021-11-21 12:46:00 5.172.*.*
    Nareszcie Kolno wejdzie w orbitę cywilizacji:)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • piotr 2021-11-20 04:25:23 95.108.*.*
    A co z linia 223 ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl