Mieszkańcy Ługwałdu starają się o wprowadzenie nazw ulic

Mieszkańcy Ługwałdu starają się o wprowadzenie nazw ulic
W Ługwałdzie numeracja domów nie jest uporządkowana. M.in. dlatego mieszkańcy chcą nadać nazwy drogom, przy których mieszkają
Fot. Screen z Google Street View

To z pewnością ułatwi znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Obecnie domki ponumerowane są chaotycznie, co sprawia trudność w odnalezieniu właściwej posesji.

Zgłosił się do nas czytelnik, który zwrócił uwagę na nietypowy problem. W miejscowości Ługwałd w gminie Dywity nie ma nazw ulic, a nieruchomości mają dziwne numeracje.

– Mieszkańcy postanowili złożyć wniosek do gminy o nadanie nazw ulic. Obecnie posesje ponumerowane są bez żadnego planu – np. numery parzyste są po obu stronach drogi albo nieruchomości o numeracji następującej po sobie znajdują się na dwóch różnych krańcach wsi. Jest to problem szczególnie dla przyjezdnych – tłumaczy pan Marek.

Skontaktowaliśmy się z sołtysem Ługwałdu, Mirosławem Hyczą. Przyznał, że rzeczywiście numeracja jest pomieszana, dlatego też mieszkańcy chcą wystąpić do gminy z wnioskiem o nadanie nazw ulic.

– Chcemy nazwać drogi gminne, dzięki czemu uporządkujemy numerację nieruchomości – powiedział w rozmowie z nami Mirosław Hycza, sołtys Ługwałdu.

Dodał, że na razie mieszkańcy zbierają podpisy pod wnioskiem. 

Wszystko zależy od rodzaju drogi. Jeżeli ma ona właściciela, to najważniejsze jest uzyskanie jego zgody na nadanie nazwy ulicy. Inicjatywa nadania nazw przysługuje wójtowi, komisjom, sołectwom oraz mieszkańcom. W tym ostatnim przypadku zgodę musi wyrazić przynajmniej 60 proc. właścicieli nieruchomości, które leżą przy drodze. Następnie musimy otrzymać pozytywną opinię zebrania wiejskiego. Z tego co wiem, sołtys Ługwałdu chciał stworzyć jeden wniosków, w którym zawarłby nazwy dla wszystkich dróg we wsi. Sołectwo nie złożyło jeszcze tego wniosku do urzędu gminy – informuje nas Piotr Moszczyński z Urzędu Gminy w Dywitach.

Dlaczego numeracja w Ługwałdzie jest taka chaotyczna? Zdaniem Piotra Moszczyńskiego jest to związane z rozbudową miejscowości w różnych kierunkach. Kolejne nieruchomości, niezależnie od miejsca, gdzie były budowane, uzyskiwały następne numery.

Zmieni się to, gdy rada gminy zaakceptuje nazwy ulic. 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Różnowiak 2019-12-03 15:52:43 188.146.*.*
    A co z Różnowem??? W Ługwałdzie jest może z 200 domków a Różnowo już buduje numery 800 albo 900 i więcej . W kolejnym roku będzie ponad 1000 ... Tylko patrzeć jak gdzieś karetka nie dojedzie bo numeracja jest przypadkowa
    Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść