Miasto chce sprzedać Olsztyński Zakład Komunalny

Miasto chce sprzedać Olsztyński Zakład Komunalny
Miasto chce sprzedać spółkę, która przynosi straty
Fot. OZK

W środę prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział o planach sprzedaży miejskiej spółki. Chodzi o Olsztyński Zakład Komunalny. Jeżeli radni na sesji zaaprobują pomysł, to ratusz rozpisze przetarg.

Olsztyński Zakład Komunalny przy ul. Lubelskiej powstał w 2010 roku. Zajmował się zagospodarowaniem odpadów na terenie miasta. Aż do 2015 roku, gdy otworzono Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Od tego czasu, działania OZK zostały zredukowane.

– Spółka podejmowała działania w kierunku szukania źródła dochodów na rynku usług, poprzez utworzenie w lipcu 2013 roku Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – powiedział prezydent.

Spółka dochody miała czerpać z unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, ale w zeszłym roku, z przyczyn złego stanu technicznego instalacji, zmuszona była wypowiedzieć obowiązujące umowy na odbiór odpadów.

A przy tym przynosiła straty, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Olsztyński Zakład Komunalny generował straty. Prezes odwołany”.

Dlatego też prezydent postanowił ją sprzedać.

– Formuła działania OZK została wyczerpana. Przez lata spółka była nam niezbędna do funkcjonowania. Teraz jednak świadczy usługi na rzecz gminy w minimalnym stopniu. W ostatnim czasie utraciła rentowność, co dodatkowo uzasadnia planowane przez nas kroki – wyjaśnił Piotr Grzymowicz.

Prezydent dodał, że ewentualny nabywca przejmie OZK wraz z nieruchomościami, pracownikami, zezwoleniami ale także zobowiązaniami.

Wszystko jednak zależy od głosu radnych. Jeżeli na lutowej sesji poprą ten pomysł, wtedy miasto ogłosi postępowanie. Ewentualni nabywcy będą mieli sześć tygodni na wzięcie w nim udziału. Miasto chce sprzedać swoje udziały jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • No jasne 2020-02-20 19:54:34 37.7.*.*
    Pogonić go jak najszybciej!!! To jest właśnie myślenie sPOKO w wydaniu mikro. Nie przynosi zysków (przez nieudolne zarządzanie ) wiec sprzedać ! Tak samo chcieli zrobić z LOTem a teraz CONDORA za 2 mld zł kupili ...
    Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
  • MP 2020-02-20 12:22:45 88.156.*.*
    OZK nierentowny?.,A dla KOMY która przyjmuje wszystko z OLSZTYNA jest opłacalne i miasto płaci im za segregacje. Prezydent chce sprzedać majątek wszystkich Olsztyniaków.
    Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść