Mazury Cud Natury – ''Sukces Sukcesów Dwudziestolecia''

Mazurskie Jeziora są liderami listy ''Sukces Sukcesów Dwudziestolecia''. Organizatorzy plebiscytu zapewniają, że jeśli uda im się zdobyć potrzebne środki, postarają się kontynuować ten projekt, budując w internecie promocyjną stronę Polski na targi EXPO 2010 i na Polską Prezydencję w Unii Europejskiej w roku 2011.

Od 4 czerwca ubiegłego roku na stronie www.20latRP.pl trwał Plebiscyt internetowy „POCHWALMY SIĘ!”. Jego celem było zebranie sukcesów wolnej Polski po roku 1989, ze szczególnym uwzględnieniem tych regionalnych. Zabawa miała służyć temu, by obiektywnie i demokratycznie wybrać setkę miejsc, akcji czy osób, którymi Polacy chcą pochwalić się przed światem. Dzięki wsparciu ekspertów i mediów, przez kilka miesięcy na stronie www.20latRP.pl  zagłosowało ok. 380 tysięcy ludzi. W poszczególnych kategoriach, najlepszymi kandydaturami z Województwa Warmińsko-Mazurskiego okazały się: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – światowy cud natury, doroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem i przedsiębiorca Jan Szynaka.

By wybrać drugą 50-tkę i skompletować „setkę sukcesów wolności”, organizatorzy konkursu wybrali 50 par i rozdzielili je na województwa, w zależności od tego, jak mocno dane województwo angażowało się w Plebiscyt. Zwycięzcy pojedynków par mają trafić na listę „stu sukcesów”. Parą z Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która walczy o wejście na listę jest: Rewitalizacja Kanału Elbląskiego i Odkrycie grobu Kopernika we Fromborku.

Ale jest i druga zabawa, która ma służyć rywalizacji regionów. To „Sukces Sukcesów Dwudziestolecia”. Na portalu Onet.pl przedstawiona jest lista szesnastu sukcesów, które w poszczególnych regionach uzyskały najwięcej głosów. Z nich wybierzemy jeden, największy sukces Polski. Do wczoraj do godziny 14.00 oddano ogółem 17 228 głosów. 3528 czyli 20% wszystkich głosów oddano na Mazurskie Jeziora, które są liderem plebiscytu.

Podsumowanie wolnej Polski ''setką sukcesów'' nastąpi pod koniec stycznia. Oddawać swoje głosy na obie sondy można do 25 stycznia.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz