Ktoś ''porzucił'' minę przeciwpancerną w lesie

Ktoś ''porzucił'' minę przeciwpancerną w lesie
Mina przeciwpancerna znaleziona w lesie
Fot. Nadleśnictwo Zaporowo

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już 75 lat, to w lasach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wciąż można znaleźć miny przeciwpancerne. Takiego właśnie znaleziska dokonano w Nadleśnictwie Zaporowo w powiecie braniewskim.

Do odkrycia doszło we wtorek, 8 września w Nadleśnictwie Zaporowo w gminie Płoskinia. Kierowca wywożący surowiec drzewny zauważył przy drodze minę przeciwpancerną. W związku z tym zatrzymał pojazd i wezwał służby. Kierowca wraz z podleśniczym zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu policji i saperów.

- Okazało się na szczęście, że mina była opróżniona i bez zapalnika, jednak to nie zmienia faktu, że takie nieprzemyślane zachowanie angażuje siły i środki odpowiedzialnych służb za likwidację zagrożenia od niewybuchów. W tym roku to już 17 przypadek na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – wyjaśnia Adam Siemakowicz z RDLP w Olsztynie.

Jednak służby ciągle przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa przy tego typu odkryciach. Choć od czasów II wojny światowej minęło już wiele lat, to niewybuchy ciągle mogą być groźne. Dlatego pocisk należy wyraźnie oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i niezwłocznie przekazać informację odpowiednim służbom, takim jak patrol saperski, policja, straż miejska, Centrum Zarządzania Kryzysowego lub miejscowe nadleśnictwo.

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Kapitan Planeta 2020-09-14 14:28:57 213.17.*.*
    oto efekt zakazu chodzenia z wykrywaczem w Polsce pod groźbą kary finansowej
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • zaglądający 2020-09-10 18:57:17 88.156.*.*
    Cytat: "takie nieprzemyślane zachowanie angażuje siły i środki odpowiedzialnych służb za likwidację zagrożenia od niewybuchów." Czy to znaczy, że kierowca zachował się nieodpowiedzialnie. A Jak miał postąpić? Odrzucić minę dalej w las czy zakopać? To w końcu do kogo należy usuwanie niewybuchów jak nie do "odpowiedzialnych służb".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2