Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2020-03-31 16:00

Cezary Kapłon

Miasto opóźnia przetarg na linię tramwajową. Co jest tego przyczyną?

Miasto opóźnia przetarg na linię tramwajową. Co jest tego przyczyną?
W kwietniu zorganizowane zostanie kolejne postępowanie przetargowe ws. budowy nowej linii tramwajowej. Czy tym razem miasto wyłoni oferenta?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Jeszcze w marcu urząd miasta miał ogłosić przetarg na budowę kolejnej linii tramwajowej, której trasa będzie wiodła z Pieczewa do dworca i Wysokiej Bramy. Jednakże postępowanie konkursowe jeszcze nie ruszyło, mimo że wtorek to ostatni dzień marca. Sprawdziliśmy, co jest tego przyczyną.

reklama

Przetarg na razie nie jest ogłoszony, ponieważ czekamy na publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wysłaliśmy im dokumenty w piątek, ale niestety wciąż nie ogłoszono postępowania. Niestety nie mamy na to wpływu, ale liczymy, że może jutro zostanie opublikowane – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Urzędnicy wyznaczyli termin składania ofert na 12 maja, jednakże rozstrzygnięcie przetargu może się przedłużyć.

Zależy to m.in. od liczby pytań zadawanych przez potencjalnych oferentów, co może mieć wpływ na długość postępowania – dodała Marta Bartoszewicz.

Przypomnijmy, że linia tramwajowa ma przebiegać od pętli przy ul. Wilczyńskiego (os. Pieczewo), przez Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego, Piłsudskiego, do skrzyżowania z ul. Kościuszki. Tam część tramwajów pojedzie w kierunku dworca Olsztyn Główny, a inne będą kursować do Wysokiej Bramy. To ok. 6 km nowego torowiska.

W marcu ogłoszono, że Olsztyn będzie mógł liczyć na dodatkowe dofinansowanie inwestycji tramwajowej z Unii Europejskiej.

Nasze zadanie znalazło się pośród 14 dużych projektów infrastrukturalnych w siedmiu państwach członkowskich. Projekty obejmują kilka kluczowych obszarów. To m.in. środowisko, zdrowie, transport i energia na rzecz inteligentniejszej, niskoemisyjnej Europy – powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Komisja Europejska postanowiła przyznać blisko 84 mln euro, czyli w przeliczeniu 365 milionów złotych Olsztynowi na ten cel.

Przypomnijmy, że urząd miasta już przed rokiem szukał firmy, która wybudowałaby nową linię tramwajową. Miasto przeznaczyło na ten cel 246 mln zł. To jednak okazało się zbyt mało. Najniższa oferta opiewała na kwotę 393,6 mln zł i była złożona przez konsorcjum firm Mosty Łódź SA i Balzolę.

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • widzialem 2020-04-01 20:28:44 88.156.*.*
  przecież ogłosili już. 1 kwietnia. widziałem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • R.O. 2020-03-31 23:51:13 83.6.*.*
  Powodem jest Koronawirus. Wielu urzędników teraz nie pracuje lub nie może podjąć decyzji, bo „jest Koronawirus”. Takie wytłumaczenie na wszystko.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • taka prawda 2020-03-31 19:42:43 95.160.*.*
  393,6 mln zł to było rok temu, teraz niech miasto szykuje z 450-500mln zł. Poza tym to szaleństwo i obsesja tramwajarza olsztyńskiego niedługo zakończy się w ZK Barczewo, czekamy na działania prokuratury odnośnie Helpera.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 13

www.autoczescionline24.pl